Najciekawsze kulturalne premiery tygodnia #4 (03.02 – 09.02.2020)

Ogólne  5 lutego, 2020

Najnowsze, subiektywne zestawienie nowości kulturalnych: film, seriale, książka.


0

Premiery seriali

McMiliony – 4 lutego 2020, HBO GO / sezon 1

Jak zarobić miliony? Wystarczy mieć świetną siatkę kontaktów, powiązania z jednym z największych imperiów restauracji fast foodowych i genialny plan, w którym wystarczyło być podstawionym zwycięzcą w grze Monopoly organizowanej przez McDonald’s. Serial dokumentalny, który debiutuje w HBO 4 lutego opowie o wielkim śledztwie FBI i dochodzeniu do prawdy.

Locke & Key – 7 lutego 2020, Netflix / sezon 1

Po tajemniczej śmierci ojca, trójka rodzeństwa wraz z matką przeprowadza się do rodzinnego domu. Tam odnajdują magiczne klucze… a przy okazji budzi się demon, który nie zawaha się ich ukraść. Będzie o rodzinie, silnych więzach, ale i o stracie, morderstwie. Nie zabraknie trochę magii, tajemnicy, czyli wszystko to, co potrzeba, by wyprodukować hit.

Kto zabił Malcolma X – 7 lutego 2020, Netflix / sezon 1

Mini serial dokumentujący śledztwo w sprawie śmierci Malcolma X – afroamerykańskiego działacza politycznego, który zginął w niejasnych okolicznościach.

https://www.netflix.com/title/80217478

Hologramowa miłość – 7 lutego 2020, Netflix / sezon 1

Co się stanie, gdy zakochasz się w… hologramie stworzonym na podobieństwo swojego twórcy? W takiej sytuacji znalazła się główna bohaterka, która do tej pory samotna, wreszcie odnajduje miłość. Tylko czy prawdziwą?

https://www.netflix.com/title/81008021

Premiery filmów w kinie

Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) – 7 lutego 2020

Czekam z niecierpliwością! Tym razem swoją historię opowiada Harley… we własnej osobie. Zapowiada się pokręcone show, z mega barwnymi kobietami na czele w tym mrocznym mieście. Mogę tylko wznosić ręce do niebios, by tylko tego nie zepsuli!

Kłamstewko – 7 lutego 2020

Czy właściwe było nie powiedzenie babci, że… umiera. Wesele kuzyna jest ostatnią szansą, by wszyscy po raz ostatni zobaczyli się z babcią. Tyle że samo wesele, nie dość, że wielkie, nie dość, że huczne, to tak naprawdę przygotowane na prędce… Bo wszak kuzyn swą miłość zna ledwie kilka tygodni. Brzmi absurdalnie?

Być może, ale jest to wzruszająca opowieść o rodzinie, przywiązaniu i… kłamstwie. Dobrym kłamstwie. Film wysoko oceniany przez krytyków (98% pozytywnych ocen na Rotten Tomatoes)

Monos – 7 lutego 2020

Gdzieś w górach Ameryki Południowej nastoletni partyzanci pilnują amerykańskiej zakładniczki. Gdy jednak przydzielona przez tajemniczą „Organizację” krowa o wdzięcznym imieniu „Shakira” ginie, wśród nastolatków rozpoczyna się walka o przywództwo w oddziale. Chaos i napięcie zamieniają się w brutalną walkę o przetrwanie.

Filmy – platformy streamingowe

A może Adolf? – 3 lutego 2020, HBO

Na spotkaniach rodzinnych i ze znajomymi nie rozmawia się na pewne tematy. Na przykład o polityce. Albo religii. Takie dyskusje mają najczęściej jeden koniec. Ale pokłócić się można również o… imię nienarodzonego jeszcze dziecka. Przyszli rodzice chcą by ich miał na imię Adolf. Kontrowersyjnie, prawda? Spór pomiędzy stronami powoli zaczyna wymykać się spod kontroli.

Koniara – 7 lutego 2020, Netflix / PREMIERA

Tytuł to nie żart. A może trochę, bowiem Netflix przetłumaczył swój tytuł na prośbę jednego z polskich fanów. Jest to thriller psychologiczny o dziewczynie, outsiderce, która uwielbia konie i seriale z wątkami nadprzyrodzonymi. Jednak w pewnym momencie jej surrealistyczne sny przeplatają się z rzeczywistością, mieszając jej w prawdziwym życiu. Dziewczyna zaczyna wątpić co jest prawdą, a co kłamstwem.

Ella i John (2017) – 7 lutego 2020, Netflix

Ella I John to małżeństwo z odpowiednim bagażem, który nagle, nie mówiąc nikomu ruszają swym wysłużonym kamperem w sentymentalną podróż po USA. Film to ciekawa, wciągająca i wzruszająca wariacja na temat kina drogi.

Rafael – 8 lutego 2020, HBO

Film oparty na faktach, nawiązujący do kryzysu migracyjnego, który od kilku lat rozgrywa się na kontynecie europejskim. Gdy podczas arabskiej wiosny Tunezyjczyk Nazir i jego ciężarna zona Holenderka Kimmy próbują uciec, Holandia przyjmuje tylko kobietę. Nazir przeprawia się przez Morze Śródziemne, by dotrzeć do ukochanej – jednak i tam zostane uznany za nielegalnego uchodźcę…

Premiery książek

Wskrzesina, Artur Boratczuk – 3 lutego 2020 / Wydawnictwo JanKa

„Wskrzesina” ma być próbą zapisu rzeczywistości. Wyobraź sobie, gdy chcesz przekazać komuś rodzinną pasiekę, lecz tak naprawdę nie masz komu. Żona zmarła, a córka układa sobie życie gdzieś indziej, z kimś innym, a na dodatek nie chce utrzymywać z Tobą kontaktu. Michał Serpina, były sekretarz gminny PZPR postanawia więc dać ogłoszenie: przepisze majątek za dożywotną opiekę – do tej roli wybiera czterdziestoletniego Adama, byłego informatyka. Lecz jak to w powieściach bywa, gdy pojawia się nowy gość w domu, zaczynają się dziać różne dziwne rzeczy…

Seksografie. Reportaż uczestniczący o seksie i seksualności – Gabriela Wiener – 4 lutego 2020 / Prószyński i S-ka

Jak opisać o seksualności, gdy ograniczasz się do utartych schematów? Jak napisać wiarygodny reportaż, gdy nie doświadczysz czegoś na własnej skórze? Tak więc Gabriela Wiener wzięła sprawy w swoje ręce i ruszyła w podróż, by odkryć seksualne zwyczaje, których udało się jej doświadczyć w Peru, ale również w Hiszpanii.

Mołdawia. Państwo niekonieczne, Kamil Całus – 5 lutego 2020 / Czarne

Reportaż o kraju, który swą niepodległość uzyskał w 1991 roku. Który wcale nie spotkał się z przychylnością swoich obywateli, z których ¼ opowiada się jego likwidacją. W którym przedstawiciele władzy nie potrafili dojść do porozumienia nawet w sprawie używanego na co dzień języka. Jak wskrzesić ducha ojczyzny, gdy tego ducha tak trudno odnaleźć? Kamil Całus opowiada o kraju zrodzonym z niespełnionych marzeń i o ludziach, którzy poszukują odpowiedzi na fundamentalne pytanie: „co to znaczy być Mołdawianinem?”

Zabobon, Ahsan Ridha Hassan – 5 lutego 2020 / Marginesy

Nieoczywista książka o pisarzu, który właśnie kończy pisać książkę o niedawnej zbrodni: o młodym Cyganie, który zabił w afekcie swoją rodzinę, po czym oszalał i został zamknięty w zakładzie psychiatrycznym. Lecz mimo że historia wydaje się być zakończona, Bartek pod wpływem wspomnień zaczyna drążyć sprawę morderstwa. Powracają demony przeszłości jak i pragnienia teraźniejszości. „Zabobon” to powieść o kluczeniu w labiryntach pamięci, o kłamstwie, w którym każdy ma swój udział i o niebezpieczeństwie stojącym za rolą twórcy.

Córka Jeziora, Wendy webb – 5 lutego 2020 / Świat książki

Urzekająca powieść gotycka o tragicznej miłości oraz zagadce sprzed stu lat czekającej na rozwiązanie. Po rozpadzie małżeństwa Kate Granger szuka schronienia w domu rodziców na brzegu Jeziora Górnego. Pragnie się pozbierać i dojść do siebie – tymczasem na płyciźnie przed domem znajduje ciało zamordowanej kobiety. W fałdach intrygująco staroświeckiej nocnej szaty zmarłej leży ukryte niemowlę, równie zimne i spokojne jak jego matka. Nikt nie potrafi zidentyfikować nieżyjącej kobiety. Nikt oprócz Kate. Widziała już ją wcześniej. W swoich snach… Historia wielkiej miłości sprzed stu lat znalazła swój tragiczny koniec, ale otaczające ją zagadki wciąż czekają na rozwiązanie. Nadeszła pora, aby jezioro ujawniło swoje tajemnice. W miarę jak odsłaniają się przed nią kolejne sekrety, Kate czuje, że coraz głębiej porywa ją wir niepokojącej opowieści przekazywanej szeptem z pokolenia na pokolenie. Teraz przyszła pora na Kate, aby jej wysłuchała. Podczas gdy utopiona kobieta stara się zza grobu dosięgnąć teraźniejszości, Kate sięga w przeszłość. Obie muszą się spotkać, choćby we snach, aby naprawić krzywdy popełnione w przeszłości.

Architekci śmierci. Rodzina inżynierów Holocaustu, Karen Barlett – 6 lutego 2020 / Prószyński i S-ka

Przeżywamy wysyp książek i powieści o Auschwitz, niektóre wątpliwej jakości. Ale „Architekci śmierci” wydają się być reportażem, który… wywoła u Was wiele emocji. Karen Bartlett przedstawiła losy przedsiębiorczej, niemieckiej rodziny, która produkuje urządzenia browarnicze i… krematoria oraz instalacje do komór gazowych. Wszyscy wiedzą do czego służą ich produkty, a mimo to wciąż opracowywane są nowatorskie projekty pieców i komór, by były jak najefektywniejsze. To opowieść o rodzinie, która opracowała technologię zagłady i nie ustawała w wysiłkach, by ją udoskonalić.

Bertywilek, Łukasz Groszkiewicz, 6 lutego 2020 / Poligraf

Tym razem nie powieść, a dramat. Łukasz Groszkiewicz opowiada historię młodego człowieka rozdartego przez samotność, ból istnienia i choroby psychiczne. Enigmatyczny opis, niezwykła okładka, intrygujący tytuł – jestem bardzo ciekawa jaką opowieść dostarczył nam autor.

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: