Kulturalne hity i kity blogosfery #14

Ogólne  4 czerwca, 2016

Uff… Upał w tym tygodniu dał się we znaki. Być może dlatego tyle książek znalazło się w zestawieniu – nie zwalnialiście tempa, zawzięcie czytaliście, stąd też najprawdopodobniej powstało najdłuższy jak do tej pory ranking. Jest bardzo różnorodnie, a co serducho cieszy, to obecność literatury polskiej i to nie tylko na jednym miejscu! To co? Jesteście ciekawi, jakie książki i filmy okazały się hitem ubiegłego tygodnia?


8

Zestawienie obejmuje recenzje, które pojawiły się w dniach: 23 – 29 maja 2016

HITY książkowe

Master - Świerzewski - Hity książkowe

Tytuł: Master – powrót
Data premiery: 18 maja 2016 r
Wydawnictwo: Muza SA

Master pokazał pazurki i jak po trupach wspinać się na same szczyty. Już zniknął, by pojawić się z wielkim hukiem. A więc zemsta dokonała się, a bohater nie miał żadnych skrupułów, by osiągnąć swój cel. Gotowi na karierę w korporacji? Jesteście głodni sukcesu? Najpierw przeczytajcie kolejną książkę Świerzewskiego!

 

Trawers - Remigiusz Mróz - Hity książkowe

Tytuł: Trawers (Tom 3) – awans z 4 miejsca
Data premiery: 18 maja 2016 r
Wydawnictwo: Filia

Niewiele się pomyliłam, przewidując, że zakończenie trylogii z komisarzem Forstem w roli głównej, znajdzie się wyżej niż ostatnio. A i niewiele zabrakło do pierwszego miejsca. Planujecie urlop w polskich Tatrach? Koniecznie przeczytajcie! Wyprawa górskimi szlakami już nigdy nie będzie taka sama…

 

Maleńka Dorrit - Charles Dickens - Hity książkowe

Tytuł: Maleńka Dorrit – nowość
Data premiery: 18 maja 2016 r
Wydawnictwo: Mg

Aż miło popatrzeć na klasyka, który zagościł na łamach zestawienia. Można? Można! Blogerzy też czytają klasykę. I jeszcze te rodzinne sekrety na tle XIX-wiecznego Londynu. Uwaga: wydanie okrojone!

 

Od złej do przeklętej - Katie Alender - Hity książkowe

Tytuł: Od złej do przeklętej (Tom 2) – awans z 5 miejsca
Data premiery: 18 maja 2016 r
Wydawnictwo: Feeria Young

Huhu! Kto się boi demona złego? Kto wpadnie w jego sidła? Czyżby znów jedna z sióstr? Kontynuacja bestsellerowej książki „Złe dziewczny nie umierają” zbiera skrajne opinie, choć w tym tygodniu większość blogerów była zgodna.

 

Calder. Narodziny odwagi - Mia Sheridan - Hity książkowe

Tytuł: Calder. Narodziny odwagi (Tom 1) – nowość
Data premiery: 15 czerwca 2016 r
Wydawnictwo: Septem

Tym razem autorka sięga do mrocznych dusz osób należących do sekty. A na tym tle opowiada zakazną, ale i pierwszą miłość dwójki młodych, jeszcze nieskażonych dorosłością, ludzi: Caldera i Eden. Jak nas zapewniają osoby, które juz czytały – to z pewnością nie jest kolejny młodzieżowy romans mieszczący się w znanych schematach.

 

Oblubienice wojny - Helen Bryan - Hity książkowe

Tytuł: Oblubienice wojny – awans z 7 miejsca
Data premiery: 2 czerwca 2016 r
Wydawnictwo: Editio

Wojna jednoznacznie kojarzy nam się z żołnierzami walczącymi na froncie. Co jednak z kobietami, które zostawały w domu i musiały odnaleźć się w nowej, trudnej rzeczywistości? O tym pisze Helen Bryan, która przedstawia losy pięciu kobiet, opowiadając ich historię nie tylko z czasów II wojny światowej, ale także uzupełniając ją o teraźniejszość.

 

Moje serce należy do Ciebie - Allesio Puleo - Hity książkowe

Tytuł: Moje serce należy do ciebie – nowość
Data premiery: 11 maja 2016 r
Wydawnictwo: Muza SA

Młoda dziewczyna choruje na nieuleczalną chorobę serca, przez co jej jedynym ratunkiem jest przeszczep jednego z najważniejszych organów naszego organizmu. Wraz z rodziną przeprowadza się do Włoch, gdzie poznaje… Alexa, chłopaka, w którym się zakochuje, choć sama to uczucie od siebie odpycha. Ale wiadomo – takie historie mogą mieć tylko jedno zakończenie. No prawie jedno – a na pewno skończy się to mokrymi chusteczkami.

 

Jak Cię zabić kochanie? - Alek Rogoziński - Hity książkowe

Tytuł: Jak Cię zabić, kochanie – nowość (awans z ksiażkowej poczekalni)
Data premiery: 2 czerwca 2016 r
Wydawnictwo: Filia

Ach Ci mężowie – zawsze przeszkadzają i stoją na drodze do szczęścia. A gdy taki tylko zawadza np. uniemożliwia zdobycie wysokiego spadku, trzeba się po pozbyć! Alek Rogoziński serwuje nam komedię kryminalną, w której to niezbyt szczęśliwa żona szykuje plan zlikwidowania swojej drugiej połówki.

 

Bez słów - Mia Sheridna- Hity książkowe

Tytuł: Bez słów – nowość 
Data premiery: 30 marca 2016 r
Wydawnictwo: Otwarte

Choć premiera książki odbyła się już jakiś czas temu, a i od samego początu powieść Sheridan zbierała niemal same pozytywne recenzje, nigdy nie złożyło się, by trafiła ona do zestawienia. Nadszedł więc jej czas – w końcu. I choć to tylko siódme miejsce, to patrząc na datę premiery, to i tak jest to wynik wyśmienity! Ach, i kilka słów o fabule – jest to romans, choć podobno autorka cudownie opisuje uczucia bohaterów.

 

To skomplikowane. Julie - Jessica Park - Hity książkowe

Tytuł: To skomplikowane. Julie – bez zmian
Data premiery: 11 maja 2016 r
Wydawnictwo: OMGBook

To skomplikowane, by opisać, czym jest ta książka. A przynajmniej tak na pewno chciałaby autorka. W każdym razie jest to romans dla młodzieży, ale ujęty w interesujący sposób, nie wpadający w banalne tony i nadający się nawet dla nieco starszego czytelnika.

 

Spotlight. Zdrada - Hity książkowe

Tytuł: Spotlight. Zdrada – awans z 8 miejsca
Data premiery: 18 maja 2016 r
Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Gdy ktoś podważa autorytet kościoła, musi mieć naprawdę dobry powód. W innym przypadku posypałyby się na niego gromy. Reporterzy komórki Spotlight ten powód znaleźli, choć z pewnością nie chcieliby dowiedzieć się prawdy. Bo prawda była przerażająca. Sama jednak książka nie jest walką z kościołem, a tylko niektórymi jego przedstawicielami i co najważniejsze, nie gra na naszych najniższych emocjach.

 

To ty jesteś Bobbym Fischerem - Hity książkowe

Tytuł: To ty jesteś Bobbym Fischerem – spadek z 2 miejsca
Data premiery: 11 maja 2016 r
Wydawnictwo: Smak słowa

Przeszłość, którą chce się zapomnieć, bardzo często powraca i to w spoób, jaki byśmy na pewno nie chcieli. Główny bohater, Håkon, przejeżdża po latach do rodzinnej miejscowości na pogrzeb jednego ze swoich kolegów. Jednak już sama myśl o tych stronach przepełnia go niepokojem… Co się wydarzylo w czasach jego młodości?

 

Alive/Żywi - Scott Sigler - Hity książkowe

Tytuł: Alive. Żywi (Tom 1) – spadek z 3 miejsca
Data premiery: 2 czerwca 2016 r
Wydawnictwo: Feeria Young

Musiał to być bolesny upadek, gdy tak spaść od razu na koniec stawki. Podobnie jak w 12 urodziny obudzić się w trumnie, a później wraz z innymi ofiarami błądzić w labiryncie koryatrzy, w których nie wiadomo co się może czaić…

 

Hormonia - Natasza Socha - Hity książkowe

Tytuł: Hormonia – nowość
Data premiery: 2 czerwca 2016 r
Wydawnictwo: Pascal

Gdy już każdy pisze, że książka jest o relacjach na linii rodzic-dziecko, każdy myśli: no tak, pewnie o kolejnej buntującej się nastolatce, z którą nie może dać sobie rady matka. A co powiecie, na 45-letnią kobietę, do której menopauza zbliża się wielkimi krokami, a na dodatek boi się własnej matki?

 

Samotna gwiazda - Paullina Simons - Hity książkowe

Tytuł: Samotna gwiazda – nowość
Data premiery: 18 maja 2016 r
Wydawnictwo: Świat książki

Podobno najnowsza powieść znanej autorki wyniszcza emocjonalnie. I nie ważne, czy czyta ją mężczyzna czy kobieta… I choć nadal jest to romans, to już nie taki zwykły. Tym bardziej, że w tle przewija się historia, także bliska nam, Polakom.

  • Pozytywna recenzja m.in. na blogu: Kominek

 

Piętno von Becków - Joanna Jax - Hity książkowe

Tytuł: Piętno von Becków (Tom 2) – nowość
Data premiery: 15 marca 2016 r
Wydawnictwo: Videograf SA

Kolejna część sagi, w której to kryje się niejedna tajemnica. Jak ukształtowało się kolejne pokolenie? Jak ułożyło im się życie? Jest i romans, i nawiązania do II wojny światowej, tropienie skarbów i odkrywanie lostów rodziny. Czyli idealny przepis na wciągającą książkę na lato!

 

Służby specjalne - Patryk Vega - Hity książkowe

Tytuł: Służby specjalne. Podwójna przykrywka – nowość
Data premiery:18 kwietnia 2016 r
Wydawnictwo: Otwarte

Książka w formie wywiadu z byłym funkcjonariuszem kontrwywiadu wojskowego, odkrywającego wiele tajemnic.

W książkowej poczekalni…

Nowości, które zebrały co najmniej dwa punkty i nie znalazły się w poprzednich zestawieniach, a jednocześnie dobrze rokują na przyszłość to:

  • „Nadzieje i marzenia” – Magdalena Kordel
  • „Malfetto. Drużyna Róży” – Marie Lu
  • „Sukienka z mgieł” – Joanna M. Chmielewska
  • „Weź mnie za rękę” – Tove Alsterdal

HITY filmowe

14-f-1-nice-guys

Tytuł: Nice guys. Równi goście – nowość
Data premiery w Polsce: 20 maja 2016 r

Przeciwieństwa sie przyciągają? Na pewno muszą się dogadać. Nieudacznik detektyw i mięśniak bez skrupułów. Gosling i Crowe. Komedia kryminalna. Ponoć jedna z najlepszych w tym roku.

Co w tym tygodniu przykuło Waszą uwagę?

 

[mc4wp_form id="3412"]