Wydarzenia kulturalne Polska

10 Kulturalny Road Map – Warszawa, Łódź, Wrocław, Kraków, Poznań

  22 marca, 2014

Wydarzenia kulturalne Polska

Ostatnia odsłona Kulturalnego Road Mapu miała miejsce ponad miesiąc temu. Przygotowanie zestawienia wymaga poświęcenia trochę niż więcej czasu, z tego też względu musiała nastąpić niezapowiadana i przymusowa przerwa w nadawaniu. Ale powracam. Powracam z kolejną odsłoną, mam nadzieję, z równie ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi z różnych stron Polski, tym razem na weekend.


2

numer_1

Wydarzenia kulturalne w Warszawie

Co: Wystawa – Lewiatan. Przemysław Jasielski
Do kiedy: 22 marca 2014 r
Gdzie: Galeria Le Guern, ul. Widok 8
Cena: ?

Czym jest Lewiatan? Trudno powiedzieć – gdyż jest to z pewnością twór. Twór, który za każdym razem zachowuje się inaczej, zaskakując swym działaniem człowieka. Za jego stworzenie odpowiedzialny jest Przemysław Jasielski, który działa w nurcie science art, dzięki czemu tworzy projekty czerpiące z różnych dziedzin nauki, które jednocześnie nie są wykorzystywane ani do badań ani do tworzenia kolejnych wynalazków. Są za to przedmiotami, które zaskakują i pełnią rolę obiektu nieużytkowego.

Co: Wystawa – Od monokryształu Jana Czochralskiego do grafenu
Do kiedy: 23 marca 2014 r
Gdzie: Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75
Cena:

Wystawa została otwarta 17 marca i potrwa jedynie do niedzieli. Jest to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć monokryształy, szybki laser, polskie detektory czerwieni. Co jednak najważniejsze, twórcy wystawy przygotowali ponad 20 interaktywnych stanowisk, na których zostaną przeprowadzone liczne eksperymenty pokazujące zasadę działania. Nie można również zapomnieć, że wystawa jest również uczczeniem roku Jana Czochralskiego, polskiego profesora i pomysłodawcę metody otrzymywanie monokryształów.

numer_2

Wydarzenia kulturalne w Łodzi

Co: Wystawa – Prime Time 2013
Do kiedy: 23 marca 2014 r
Gdzie: Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282
Cena: 6-10 zł

Prime time 2013 - wydarzenia kulturalne Łódź

Zostanie absolwentem daje wiele możliwości. Ze świeżymi pomysłami, pełni kreatywności i energii, młodzi adepci sztuki wyruszają na podbój rynku. Jak jednak zacząć? Jedną z możliwości okazała się wystawa „Prime Time 2013”, na której zaprezentowano 35 dyplomów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych z czterech wydziałów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Dlatego też na ekspozycję składają się zarówno rysunki, fotografia, ale i ubiór.

Co: Wystawa – Reaktywacja tkaniny ludowej
Do kiedy:
23 marca 2014 r
Gdzie: Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282
Cena: 6-10 zł

Reaktywacja tkaniny ludowej - Wydarzenia kulturalne ŁódźReaktywacja tkaniny ludowej to wystawa pokonkursowa, w której zaprezentowali się twórcy z województw: lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. W samym konkursie wzięło udział 61 prac 28 twórców, co niestety pokazuje, że tradycyjne techniki tkackie są coraz rzadziej wykorzystywane. Wystawa, którą można jeszcze do niedzieli obejrzeć w Muzeum Włókiennictwa jest niepowtarzalną okazją do zobaczenia tych niesamowitych, ręcznie wykonanych prac wykorzystujących charakterystyczne dla danego regionu wzornictwo.

Co: Festiwal – XX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Do kiedy: 4 kwietnia 2014
Gdzie: Różne lokalizacje
Cena: 6-10 zł

Innym ciekawym wydarzeniem, które odbywa się od 15 marca i potrwa do 4 kwietnia jest Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Co to oznacza? Przez te kilkanaście dni, mieszkańcy Łodzi mogą obejrzeć interesujące spektakle teatralne, wystawy, które towarzyszą wydarzeniu, a także wziąć udział w specjalnych panelach dyskusyjnych. Z programem można zapoznać się na facebooku na stronie wydarzenia

numer_3

Wydarzenia kulturalne w Krakowie

Co: Festiwal – 11 Festiwal Podróżników Trzy Żywioły
Kiedy: 17-23 marca 2014 r
Gdzie: Uniwersytet Ekonomiczny (17-20 marca); kino Kijów (21-23 marca)
Cena: 25-30 zł (karnet na jeden dzień), 70 zł (karnet na całą imprezę)

3 żywioły - wydarzenia kulturalne kraków

Osoby żądne przygód, podróży bliskich i dalekich, powinny wybrać się do Krakowa, gdzie trwa Festiwal Podróżników Trzy Żywioły. Widzowie będą mieli szanse nie tylko obejrzeć filmy dokumentalne i prezentacje, ale też uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach. Nubia, samotny rejs dookoła świata, kolej widmo czyli Martwa Droga, Rojsa czy Filipiny. To tylko wierzchołek góry żywiołów (określenie organizatorów, ale bardzo mi się podoba). Na wiele wydarzeń (m.in. oglądanie filmów nominowanych do nagrody) jest wstęp wolny.

Program Festiwalu dostępny tutaj.

Co: Festiwal – 8 Ogólnopolski Przegląd Teatrów Studenckich i Niszowych EPIZOD
Kiedy: 20-22 marca 2014 r
Gdzie: Klub Studencki Żaczek, al. 3 Maja 5
Cena: wstęp wolny

Nie tylko w Łodzi czekają atrakcje na miłośników teatru. Jeszcze tylko jutro można uczestniczyć w Przeglądzie Teatrów Studenckich, gdzie niejednokrotnie można zetknąć się z prawdziwymi perełkami. W sobotę odbędzie się również ogłoszenie werdyktu konkursu i wręczenie nagród. Kto jeszcze może, niech sobie rezerwuje czas!

Co: Wystawa – Noumen. Mikołaj Rejs
Do kiedy: 28 marca 2014 r
Gdzie: Art Agenda Nova, ul. Batorego 2
Cena: ?

Nie wszystko co nas otacza, musi być widoczne. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się niewidzialne, może być równie intrygujące i ciekawe. Mikołaj Rejs postanowił zagłębić się w ten świat – świat chwil ulotnych, niewidzialnych, które zmuszają do refleksji, pomimo wydawałoby się niewielkiego wpływu na rzeczywistość.

numer_4

Wydarzenia kulturalne we Wrocławiu

Co: Wystawa – Zygzakiem przez symbole. Tadeusz M. Zipser
Do kiedy: 23 marca 2014 r
Gdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
Cena: wstęp bezpłatny

Tadeusz M. Zipser - wydarzenia kulturalne wrocław

Wystawa jest nie lada wydarzeniem. Odwiedzający Muzeum Architektury mają możliwość zapoznanie się z twórczością Tadeusza Zipsera, człowieka orkiestrę, a jednocześnie architekta związanego z Wrocławiem. Na ekspozycję składają się plany ogrodów zoologicznych, rozwiązań urbanistycznych czy wreszcie kościołów, które stanowią ważną część zbioru. Zebrano dzieła, które powstawały do lat 50 ubiegłego wieku do początku tego stulecia.

Co: Wystawa – Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku
Do kiedy: 23 marca 2014 r
Gdzie: Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1
Cena: wstęp wolny

Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku - wydarzenia kulturalne wrocław

Wystawa to zbiór zdjęć przygotowanych przez Barbarę Górniak. Jej fotorelacja umożliwia zapoznanie się z kościołami na Dolnym Śląsku. Niesamowity wymiar fotografii przybliża, a jednocześnie pokazuje niezwykłą siłę architektury sakralnej. Artystka nie tyle co pokazała monumentalność budowli, co skupiła się uchwyceniu nastroju, szczegółów i dekoracji.

numer_5

Wydarzenia kulturalne w Poznaniu

Co: Festiwal Fantastyki Pyrkon 2014
Do kiedy: 21-23 marca 2014
Gdzie: Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14
Cena: 15-20 zł (bilet jednorazowy), 50 zł (bilet trzydniowy)

Jest to bodajże najsłynniejsza impreza fantastyczna w naszym kraju, na której tłumnie stawiają się fani fantastyki w każdej formie. Trwa od piątku do niedzieli i jest wypełniony licznymi wydarzeniami, panelami, dyskusjami od rana do wieczora. Dla każdego – małego i dużego. Umiarkowanego jak i zapalonego wielbiciela fantasy.

Co: Wystawa – Faux-pas-partout. Dawid Misiorny
Do kiedy: 31 marca 2014 r
Gdzie: Galeria Piekary, ul. św. Marcin 80/82
Cena: ?

Z kolei wielbiciele fotografii powinni udać się do Galerii Piekary, gdzie można znaleźć wystawę Dawida Misiornego „Faux-pas-partout”. Z jednej strony zbiór fotografii wydaje się być powiązany ze sobą, a poszczególne zdjęcia mają wiele ze sobą wspólnego. Jednak jak można przeczytać w materiałach prasowych: „Choć przy powierzchownym oglądzie zestawione motywy wydają się nie mieć ze sobą zbyt wiele wspólnego, uważna lektura pozwala doszukać się różnorodnych interpretacji, swoistego labiryntu powiązań i dialogów. Tego typu narracyjne fascynacje Dawida Misiornego wynikają z popularnych w ostatnim czasie działań niemieckiego fotografa – Wolfganga Tillmansa. Podobnie do niektórych stosowanych przez niego zabiegów, wystawa Faux-pas-partout przyjmuje formę mgławicy, w której odmienne od siebie, powstałe w różnych momentach czasowych i odległych od siebie miejscach świata fotografie spotykają się w jednej przestrzeni ekspozycyjnej.”

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: