Kulturalny Road Map: Warszawa (22.03 – 25.03)

  22 marca, 2016

Dawno, dawno temu na blogu pojawiała się seria wpisów „Kulturalny Road Map”. Specjalnie dla Was, z kilku miast Polski, wybierałam interesujące wydarzenia kulturalne, na które warto wybrać w zbliżającym tygodniu. Postanowiłam wrócić do naszych kulturalnych podróży, ale w nieco odmienionej formie…

Zamiast więc kilku miast naraz z tylko trzema wydarzeniami, będziecie pojawiać się tylko jedno! I to z propozycjami na cały tydzień (choć ten tydzień jest wyjątkowy, gdyż w sobotę zaczyna się okres świąteczny). Mam nadzieję, że taka forma okaże się jeszcze lepsza i zachęci Was do odwiedzania miejsc w miastach, których mieszkacie lub które kochacie. A na pierwszy ogień – stolica.


1

Wtorek, 22 marca 2016

1-Warszawa-Wystawa-kobiety

Co: Wystawa Kamili Jareckiej „Kobiety – z potrzeby piękna”
Gdzie: Galeria officyna art. & design, Al. Jerozolimskich 107
Kiedy: 9 – 17.00 (ostatni dzień wystawy!)
Cena: wstęp wolny

Kobieta – jaka jest? Czy całą jej złożoność da się zamknąć w jednym portrecie? Na wystawie Kamila Jarecka przedstawia przypadkowe kobiety, które ją zainspirowały swym pięknem i oryginalnością. Sami możemy dopisać historię każdej z nich, na którą artystka nas tylko naprowadza. To już ostatni dzień wystawy, więc… spieszcie się!


 

Co: Wykład „Warszawski bzik. Historia warszawskich neonów”

Gdzie: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
Kiedy: godz. 18.00
Cena: wstęp wolny

Neony to rzecz, która została wyparta z miasta. Dziś jednak powracamy do nich z pewnym sentymentem, tym bardziej, że wiele z nich zaskakuje formą i pomysłowością. Dom Spotkań z Historią postanowił wprowadzić nas w ten świat, przedstawiając nie tylko same neony, ale także ich historię. Tę multimedialną „wycieczkę” poprowadzi Katarzyna Stępniak, historyk sztuki i edukator Muzeum Neonów w Warszawie.

Środa, 23 marca 2016

1-Warszawa-Konferencja-Paryz

Co: Konferencja „Paryż, miasto sztuki i miłości w czasach Belle Epoque”
Gdzie: Instytut Francuski, ul. Widok 12
Kiedy: godz. 18.00
Cena: wstęp wolny

Paryż to miasto, które urzeka, czaruje, wciąga i przeżuwa. Miasto miłości, ale i szaleństwa. Sztuki i mody. A jak Paryż widziały autorki książki „Paryż miasto sztuki i miłości w czasach Belle Epoque” Małgorzata Gutowska-Adamczyk i Marta Orzeszyna? Już w środę macie szansę przekonać się o tym, uczestnicząc w spotkaniu z obiema Paniami i posłuchać ich opowieści.

Czwartek, 24 marca 2016

1-Warszawa-Wystawa-falochrony

Co: Wystawa „Fal–ochrony” Dariusza Pali
Gdzie: Galeria Apteka Sztuki, al. Wyzwolenia 3/5
Kiedy: 11.00 – 17.00 (ostatni dzień wystawy!)
Cena: wstęp wolny

 Dariusz Pala zabiera nas nad ocean. Choć nie tak oczywisty jak ze zdjęć folderów turystycznych. Przywołam tu słowa organizatora wystawy: „Lata spędzone na Florydzie, konfrontacja z żywiołem, szczególna tymczasowość zakorzeniona w kulturze tamtego regionu, doświadczenie światła, koloru, przestrzeni ujawniają się niczym powidoki w cyklu prac z pogranicza malarstwa i rzeźby. Pala przywołuje Potworowskiego, mówiąc, że obraz maluje się po dziesięciu latach. Jego pejzaż przeżyty i przeanalizowany staje się esencją natury i procesu twórczego. Sumę wrażeń koduje w zagadkowym, a zarazem intuicyjnym języku. Odrzuca oczywistość na rzecz niedopowiedzenia, zawieszenia, tajemnicy. (…)„Falochrony” Darka Pali obrośnięte oceanicznym życiem to postapoliktypczne memento naszej cywilizacji. Trudno oprzeć się wrażeniu, że sama Matka Natura stawia je przed falą ludzkiej ignorancji.”

Piątek, 25 marca 2016

Co: Koncert Maciej Fortuna Trio
Gdzie: Studio Koncertowe Polskiego Radia
Kiedy: godz. 19.30
Cena: 30 zł

Intensywny tydzień przedświątecznych przygotowań należy zakończyć równie intensywnie. Choć tym razem muzycznie, a nie kulinarnie. Maciej Fortuna to polski trębacz i kompozytor jazzowy, który wraz ze swoim zespołem wydaje właśnie album „JAZZ”. Jego premiera zaplanowana jest na 25 marca, a więc… w dzień koncertu. Nie przegap!

 

 

 

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: