Kulturalny Road Map: Warszawa (05 maja – 11 maja 2016)

  5 maja, 2016

Wracamy do Warszawy! A w tym tygodniu – dzieje się, zdecydowanie dzieje się. Mnóstwo wydarzeń kulturalnych, od spotkań autorskich, przez wernisaże, kończąc na festiwalach. Mnóstwo muzyki, mnóstwo literatury, mnóstwo sztuki. Miałam ogromny problem z przygotowaniem dzisiejszego wpisu, ale… Ale po analizie, dokładnym wczytywaniu się w opisy przygotowane przez organizatorów, sprawdzeniu nazwisk i pseudonimów, oto jest! Po raz drugi, specjalnie dla Was, subiektywny przewodnik po kulturalnej Warszawie – dla malych i dużych!


0

Od dziś cykl wpisów o wydarzeniach kulturalnych będzie szczególny, gdyż powstaje we współpracy z kiwiportal.pl! Nadal będzie to mój subiektywny wybór, jednak ogromna baza wydarzeń pozwoliła mi stworzyć dużo bardziej rozbudowany przewodnik.

 

czwartek

 


Co: Wystawa Koła i Kwadraty
Gdzie: Galeria Grafiki i Plakatu, ul. Hoża 40
Do kiedy: 5 maja 2016
Cena: wstęp wolny

Czwartek jest ostatnim dniem, by móc obejrzeć niepowtarzalną wystawę, na której zebrano prace wielu znakomitości świata sztuki. Wystarczy wymienić chociażby Teresę Pągowską, Piotra Młodożeńca, Józefa Wilkonia, Adama Myjaka, Edwarda Dwurnika. A przecież na wystawie znalazło się dużo więcej nazwisk! Tym razem Galeria Grafiki i Plakatu postanowiła pokazać prace namalowane na talerzach biskwitowych oraz obrazy o wymiarze 35×35 cm.

Co: Wieczór w Muzeum
Gdzie: Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3
Kiedy: 5 maja 2016, godz. 18.00
Cena: wstęp wolny / cena biletu wstępu do Muzeum

Muzeum Narodowe przygotowało interesujący wieczór wypełniony sztuką. Rozpoczyna się on o godz 18 wykładem „Biedermeier: prosto, mieszczańsko, wygodnie… Kultura i sztuka 1 połowy XIX wiek”, który to zostanie zaprezentowany przez dr Agnieszkę Rosales Rodriguez z Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie o godz. 19.30 Magdalena Szpindler oprowadzi po wystawie „W Muzeum wszystko wolno”. A Ci co wolą „dorosłą” i poważną sztukę mogą udać się na spotkanie z Tomaszem Dziewickim, który oprowadzi po wystawie „Wielka trwoga, sztuka po II wojnie światowej”. Ostatnie spotkanie także rozpoczyna się o godz. 19.30.

Co: TERAZ/NOW (bez tytułu) Boris Charmatz/Tino Sehgal
Gdzie: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul, Jazdów 2
Kiedy: 5 maja 2016, godz. 19.00
Cena: 20 zł (ulgowy), 30 zł (normalny)

Połączenie sztuk wizualnych i tańca. Widowisko stworzone przez dwóch artystów z różnych obszarów sztuki. (bez tytułu) to praca przygotowana przez Tino Sehgala w 2000 roku, w której to artysta próbuje zbadać wpływ sztuk wizualnych na społeczeństwo. Z kolei Boris Charmatz próbuje za pomocą swojego ciała zinterpretować koncepcję stworzoną przez Sehgala. Taniec, choreografia, pokaz, teatr – wszystko na jednej scenie. Po pokazie zostanie poprowadzine spotkanie z Borisem Charmatzem.

 

piatek


Co: Struktury Ziemi
Gdzie: Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk, Aleja na Skarpie 20/26
Do kiedy: 6 maja 2016
Cena: wstęp wolny (dzieci do lat 7), 3 zł (ulgowy), 5 zł (normalny)

kulturalny-road-map-struktury-ziemi-4

 

Muzeum Ziemi to nie tylko wystawy przyrodnicze. To nie tylko wystawy oczywiste. To także sztuka, która szuka inspiracji wokół nas. Na wystawie pokazano prace dwóch artystek: Elżbiety Chodorowskiej oraz Krystyny Szwajkowskiej. Pierwsza z nich wykorzystuje tkaninę, druga zajmuje się głównie litografią. Obie stworzyły cykl obrazów zainspirowanych żywiołami ziemi i materią.

Co: Spotkanie autorskie – „Jednowierszówka”, spotkanie z Jackiem Dehnelem
Gdzie: Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20
Kiedy: 6 maja 2016, godz. 18 – 19.15
Cena: wstęp wolny

Jak przybliżyć czytelnikom poezję? Zorganizować spotkanie z samym poetą! Niech wyjaśni, niech przeczyta, niech dyskutuje. Tym razem Muzeum Literatury oraz portal Niewinni Czarodzieje zapraszają na spotkanie z Jackiem Dehnelem i wierszem „Big Splash”, który to można wcześniej pobrać ze strony Muzeum.

Co: Pożegnanie Emilii
Gdzie: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Emilii Plater 51
Kiedy: 6 maja 2016, godz. 21
Cena: 20 zł (do kupienia na ebilet.pl)

Jak przystało na nowoczesne Muzuem, Muzeum Sztuki Nowoczesnej żegna się imprezą, na której to zagrają KAMP! oraz soniamiki, a do tego w programie znalazł się performans Kwiaciarni Grafiki, projekt muzyczny Wojciecha Bąkowskiego czy multimedialny spacer po Emilii. Będzie się działo!

 

sobota

 

 

Co: Spacer śladami Fryderyka Chopina
Gdzie: Zbiórka przy fontannie w Ogrodzie Saskim za Grobem Nieznanego Żołnierza

Kiedy: 7 maja 2016, godz. 11:05
Cena: wstęp wolny

Chcesz dowiedzieć się więcej o słynnym, polskim kompozytorze? Chcesz wiedzieć, gdzie mieszkał, z kim się spotykał, gdzie występował? Jeśli tak, weź udział w spacerze, który poprowadzi warszawski przewodnik Adrian Sobieszczański.

Co: Warsztaty – Zrób sobie O.G.R.Ó.D
Gdzie: Ogród Botaniczny UW, Aleje Ujazdowskie 4
Kiedy: 7 maja 2016, godz. 12-13.30
Cena: warsztaty są bezpłatne, natomast należy zakupić bilet wstępu do Ogrodu Botanicznego – 4 zł (ulgowy), 8 zł (normalny)

ogrod

Warsztaty zorganizowano z okazji premiery książki „O.G.R.Ó.D”. Są one przeznaczone dla dzieci w wieku 4-8 lat. Czego dowiedzą się mali odkrywcy? Jak komponować ogród i oczywiście jak stworzyć swój własny mały ogródek. Nie mogło zabraknąć także spotkania z twórcami książki czyli Ewą Kołaczyńską i ilustratorem Adamem Wójcickim. Na warsztaty obowiązuje wcześnieja rezerwacja.

 

niedziela

 

 

Co: Wystawa – W Muzeum wszystko wolno
Gdzie: Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3

Do kiedy: 8 maja 2016
Cena: 15 zł (ulgowy), 20 zł (normalny)

Co się stanie, gdy władzę oddamy dzieciom? Co wybiorą, jak zestawią, jak skomponują? Muzeum Narodowe przygotowało niesamowity projekt-eksperyment, podczas którego grupa 69 dzieci w wieku 6-14 lat przygotowywało przez pół roku ekspozycje. Same dobrały eksponaty, same opracowały koncpecję multimediów czy nawet nagrały audioprzewodniki. Oczywiście miały swojego własnego przewodnika po świecie sztuki – dyrektorkę Muzeum, panią Agnieszkę Morawińską. Czasem warto spojrzeć na świat (sztuki) oczami dziecka – dlatego nie przegap ostatniego dnia wystawy!

Co: Wystawa – Tu czy tam?
Gdzie: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3

Do kiedy: 8 maja 2016
Cena: 1 zł (studenci do 26 roku życia, dzieci i młodzież), 10 zł (ulgowy), 15 zł (normalny)

tu-czy-tam

Kontynuując dziecięce klimaty, nie można pominąć innej wystawy, która także kończy się w ten weekend. „Tu czy tam?” prezentuje prace 14 polskich ilutratorów, zarówno tych, którzy zostali dostrzeżeni, jak i tych, którzy czekają na dzień chwały. Na wystawie znalazły się ilustracje kierowane do dzieci. Na zachętę dodam, że Zachęta jak i Muzeum Narodowe wspólnie przygotowały promocyjny bilet, który umożliwia wejście na obie wystawy (tę i powyższą) po obniżonej, atrkacyjnej cenie. I drodzy rodzice, koniecznie nie zapomnijcie o swoich pociechach!

Co: Spacer „Diabli nadali – Stryjeńska w Warszawie”
Gdzie: schody pałacu Królikarni, ul. Puławska 113a

Kiedy: 8 maja 2016, godz. 14.00
Cena: wstęp wolny

Spacer jest okazją nie tylko do bliższego poznania z twórczością artystki, ale także możliwością pokazania jej różnych twarzy.

Co: Piknik pod Operą
Gdzie: Teatr Wielki – Opera Narodowa, Plac teatralny 1

Kiedy: 8 maja 2016, godz. 10.00
Cena: wstęp wolny

Opera dla całej rodziny? Czemu nie! I to jeszcze pod chmurką! Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji: od możliwości obejrzenia na dużym ekranie spektakli takich jak „Burza” czy „Straszny Dwór”, jak i spotkania się z takimi osobistościami jak Edward Dwurnik, Mariusz Treliński czy Antoni Libera. Na dzieci czekają lekcje baletowe oraz warsztaty plastyczne. A ja tu przytoczyłam zaledwie drobny fragmencik opisu atrakcji. Cały harmonogram dostęny jest tutaj. Opera, teatr i sztuka nie mogły być jeszcze bliżej.

 

poniedzialek

 

 

Co: Wystawa – Stan D’Haene / Brems Oner „Palimpsoil”
Gdzie: Galeria v9, ul. Hoża 9

Do kiedy: 9 maja 2016
Cena: wstęp wolny

palimpsoil

Graffiti już dawno przestało być tylko huligańskim wybrykiem. Jak funkcjonuje w społeczeństwie? Jaką narrację można mu przypisać? Czy graffii może być nośnkiem informacji, a jednocześnie formę palimsestyczną? Zmazywane i malowane ponownie… Zobacz, do jakich wniosków udało się dojść duetowi twórców Stanowi D’Haene oraz Bremsowi Onerowi.

 

wtorek

 

 

Co: Wystawa – Nigdy mów nigdy
Gdzie: Wizytująca Galeria, ul. Grzybowska 88

Do kiedy: 10 maja 2016
Cena: ?

mikolaj-sobczak_nigdy-mow-nigdy

Jednym z najpopularniejszych zawodów, chętnie promowanych w social media, jest coach. Artysta Michał Sobczak też poddał się terapii, by wyjść z pokoleniowego paraliżu. Teraz opowiada o przemianie w formie performancu. Jak przystało na pokolenie 89 wykorzystuje w tym celu nie tylko tradycyjne formy, ale także wciska je w znane wszystkim ramy, jak Instagram.

Co: Koncert – Recitale mistrzów
Gdzie: Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5

Kiedy: 10 maja 2016
Cena: 28 – 85 zł

Zostało kilkadziesiąt ostatnich miejsc, więc jeśli jesteś zainteresowany nie czekaj z zakupem biletu. Tym razem w Filharmonii zabrzmią dźwięki klawesynu Elżbiety Stefańskiej, która to może pochwalić się licznymi nagrodami zdobytymi na przestrzenii wielu lat. Obecnie nie tylko gra, ale także uczy w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz jest jurorem w krajowych i zagranicznych konkursach.

Co: Aukcja – Art Outlet – Sztuka Dawna
Gdzie: Desa Unicum, ul. Marszałkowska 34/50

Kiedy: 10 maja 2016, 19.00 – 22.00
Cena: wstęp wolny

Desa Unicum zaprasza na kolejną aukcję, tym razem jednak obniża ceny zgromadzonych dzieł sztuki. Na aukcji będzie można wylicytować prace Wojciecha Weissa, Leona wyczółkowskiego czy Henryka Haydena. Jeśli jednak nie chcesz zakupić żadnej z prezentowanych prac, do 10 maja obrazy można oglądać na wystawie przygotowanej przez dom aukcyjny.

 

sroda

 

 

Co: Wystawa – „Marcin Rogal. Generation Digital”
Gdzie: Żywa Galeria, Stalowa 52
Do kiedy: 11 maja 2016
Cena: wstęp wolny

generation digital

Czym jest dzisiejsze społeczeństwo? Rozedrganym, rozpikselowanym tworem uzależnionym od informacji? Marcin Rogal, artysta-samouk, urodzony w przeklętym ’89, na wystawie prezentuje cykl obrazów, inspirowany postaciami z popkultury, ale i anonimowymi jednostkami, w których to widać wpływ ery cyfryzacji i globalizacji.

Co: Wystawa – „Solarigrafia… obrazy malowane Słońcem”
Gdzie: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek, ul. Św. Wincentego 85
Do kiedy: 11 maja 2016 (finisaż)
Cena: wstęp wolny

Podczas finisażu tej niezwykłej wystawy, odwiedzający będą mieli możliwość spotkania się z autorami prac, którzy chętnie podzielą się informacjami o swojej pasji. A czym jest solarigrafia? Jest to technika negatywowa stosowana w fotografii, za pomocą której otrzymuje się zdjęcia z wyraźnie zaznaczonym słońcem. Fotograf wykorzystuje samodzielnie (najczęściej) zbudowany aparat otworkowy, w którym to umieszczany jest materiał światłoczuły. Dzięki tej metodzie jedno zdjęcie może być naświetlane nawet przez kilka lat.

Co: Spektakl „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”
Gdzie: Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1
Kiedy: 11 maja 2016, godz. 18.00
Cena: wstęp wolny

wojna-nie-ma-w-sobie-nic-z-kobiety

 

Monodram napisany na podstawie książki Swietlany Aleksiejewicz, w wykonaniu Danuty Borowieckiej. Sztuka opowiada o wspomnieniach kobiet radzieckich z czasów II wojny światowej. Monodram urozmaicają piosenki i muzyka, w akompaniamencie Mateusza Wachowiaka.

 

festiwale

 

 

Co: XXIII Przegląd Filmów Alpinitycznych im. Wandy Rutkiewicz – „Polacy na K2”
Gdzie: Muzeum Sportu i Turystyki, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4
Kiedy: 6 – 8 maja 2016
Cena: wstęp wolny

Wanda po powrocie z K2 (fot. z archiwum W. Rutkiewicz)
Wanda po powrocie z K2 (fot. z archiwum W. Rutkiewicz)

 

Festiwal, odbywający się pod hasłem „Polacy na K2”, zgromadzi zdobywców szczytu K2, w tym takie znane postacie jak Krzysztof Wielecki, Dariusz Załuski czy Przemysław Załuski. Na uczestników czekają wystawy fotografii, ale przede wszystkim wiele wspniałaych filmów, jak choćby niedawno odkryty dokument z udziałem Wandy Rutkiewicz, który zostanie zaprezentowany w dniu otwarcia. Pełen program festiwalu dostępny jest tutaj

Co: 30. Warszawskie Spotkania Muzyczne
Gdzie: różne loklizacje w Warszawie
Kiedy: 7 – 13 maja 2016
Cena: wstęp wolny

30-warszawskie-spotkania-muzyczne

Po raz pierwszy festiwalowe dźwięki rozbrzmiały w 1986. Dziś, po raz 30, Warszawa zamieni się w muzyczną stolicę, która na kilka dni wypełni się muzyką dawną i nową, reprezentowaną przez polskich jak i zagranicznych artystów. Pełen program wraz z lokalizacjami koncertów, dostępny jest tutaj.

 

Partnerem wpisu jest kiwiportal.pl – wszystkie wydarzenia w jednym miejscu!

kiwiportal-sponsor

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: