Potwory z szafy – czyli dziecięce fantazje w The Monster Project

  20 listopada, 2015

Pamiętam, jak przy ostatniej przeprowadzce, wyciągnęłam stare pudło, w którym schowałam całe moje dzieciństwo. Wszystkie te bardziej i mniej wstydliwe chwile, ale i też momenty szczęścia. Pudełko było i w sumie jest pełne fragmentów mojej przeszłości. Pomijając pamiętnik i listy, które wzbudziły najwięcej emocji, równie interesujące było odkrywanie swoich starych rysunków. Z czasów przedszkolnych, później wczesnoszkolnych. Teraz wydają się zabawne, lecz wtedy? Wtedy wydawały mi się takimi moimi arcydziełami, w które wkładałam całe swoje serce. Te rysunki były nie tylko tworem mojej wyobraźni czy odbiciem rzeczywistości, ale także kawałkiem mojej duszy.


1

Taki rysunek dla dziecka to często cały świat. To, czego nie może wyrazić za pomocą słów, przedstawia przy pomocy kolorów i kresek. Nie bez przyczyny psychologowie sięgają po tę metodę, by jak najlepiej zinterpretować stan dziecka.

Jednak rysunki dzieci to nie tylko skarbnica informacji, ale także ogromne pokłady wyobraźni i pomysłów, które można wykorzystać. Dzieci widzą to, czego dorośli często nie dostrzegają. Tworzą połączenia, o których nawet byśmy nie pomyśleli. Nie boją się łączyć ze sobą kolorów, nie boją się intensywności, dopełnień, kontrastów. Tworzą niepowtarzalne rysunki, nawet jeśli nam, dorosłym, często wydają się niedokończone i chaotyczne. W każdym dziecku drzemią pokłady kreatywności, które wystarczy wykrzesać. I to między innymi próbują udowodnić artyści, którzy utworzyli „The Monster Project”.

Współpracują ze szkołami podstawowymi, w których dzieci rysują wymyślone przez siebie potwory. Po co cały projekt? By pokazać dzieciom, że mają talent, że mają wyobraźnię, a w ich rysunkach drzemie ogromny potencjał. By uwierzyły w siebie i w swoje zdolności. I aby wiedziały, że ćwicząc, mogą tworzyć niepowtarzalne prace, które zachwycą innych. Aby odnalazły w sobie odwagę.

To świetna zabawa dla małych i dużych. Mali mogą zobaczyć profesjonalne ilustracje, które były inspirowane ich pracami, a duzi mają szansę oglądać świat oczami dzieci. Czy warto? Wystarczy spojrzeć na roześmiane buzie, gdy widzą efekt swojej pracy i przypisanego im twórcy.

„The Monster Project” zbiera fundusze na Kickstarterze. Chcą wydać album z rysunkami, rozszerzyć działalność na inne szkoły (by mieć np. pieniądze na profesjonalny wydruk) czy otworzyć sklep online. Poniżej kilka wybranych prac, ale w galerii na stronie projektu czeka Was jeszcze wiele, wiele niesamowitości!

Art-by-Aaron-Eiland

Art-by-AJ-Jefferies

Art-by-Gianluca-Maruotti

Art-by-Marija-Tiurina

Art-by-Milan-Vasek

Art-by-Patrick-Evrard

Art-by-Vladimir-Stankovic

 

 

 

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: