(nie)dobra kultura ep8, czyli co w internetach piszczy

Ogólne Wrzesień 11, 2017

Już czuć, że zbliża się jesień. Nie tylko ze względu na pogodę, ale także wzrastającą jakość konsumowanej kultury. Wiatr, deszcz i coraz niższa temperatura sprawiają, że sięgamy po lepsze książki, ciekawsze filmy, a w kącie czają się już na nas gry planszowe. Czas więc na kolejną odsłonę (nie)dobrej kultury!


2

Polecane książki

 • Pamięć”, Peter Nadas | Recenzja na blogu Czytam recenzuję
  To taka powieść, która doskonale nadaje się na długie, jesienne wieczory. Poraża objętość oraz tematyka. Autor wraca do lat pięćdziesiątych i węgierskich traum. Trudna i wymagająca. Ale na sam koniec – niezwykle satysfakcjonująca.
 • Córki Wawelu. Opowieść o Jagiellońskich królewnach”, Anna Brzezińska | Recenzja na blogu Książki Oli
  Kolejna potężna lektura licząca ponad 800 stron. Tym razem znana autorka fantasy bierze na warsztat… historię. To opowieść o kobietach podglądanych przez kobietę. To ogromna ilość faktów, a jednocześnie wciągająca powieść… Obserwujemy nie tylko królewny, ale i zwykłe kobiety, często z najniższych warstw społecznych.
 • „Kiedy była porządną dziewczyną”, Philip Roth | Recenzja na blogu Okiem Wielkiej Siostry
  Tym razem w powieści Rotha główną bohaterką jest… kobieta. Lucy, przeżywając niezbyt przyjemne dzieciństwo, pakuje się w nie do końca udane małżeństwo. Dla Rotha to pretekst, by opowiedzieć o bolączkach średniej klasy, o jej zakłamaniu i pragnieniach.

Polecane komiksy

Polecane gry planszowe

 • iKnow | Recenzja na blogu Nie tylko gry
  Quiz, który nie tylko sprawdza wiedzę, ale zmusza do bacznego poznania i obserwowania przeciwnika. Zwykły sprawdzian wiedzy zamienia się w ciekawą rozgrywkę, w której nie tylko poprawna odpowiedź zapewnia punkty.

Polecane filmy

 • Na pokuszenie | Recenzja u mnie
  Film, który oczarowuje grą aktorską, kobiecością, zdjęciami, sposobem opowiadania historii.

Książki, które rozczarowały

 • „Czochrałem antarktycznego słonia”, Mikołaj Golachowski | Recenzja na blogu Nie tylko gry
  Teoretycznie książka przyrodnicza, praktycznie zawiera zbyt dużo prywatnych poglądów autora, ukazując w niezbyt dobrym świetle środowisko ekologów. Kto z Was jeszcze czytał? Jakie macie zdanie?

A jakie są Wasze zachwyty i rozczarowania minionego tygodnia?

Podobał ci się artykuł?

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi, recenzjami i innymi wpisami?

Zapisz się na newsletter
 • Olga

  Po raz kolejny bardzo mi miło,że znalazłam się w Twoim zestawieniu :). Tym razem z naprawdę genialną książką.
  Z listy mam zamiar zapoznać się z nowym filmem Coppoli. Zwłaszcza,że zachęcasz :), choć czytałam już różne, mniej pochlebne recenzje.

  • http://okonakulture.pl/ Paulina M.

   No tak, są różne opinie o filmie, ale tym bardziej warto go obejrzeć – „Na pokuszenie” nie jest filmem, który wbija w fotel, ale na pewno utrzymuje w niepewności, skupia się na kobiecie i kobiecości. Ja osobiście lubię filmy, w których akcja jest powolna (oczywiście jeśli ma to swoje uzasadnienie) – w takich przypadkach mam swój prywatny miernik, mojego lubego, który lubi produkcje zupełnie z innej bajki. I kiedy on mówi, że było naprawdę ciekawie, nie szturchał mnie nogą z zapytaniem, ile jeszcze do końca, nie kręcił się nerwowo w fotelu, a nie daj bóg ziewał, to znaczy, że film był naprawdę dobrze nakręcony, a przynajmniej miał to słynne „coś” 🙂 A tak patrząc na filmy, jakie oglądasz i opisujesz na blogu, a także książki, jakie Cię kręcą, to i „Na pokuszenie” powinno Ci się spodobać.

%d bloggers like this: