14 Kulturalny Road Map – Warszawa, Kraków, Legnica, Łódź, Poznań

Wydarzenia  22 grudnia, 2014

 

Oj coś nie mogłam napisać kolejnego postu z cyklu. Należało jednak zebrać się w sobie, gdyż od Nowego Roku, a mam nadzieję wcześniej, na blogu zaczną pojawiać się zmiany. A to w szablonie, a to w cyklach, prezentacjach i rodzajach treści. 2015 rok to czas zmian nie tylko związanych z blogowaniem, ale także moim prywatnym życiu.

Nie przedłużając, kolejna odsłona Kulturalnego Road Mapu pojawia się na łamach Oko na kulturę. Tym razem zabieram Was w podróż po wystawach w Warszawie, Krakowie, Legnicy, Łodzi oraz Poznaniu. Dla każdego z tych miast wybrałam po 2 lub 3 wystawy, których zbliża się koniec, a więc i brak możliwości oglądania. Dlatego też, ten kto może, niech czym prędzej się wybiera – ogląda i chłonie. Szczególnie w perspektywie kilku wolnych dni czy poświątecznego weekendu.


0

numer_1

Wydarzenia kulturalne w Warszawie

Co: Wystawa – Bajka. Magdalena Czeremuszkin

Wystawa - Warszawa - Magdalena Czeremuszkin

Do kiedy: 22 grudnia 2014 r
Gdzie: Galeria Schody, ul. Nowy Świat 39 

Baśń to nie tylko bajka dla dorosłych. Pod płaszczykiem zgrabnie opowiedzianej historii, bardzo często kryje się mrok i zło schowane pod niepozornym i kolorowym płaszczykiem. Magdalena Czeremuszkin postępuje bardzo podobnie – opowiada historie w sposób baśniowy. Ukrywając mroczną stronę pod barwną powierzchnią, dodając przy tym elementy ludowe. Dzięki temu jej obrazy stanowią niesamowite połączenie, w którym miesza się dziecięcy świat z niedopowiedzianą rzeczywistością dorosłych.

Na wystawę można wybrać się całą rodziną, co będzie stanowić idealną rozrywkę przedświąteczną, z dala od domowych przygotowań.

Co: Wystawa – Resztki. Krzysztof Pijarski 

Krzysztof-pijarski-resztki-promo

Do kiedy: 27 grudnia 2014 r
Gdzie: Galeria Asymetria, ul. Jakubowska 16
Cena: wstęp wolny

II wojna światowa zniszczyła wiele miast, które po ’45 zaczęto mozolnie odbudowywać. Czy jednak dziś pozostał ślad po dawnych miejscach, wydarzeniach, ulicach, budynkach? Czy Warszawa jest widzialna czy może wręcz przeciwnie, ukrywa się gdzieś głęboko w mieszkańcach? Resztki przebudowy czy jak to woli odbudowy stolicy próbuje wyłowić i przedstawić Krzysztof Pijarski w swoim najnowszym projekcie.

Przed wybraniem się na wystawę, warto również przeczytać notkę do wystawy przygotowaną przez Waldemara Baraniewskiego. 

Co: Wystawa – Sokotra. Wyspa Smoczej Krwi 

Wystawa - Warszawa - Sokotra

Do kiedy: 28 grudnia 2014 r
Gdzie: PAN Muzeum Ziemi, al. Na Skarpie 20/26
Cena: 2-4 zł, w niedzielę wstęp wolny

Sokotra to największa wyspa archipelagu znajdującego się na Oceanie Indyjskim pomiędzy Afryką a Półwyspem Arabskim. Charakteryzuje się niezwykłym, niepowtarzalnym krajobrazem. Aż 1/3 wszystkich gatunków roślin znajdujących się na wyspie (a jest ich ponad 800) jest unikatowa. To tutaj znajdują się drzewa butelkowe czy drzewa smocze. Na wystawie znajdują się zdjęcia wykonane przez Jacka Hermana-Iżyckiego.

Muzeum jest nieczynne w dniach 24 – 27 grudnia.

numer_2

Wydarzenia kulturalne w Krakowie

Co: Wystawa – Harcerze Szarych Szeregów w okupowanym Krakowie 

Wystawa - Kraków - Harcerze Szarych Szeregów

Do kiedy: 23 grudnia 2014 r
Gdzie: Muzeum Armii Krajowej w Krakowie im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, ul. Wita Stwosza 12
Cena: 7-13 zł

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas radości, ale i refleksji. Dlatego też warto nie tylko poddać się szaleństwu przygotowań świątecznych, ale także udać się na wystawę podczas której odwiedzający mają możliwość prześledzenia historii słynnej konspiracyjnej organizacji Szarych Szeregów. Na wystawę składają się zdjęcia i materiały podchodzące z prywatnych zbiorów weteranów Szarych Szeregów.

Co: Wystawa – Autoportrety Farmakologiczne. Jacek Sroka

Wystawa - Kraków - Autoportrety farmakologiczne

Do kiedy: 30 grudnia 2014 r
Gdzie: Muzeum Farmacji Collegium Medicum UJ, ul. Floriańska 25
Cena: 6-9 zł

Wystawa w Muzeum Farmacji, która kończy się wraz z nadejściem Nowego Roku, to wystawa niezwykła. Jacek Sroka za pomocą obrazów i rzeźb przedstawił historię własnych chorób w sposób bardzo nietypowy – do stworzenia swych dzieł wykorzystał lekarstwa, które zażywał w ciągu jednego roku. W ten banalny, ale jakże interesujący sposób powstały autoportrety farmakologiczne, które opowiadają historię nie tylko przebytych chorób, ale także zmian w sposobie leczenia czy samych lekarstw. Na wystawie nie zabrakło również drugiej, równie intrygującej serii, w której artysta przedstawia swoją stopę i liczne narzędzia, na pierwszy rzut oka wyglądające niczym narzędzia tortur.

Może i Wy znajdziecie znajome lekarstwa i odczytacie choroby, na które cierpiał Jacek Sroka?

Co: Wystawa – Wojenna teka Galicja 1915. Luigi Kasimir

Wystawa - Kraków - Wojenna teka Galicja 1915

Do kiedy: 30 grudnia 2014 r
Gdzie: Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice”, os. Na Stoku 27b
Cena: wstęp wolny

Luigi Kasimir to austriacki malarz i grafik, żyjący w latach 1881-1962. Stworzył wiele niesamowitych prac, a przy tym był uważany za jednego z najpłodniejszych twórców tamtego okresu.

numer_3

Wydarzenia kulturalne w Legnicy

Co: Wystawa: Archetyp – świadomość wyzwolona przez przedmiot. Alicja Kołodziejczyk 

Wystawa - Legnica - Alicja Kołodziejczyk

Do kiedy: 24 grudnia 2014 r
Gdzie: Galeria Ring, Rynek 12
Cena: wstęp wolny

Martwa natura to nie tylko owoce w półmisku malowane przez studentów Akademii Sztuk Pięknych. To również fotografie utrwalające przemijającą naturę każdego przedmiotu, który towarzyszy człowiekowi. Bo przedmiot, podobnie jak człowiek nie jest odporny na działanie czasu ani na destrukcyjny wpływ czynników zewnętrznych. Alicja Kołodziejczyk za pomocą zdjęć utrzymanych w oszczędnej i czarno-białej stylistyce podkreśla ulotność, przemijanie, a tym samym śmierć przedmiotów.

Co: Wystawa – Legnica satyryczne impresje. Florian Doru Crihana 

Wystawa - Legnica - Legnica satyryczne impresje

Do kiedy: 3 stycznia 2105 roku
Gdzie: Galeria „Satyrykon”, Rynek 36
Cena: wstęp wolny

Rysunek satyryczny doczekał się wielu odmian, dzięki czemu prezentuje niezwykłe bogactwo. Najlepsi rezygnują z tradycyjnej, ostrej kreski pasującej do rubryki w gazecie, na rzecz bardziej subtelnych środków. Florian Doru Crihana należy do grupy artystów, którzy swoje satyryczne postrzeganie świata uwieczniają za pomocą delikatnych, bardzo plastycznych obrazów przepełnionych łagodnością kojarząca się m.in. z akwarelą. Na wystawie można obejrzeć prace artysty przedstawiające Legnicę. Czy podobnie postrzegasz swoje miasto?

numer_4

Wydarzenia kulturalne w Łodzi

Co: Wystawa – Karski. Nie dać światu zapomnieć 

Wystawa - Łódź - Karski. Nie dać światu zapomnieć

Do kiedy: 24 grudnia 2014 r
Gdzie: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul Wojska Polskiego 83
Cena: wstęp wolny

Ten rok upłynął pod hasłem Jan Karski. Bowiem w 2014 roku minęło 100 lat od narodzin słynnego Polaka. Na terenie całego kraju można obejrzeć wystawy poświęcone życiu Karskiego. Ekspozycji nie mogło zabraknąć w rodzinnym mieście Jana Karskiego. W Centrum Dialogu można obejrzeć filmy, fotografie oraz inne materiały dotyczące różnych okresów działalności Polaka, a także ich kontekst.

Co: Wystawa – Nowy wspaniały świat detalu

Do kiedy: 31 grudnia 2014 r
Gdzie: Foto Cafe 102, ul. Piotrkowska 102
Cena: wstęp wolny

Od dawna można zaobserwować przenikanie różnych dziedzin sztuki, dzięki czemu granice pomiędzy nimi zacierają się dając niepowtarzalne efekty, które na długo zapadają w pamięć. W Foto Cafe 102 została zaprezentowana kolekcja rozet udostępniona przez Akademię Sztukaterii i po raz pierwszy pokazana na Łódź Design Festiwal. W tym przypadku elementy architektury, graffitti, malarstwa i fotografii przenikają się wzajemnie, tworząc żywe i unikalne kompozycje skupiając e się na detalach.

Co: Wystawa – Mięso i geometria. Agata Czeremuszkin-Chrut 

Wystawa - Łódź - Mięso i geometria. Agata Czeremuszkin-Chrut

Do kiedy: 4 stycznia 2014 r
Gdzie: Galeria Bałucka, Stary Rynek 2
Cena: 2 zł

Agata Czeremuszkin-Chrut to młoda i utalentowana artystka, z którą miałam możliwość rozmawiać na temat jej twórczości i nie tylko. W wywiadzie opowiadała m.in. o swojej nowej kolekcji obrazów, które przygotowywała, a które obecnie można obejrzeć w łódzkiej galerii.

Ja już na wystawie byłam – zresztą kilka słów na jej temat znajdziecie jeszcze na blogu. A na wizytę w Galerii gorąco Was zachęcam!

numer_5

Wydarzenia kulturalne w Poznaniu

Co: Wystawa – Boże Narodzenie w ubiegłych wiekach 

Do kiedy: 24 grudnia 2014 r
Gdzie: Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6
Cena: 2-5 zł

Boże Narodzenie, które obchodzimy współcześnie różni się w mniejszym bądź większym stopniu od tego, które znali nasi przodkowie. Jak je obchodzono? Czy Mikołaj był obecny w życiu mieszkańców? Jak wyglądały święta na przestrzeni XIX i XX wieku? O tym iw wielu innych szczegółach możecie się przekonać na najnowszej wystawie, na której można obejrzeć trójwymiarowe zdjęcia Benjamina Westa Kilburna oraz Williama Hermana Raua, tworzących ok. 1900 roku.

Co: Projekt – Mediamorfozy

Wystawy - Poznań - Mediamorfozy

Do kiedy: 28 grudnia 2014 r
Gdzie: Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6
Cena: wstęp wolny

Zróżnicowane doświadczenie, wchodzące w interakcję z oglądającymi. Mediamorfozy kierowane są przede wszystkim do młodzieży, dla których przygotowano warsztaty, wykłady i eksperymenty. Jednak i dorośli znajdą coś dla siebie – choćby mapping wykorzystujący kolekcję zgromadzoną przez 65 lat istnienia Galerii. Jak wygląda to w praktyce? No cóż – trzeba pójść, zobaczyć i pochwalić się wrażeniami!

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: