Oko na muzykę – polecane #24

  1 lutego, 2022

Do tej pory wszystkie muzyczne odsłony „Oko na kulturę – polecane” mogliście znaleźć na Facebooku z linkami do Spotify i Youtube. Czas to zmienić! Zapraszam Was więc do wspólnego odkrywania muzycznych zakątków, tych oczywistych jak i tych mniej znanych. Znajdziecie tu dużo polskiej muzyki, choć nie brakuje też klasyków jak i zagranicznych hitów.


0

Za nami już 24 playlista. Całość znajdziecie tutaj:

-> Spotify
-> YouTube

A poniżej tracklista i krótki opis. Kolejność przypadkowa, wg dodawania do listy na Spotify. Gatunkowy miszmasz. Wybrałam utwory nie tylko wpisujące się  w zimowa aurę, ale też takie, które przypomną nam o letnim chillowaniu. Co ważne, playlisty to nie zbiór nowości, a raczej muzyki, która po prostu zapada w pamięć.

Sic! – Jazzombie

Zacznijmy od tego, kto tworzy(ł) zespół Jazzombie. Swoje siły połączyli zespoły Lao Che oraz Pink Freud. Co mogło z tego wyniknąć? Same dobroci! I tak wspólnymi siłami stworzyli wyjątkowy album „Erotyki”, w którym intrygujące jazzowo-rockowe kompozycje miksują się z tekstami naszych wieszczy narodowych. I tak, tak jak nazwa wskazuje, są to teksty z podtekstem erotycznym. Wystarczy posłuchać jednego z singli „Sic!”, w którym użyto tekstu Juliana Tuwima

Niebieskie ptaki – Kacperczyk, Julia Pośnik

Jak przetrwać zimową aurę, która obecnie raczej straszy wichrami i ponurą pogodą niż iskrzącym w słońcu białym śniegiem? Pigułką bez recepty niech będzie wakacyjny hit „Niebieskie ptaki” zaserwowany przez bardzo dobrze wypadające trio: braci Kacperczyk i Julię Pośnik, która nie tylko wyśpiewała refren. Otrzymaliśmy więc trochę wakacyjnego chillu, do którego uwielbiam wracać w takie dni jak ostatnio.

A Child’s Birthday Waltz – Sweeper

Sweeper, jak o sobie sami piszą, to paczka przyjaciół, która postanowiła założyć zespół. I tą chemię między nimi zdecydowanie czuć! Na ten moment należą do projektu Fonobo Pitchwork, wydali jeden singiel, który wydaje się idealny na letnio-wiosenny chill, ale… wypełniony jest sporą ilością smutku. Czekam na więcej!

Hestia – Adi Nowak, White 2115

Adi Nowak to nietypowy przedstawiciel raperskiej braci. Nie zawsze pałam miłością do jego utworów, ale zawsze mogę liczyć na to, że czymś zaskoczy swoich słuchaczy. Czy to pod względem muzycznym czy to tekstowym. „Hestia” pochodzi z najnowszej płyty artysty „Ognisko domowe”. I jeśli kojarzycie Hestię z mitologii greckiej, to możecie być pewni – u Adiego to nie pierwsze oczywiste skojarzenie.

Najgorszy numer – PlanBe

Zdecydowanie nie najgorszy, a jakże chwytliwy i wpadający w ucho. Utwór powstał na bicie Matheo. Utwór promował album Planet Planek, który pojawił się niespodziewanie we wrześniu. Sam teledysk jak i tekst na wakacyjny after.

If you say the word – Radiohead

Obok weteranów sceny rockowej z Tomem Yorkiem na czele trudno przejść obojętnie. Radiohead w listopadzie wydało specjalny box „Kid a Mnesia”, w którym znalazły się reedycje dwóch albumów zespołu. „If you say the word” promuje wydawnictwo i jest utworem dotąd niepublikowanym.

La petite notice  – BAIKA

BAIKA to duet stworzony przez Piotra Banacha, założyciela m.in. grupy HEY oraz Kafi, czyli Katarzynę Sondej, który grają przede wszystkim rocka, ale nie tylko. W swoich utworach łączą elektronikę, reggae czy blues. La petite notice to ich najnowszy singiel – zapowiedź czegoś większego?

W oddali – nath

Gdy pojawiła się na polskiej scenie muzycznej, mówili o niej, że jest żeńską wersją shaftera. Ale to przede wszystkim ona – wpadające w ucho melodie, kojący, spokojny wokal przenoszący gdzieś w dal… Tylko założyć słuchawki i odpłynąć…

Szumy gwiazd / Przychodzisz, odchodzisz – Misia Furtak

Rzadko się zdarza, abym zamieszczała dwa utwory jednego artysty, ale tym razem Misia Furtak idealnie wpisała się w mój zimowy, nieco nostalgiczny nastrój. Oba pochodzą z ostatniej płyty wokalistki „Wybory” wydanej w 2021 roku. To delikatne, ale jednocześnie bardzo poruszające utwory, zachodzące za paznokieć, jak powiada moja koleżanka. Pierwszy „Szumy gwiazd” to nie podróż po nieboskłonie, ale próba znalezienia odpowiedzi, czy potrafimy znaleźć swój kierunek?

Niewypowiedziane – LUNA

LUNA to wokalistka, u której już na pierwszy rzut oka jak i odsłuch czuć fascynację światem duchowym, astrologią, naturą. I choć „Niewypowiedziane” to utwór o tym, jak płyniemy z prądem, unikając odpowiedzialności, to wciąż jednak głos i sama muzyka łączą w sobie delikatność i mroczność zarazem.

Tosty – Linia Nocna

Jeśli ktoś szuka propozycji na muzyczne tło dla walentynkowego śniadania, to koniecznie powinien wysłuchać „Tostów”. Jeśli myślisz, że w tym pozornie mało zjawiskowym „daniu” nie da się opowiedzieć nic romantycznego, to Linia Nocna zdecydowanie Was zaskoczy.

VHS – Sonar

Utwór promował nową płytę zespołu Sonar, która ukazała się po trzech latach ciszy zespołu.. Elektroniczne bity, montaż z lat 90 i równie elektryzujący wokal Leny

Ganges – Arne

Zachwycił mnie już “Poranną rosą” I równie mocno zawrócil w głowie najnowszym singlem. Mocniejszy bit, mocniejsze, lekko brudniejsze brzmienie głosu.

Słodkie melodie – Jan Bąk

Nieco tajemnicza postać, student Łódzkiej Filmówki. Tworzący w spółce z Bogdanem sekalskim, ale i mający swoje solowe projekty. Mam nadzieję, że to ten sam Jan Bąk 😀 więc tym razem wpada do playlisty z utworem „Słodkie melodie”

Said and Done – Nils Frahm

Nils Frahm to niemiecki kompozytor młodego pokolenia, łączący muzykę elektroniczną z klasyczną. Utwór, który znajdziecie w rekomendacjach jest sprzed 5 lat, ale gwarantuję, że będą ciary. Uwielbiam słuchać na zmianę z Hanią Rani.

Nie Znasz Wad – Dwa Sławy, prod. The Returners

Duet z Łodzi, który zachwyca metaforami, zwrotkami, nawijkami, podtekstami i międzywierszami. A tu jeszcze oczko dla fanów literatury, a nie tylko… bo w moim serduszku tylko… Olga Lipińska 😉

Paranoje – Veason

To pierwszy numer młodego rapera po półrocznej przerwie. To nie jedyny muer, który ukazał się w zeszłym roku – to również zapowiedź pełnoprawnego debiutu. Wygląda na to, że jest na co czekać!

Swoją ścieżką – Epis DYM KNF

Piosenka to powrót rapera do czasów do dzieciństwa, szkoły, domu. Jak wyglądała droga bytomskiego rapera? Zajrzyj do świata, gdzie

„Czarno biały game boy
Się wypożyczało na minuty nintendo
Każdy świecił gębą jak złapali cię w salonie
Że w kasecie od tekkena są żetony podrobione”

Patologiczna Polsko – Inee

To takie moje małe odkrycie. Świetny głos, odważne, bezpośrednie teksty o polskiej bolączce. Ciekawostka: Inee to nie tylko wokalistka, ale także tatuatorka.

Znaleźliście coś dla siebie?

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: