Najciekawsze kulturalne premiery tygodnia #2 (07.01 – 12.01.2020)

Ogólne  7 stycznia, 2020

Seriale

Cheer – 08.01.2020 Netflix / sezon 1 (USA)

Serial dokumentalny opowiadający o zespole cheerliderskim z Kanady, który lada moment ma stanąć do rywalizacji w ogólnokrajowych mistrzostwach. Zobaczycie niesamowite salta, ale też poznacie członków zespołu prowadzonego przez niesamowitą trenerkę.

https://www.netflix.com/pl/title/81039393

Nowy papież – 10 stycznia 2020, HBO GO / sezon 2 (Włochy, Francja, Hiszpania, USA)

To jest ten serial, na który sama czekam z niecierpliwością. Tym razem w roli papieża wystąpi John Malkovic, który zastępuje młodego Piusa leżącego w śpiączce. Jak Paolo Sorrentino skrzyżuje drogi obu Panów? Jak grzechy i słabości obu z nich wystawią Watykan na próbę?

AJ and the Queen – 10 stycznia 2020, Netflix / sezon 1 (USA)

Drag queen Ruby Red (w którą wciela się RuPaul) podróżuje po Stanach zniszczonym vanem, próbując odzyskać utracone pieniądze. Po drodze spotyka dziesięciolatkę, która… rusza z nią w dalszą podróż. Tak na pierwszy rzut oka wygląda to na inną wersję Leona Zawodowca, tyle że osadzoną w zupełnie innym świecie.  Zapowiada się serial nie tylko komediowy, ale również opowiadający o przyjaźni i akceptacji.

https://www.netflix.com/pl/title/80237329

Jamtara – pechowe numery – 10 stycznia 2020, Netflix, sezon 1 (Indie)

Co się stanie, gdy o małej wiosce Jharhad opowiedzą w wiadomościach. Każdy będzie chciał zarobić – dokładnie tak jak robią to młodzi ludzie dokonujący internetowych oszustw.

Filmy – kino

Tam gdzieś musi być niebo  – 10 stycznia 2020 (Palestyna)

Subtelny portret człowieka, poszukującego swego miejsca na ziemi, w którego wciela się reżyser Elia Suleiman. Z Nazaretu trafia wpierw do Paryża, a później do Nowego Jorku. Jednak wciąż nie potrafi uwolnić się od powracających myśli o Palestynie.

Filmy – platformy streamingowe

Żyj dwa razy, kochaj raz (2019) – 7 stycznia 2020, Netflix (Hiszpania)

Nie łatwo zapomnieć o swojej pierwszej miłości, która w dzieciństwie zawładnęła naszym sercem. Niestety Emilio cierpi na chorobę Alzheimera. Nie zamierza jednak tak łatwo odpuścić i wyruszą śladami swej dawnej miłości, by zobaczyć ją po raz ostatni.

https://www.netflix.com/pl/title/80233408

Gundermann (2018) – 8 stycznia 2020, HBO GO (Niemcy)

Tym razem coś zza zachodniej granicy. Film opowiada o prawdziwej historii życia piosenkarza i pisarza Gerharda Gundermann, będącego nie tylko artystą, ale także górnikiem. Pomimo lewicowych poglądów i piosenek krytykujących system, współpracował również z tajną policją Stasi. Film reżysera Andreasa Dresena to portret człowieka z krwi i kości. Produkcja zdobyła sześć nagród przyznanych przez Niemiecką Akademię Filmową.

Pauza (2018) – 11 stycznia 2020, HBO GO (Cypr)

Elpida całe życie poświęciła wychowywaniu córki, która kilka lat temu wyjechała za granicę, i trwaniu u boku despotycznego męża. Boleśnie odczuwająca samotność i stagnację kobieta trudno przechodzi teraz menopauzę i nie może za bardzo liczyć na niczyje wsparcie. Poza gadatliwą, choć wiecznie zajętą sobą sąsiadką praktycznie z nikim nie ma kontaktu i rzadko wychodzi z domu. Tymczasem w budynku, w którym mieszka, rozpoczyna się remont, a przystojny robotnik rozbudza w kobiecie głęboko tłumione pragnienia i pożądania. W dodatku nieubłagane zmiany w jej ciele istotnie wpływają na postrzeganie rzeczywistości, która przestaje być tak oczywista i poukładana. 

Vox lux (2018) – 12 stycznia 2020, HBO GO (USA)

Celeste była nastolatką, która w idealnym momencie (tuż po srzelaninie w szkole) nagrała wzruszającą piosenkę. To wystarczyło, by nagle stała się gwiazdą pop. Reżyser Brady Corbet nie poprzestaje jednak na prostej historii wielkiej kariery, ale bierze na barki analizę popkultury XXI wieku. W roli głównej – Natalie Portman. I Jude Law!

Muzyka

The Big Moon „Walking Like We Do” – 10 stycznia 2020

Czeka nas powrót dziewczyńskiego gangu The Big Moon. Jak sam tytuł wskazuje to będzie podróż, zarówno dźwiękowa jak i tekstowa. Uwielbiam ich za tę delikatność, liryzm i spokojny wokal, w którym zakochałam się od pierwszego dźwięku. Poniżej jeden z ich utworów.

Winona Oak “Closure” – 10 stycznia 2020

Szwedzka wokalistka, dla której „Closure” będzie debiutancką EPką. Współpracowała z australijskim zespołem What So Not oraz duetem The Chainsmokers.

Alexandra Savior „The Archer” – 10 stycznia 2020

10 stycznia swoją płytę wyda również Alexandra Sovier. Debiutancki album wydała w 2017 roku. Posłuchajcie trzeciego singla z nadchodzącej płyty!

Książki

Zielona 13, Agata Buzik – Wydawnictwo Dragon, 7 stycznia 2020

Choć sama rzadko czytam tego typu powieści, opis mnie na tyle oczarował, że chętnie przeczytam o przygodach mieszkańców przedwojennej kamienicy mieszczącej się na Zielonej 13. Bo gdy na parterze ma powstać sklep monopolowy, sąsiedzi jednoczą siły i… dopiero wtedy zaczynają się naprawdę poznawać.

Przewodnik po Polsce z filozofią w tle. Tom II. Dolny Ślask, Grzegorz Senderecki – 7 stycznia 2020

Trochę inna podróż po Polsce. W drugim tomie autor zabiera turystów na Dolny Śląsk i opowiada o osobowościach, które przebywały na tych ziemiach. A były to persony zacne, intrygujące i z pewnością interesujące. Dowiecie się o mniej znanych miejscach, zabytkach, które stanowią przyczynek do snucia żywych opowieści o dawnych czasach.

Hej, Przedziadku!, Paul McCartney – Wydawnictwo Tekturka – 8 stycznia 2020

Skoro lada moment zbliża się niezwykle ważny dzień, bo Dzień Dziadka, to nie może być lepszej lektury niż tej, napisanej przez jednego z najsłynniejszych Przedziadków – bo samego Paula McCartneya!

Jestem Legendą. Piekielny dom. Człowiek, który nieprawdopodobnie się zmniejszał – Richard Matheson – Wydawnictwo Mag – 10 stycznia 2020

W książce znajdziecie opowiadania mistrza literatury grozy, z którego inspirację czerpią garściami takie tuzy pisarstwa jak Stephen King czy Neil Gaiman.

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: