Kulturalne hity (i kity) blogosfery #10

Ogólne  7 maja, 2016

Piątek Sobota zapowiada piękny weekend. W końcu słońce, zieleń, ciepło rozchodzące się po ogrodzie. Być może dlatego na podium  w kategorii książek pojawiła się nie do końca powieść, ale za to nawiązująca do wiosennej, pogodnej pogody. Na liście pojawiło się wiele nowości, ale wyjątkowo w tym zestawieniu, nie ma zdecydowanego lidera. Głosy rozkładały się równomiernie, stąd też lista jest bardzo różnorodna. Jestem ciekawa czy znajdziecie swojego ulubieńca książkowego? A może filmowego? Nie mogę zapomnieć o naszym rodzynku, grze planszowej, która podbiła serca kilku blogerów.


9

Tradycyjnie, choć myślę, że już ostatni raz, przypominam kilka zasad, którymi kieruję się przy tworzeniu zestawienia (w tym tygodniu już bez zmian):

 • recenzja danej książki/filmu/gry musi pojawić się w określonym terminie, w tym przypadku jest to okres: 18 – 24 kwietnia 2016
 • książka zdobywa: 1 punkt za pozytywną recenzję, 0.5 punktu za recenzję „bardziej na tak”, -0,25 za recenzję obojętną (ani tak, ani nie), -0.5 punktu za recenzję bardziej na nie, -1 za recenzję negatywną.
 • Jako że na blogach stosowane są różne punktacje, został przyjęty uniwersalny przelicznik:
  • 100 – 80% – Recenzja pozytywna
  • 79 – 60% – Bardziej na tak (tu trafi książka oceniona  7/10 => 70% bądź 4/6 => 66%)
  • 59 – 50% – Obojętna
  • 49 – 30% – Bardziej na nie
  • 29 – 0% – Negatywna
 • aby dana pozycja znalazła się na liście hitów, jej stosunek recenzji pozytywnych do negatywnych i obojętnych musi być większy niż 50%.
 • aby dana pozycja znalazła się na liście kitów, muszą pojawić się co najmniej dwie recenzje, a jej stosunek recenzji pozytywnych do negatywnych musi być mniejszy niż 50%

Nie przedłużając, zapraszam!

P.S. Linki zawarte w tytule książki przekierowują na stronę ceneo.pl

HITY książkowe

10-k-1-historia-pszczol
Tytuł: Historia pszczół – awans z 3 miejsca
Data premiery: 14 kwietnia 2016 r
Wydawnictwo: Literackie

Opowieść o trzech pokoleniach żyjących w zupełnie innych epokach. A w tle, a może bardziej na pierwszym planie, snują się pszczóły, niezłomne robotnice, od których zależy przyszłość naszej cywilizacji. Czy autorce udało się stworzyć powieść o owadach, która nie znuży pierwszymi stronami?

 

10-k-2-radosc-kwiatow

Tytuł: Radość kwiatów – nowość
Data premiery: 13 kwietnia 2016 r
Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Tym razem pierwsze miejsce nie należy do powieści, ale… kolorwanki, która zodbyła wiele przychylnych głosów. A że jeszcze idealnie wpisuje się w obecną aurę, nie pozostaje nic innego, jak chwycić za kredki i malować barwne wzory.

 

10-k-2-2-hotel-bankrut

Tytuł: Hotel bankrut – nowość
Data premiery: 27 kwietnia 2016 r
Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Tytuł mam już zapisany na najbliższej zakupowej liście książkowej. Dlaczego? Pomijając pozytywne recenzje przemawia do mnie miejsce akcji: Łódź. Miasto, które niekoniecznie jest kochane. Miasto, które nieczęsto bywa bohaterem książek. Tu staje się tłem dla nowego pokolenia, które próbuje się odnaleźć m.in. na rynku pracy. A gdy trwa kryzys, nie jest wcale łatwo…

 

10-k-3-niebo-nad-pustynia

Tytuł: Niebo nad pustynią – nowość
Data premiery: 13 kwietnia 2016 r
Wydawnictwo: Nasza księgarnia

Książka młodzieżowa to nie tylko wampiry, romanse i trójkąty. To także ważne problemy, którym muszą stawiać młodzi ludzie. Także w miejscu, które mogłoby się wydawać rajem na ziemi. Jednak najważniejszą cechą książki „Niebo nad pustynią” jest jej grupa odbiorców, w skład której wchodzą nie tylko nastolatki, ale także dorośli, w szczególności rodzice czy dziadkowie.

 

10-k-4-krolowie-dary

Tytuł: Królowie Dary (Tom 1) – awans z 7 miejsca
Data premiery: 27 kwietnia 2016 r
Wydawnictwo: Sine Qua Non

Nowy cykl fantasy, który zawładnie sercami milionów czytelników? Nie wiem, czy milionów, ale na pewno pierwszy tom cyklu zbiera pozytywne recenzje. Azjatycki autor zainspirował się jednym z rzeczywistych, okrutnych, bardzo brutalnych władców Chin, który zjednoczył zwaśnione królestwa i przyczynił się do ich rozwoju.

 

10-k-4-2-kiedy-ksiezyc-jest-nisko

Tytuł: Kiedy księżyc jest nisko – nowość
Data premiery: 28 kwietnia 2016 r
Wydawnictwo: Kobiece

Główna bohaterka, Feriba, już od narodzin, naznaczona jest piętnem – jej matka umiera przy porodzie. Ona sama spędza swoje dzieciństwo przy licznych domowych pracach, a jej żywot szczęśliwej małżonki szybko zostaje zdeptany. Od momentu śmierci męża i wkroczeniu Państwa Islamskiego do Afganistanu, rozpoczyna się wędrówka Feriby. Jak się ona potoczy? Czy uda się jej jeszcze odnaleźć szczęście?

 

10-k-4-3-byly-sobie-swinki-trzy

Tytuł: Były sobie świnki trzypowrót
Data premiery: 15 marca  2016 r
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Ja już jestem po lekturze i mam nadzieję, że recenzja książki pojawi się w w przyszłym tygodniu. Powieść Olgi Rudnickiej porównywana jest do serialu „Gotowych na Wszystko”, a humor wylewa się z kolejnych stron. Ja nie jestem co do tego aż tak bardzo przekonana, ale najprawdopodobniej będę jedyną odosobnioną w tej kwestii 😉 A o czym jest książka? O trzech przyjaciółkach związanych ze swoim mężami podpisanymi przed ślubem intercyzami. Jedynym sposobem, by uwolnić się od małżeństwa, a jednocześnie pozostać bogatą, jest… zostanie wdową. Taki też plan próbują wdrożyć w życie „nieszczęśliwe” kobiety. Jak można się domyślić nie wszystko idzie zgodnie z planem.

 

10-k-4-4-obce-dziecko

Tytuł: Obce dziecko – nowość
Data premiery: 27 kwietnia  2016 r
Wydawnictwo: Filia

Tajemnice z przeszłości i bolesna prawda zawsze znajdą sposób, by przedostac się na światło dzienne. Nawet jeśli myślisz, że już wszystko masz za sobą. Emocjonujący thriller, który nie daje o sobi zapomnieć.

 

10-k-5-szczescie na wage

Tytuł: Szczęście na wagę (Tom 1) – nowość
Data premiery: 27 kwietnia  2016 r
Wydawnictwo: Czwarta strona

Wiele dramatów i wiele problemów autorka zamknęła w tej książce, choć przede wszystkim skupia się na odbudowie więzi między córką a matką. Czy jednak udało jej się stworzyć powieść, która wzbudza emocje, a jednocześnie nie przytłacza?

 

10-k-6-nic-oprocz-strachu

Tytuł: Nic oprócz strachu (Tom 1) – nowość
Data premiery: 13 kwietnia  2016 r
Wydawnictwo: Czwarta strona

Polska pisarka napisała kryminał. Aby jednak było ciekawiej, rozgrywa się nie w Polsce, a… w Szwecji. Komisarz Anna ma kochającego męża, który ulega nieszczęśliwemu wypadkowi. Jak się jednak okazuje, winnym jest człowiek, którego wcześniej skazała na więzienie.

 

10-k-6-2-zadlo-namietnosci

Tytuł: Stinger. Żądło namiętności – powrót
Data premiery: 18 marca  2016 r
Wydawnictwo: Septem

Czy można stworzyć ciekawą, a nie sztampową powieść, w której jednym z głównych bohaterów będzie aktor porno? Mia Sheridan udowadnia, że tak, a potwierdzają to blogerzy w kolejnych pozytywnych recenzjach.

 

10-k-7-chlopak-ktory-zakradal-sie-przez-okno

Tytuł: Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno – powrót
Data premiery: 16 marca  2016 r
Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Jest to powieść, która wywołuje przeróżne reakcje. Od pozytywnych przez obojętne, po negatywne (choć w tym tygodniu tego nie widać). Najwięcej emocji wzbudza wątek głównej bohaterki, którą molestował ojciec.

 

HITY filmowe

10-f-1-cloverfield-lane-10

Tytuł: Cloverfield Lane 10 – (bez zmian)
Data premiery w Polsce: 22 kwietnia 2016

Pisałam w poprzednim tygodniu, że film zbiera głównie pozytywne oceny, a jedynym elementem, który może budzic wątpliwości i wpływać na końcową ocenę, jest sam finał. Mogę potwierdzić te słowa – produkcja to fantastyczny thriller, koniecznie do obejrzenia na dużym ekranie. A końcówka? Da się ją przeżyć 😉

 

10-f-2-bone-tomahawk

Tytuł: Bone Tomahawk – nowość
Data premiery w Polsce: 29 kwietnia 2016

Niby western, a jednak horror. A jeszcze do tego pełnokrwisty dramat. Niby film drogi, bez zbędnej akcji. Powolny, a jednak trzymający w napięciu.

 

10-f-3-high-rise

Tytuł: High-rise – (spadek o jedną pozycję)
Data premiery w Polsce: 15 kwietnia 2016

Wieżowiec, który stanowi metaforę. Recenzenci podają różne, jednak najczęściej skupiają się na podobieństwie do Wieży Babel, ale i struktury społecznej, a nawet świadomości. Jeden film, wiele znaczeń, ale i niedomówień.

 

KITY filmowe

10-f-kit-szefowa

Tytuł: Szefowa – bez zmian, nadal kit
Data premiery w Polsce: 22 kwietnia 2016

„Szefowa” to przykład filmu, który zebrał dużą publiczność, ale i wywołał wiele śmiechu. Tylko szkoda, że w większości przypadków – zażenowania. Nieudany duet małżeński przygotował komedię, która nie śmieszy. A może śmieszy, tylko boimy się do tego przyznać? (jak słusznie zauważył zwierz)

 

HITY gry planszowe

10-g-1-kelidos-junior

Tytuł: Kaleidos Junior
Data premiery: 2016
Wydawca: Rebel

Gra dla całej rodziny. Co więcej, gra może „dorastać” razem z dzieckiem! Ćwiczy spostrzegawczość i refleks.

 

Uff… Dzisiejsze zestawienie to kopalnia pozycji! Jeśli czegoś szukasz, na pewno znajdziesz. Króluje różnorodność, znajdziesz film, książkę jak i grę planszową. A jakie są Twoje typy?

Jeśli potrzebujesz jeszcze więcej inspiracji zajrzyj do dwóch poprzednich zestawień: 8 | 9

[mc4wp_form id="3412"]