Kącik literacki #5

  19 października, 2015

Czy wiesz, że istnieje strona tworzona w całości przez algorytmy, a Amazon wypowiedział wojnę osobom piszącym pozytywne, ale fałszywe recenzje? Wiesz, po jakim czasie zwrócono książkę do biblioteki w Oregonie oraz kto otrzymał nagrodę Angelus 2015? Zapraszam na piątą odsłonę kącika literackiego!


2

CIEKAWOSTKI

Dziennikarze i blogerzy bójcie się. Jeszcze trochę i Wasza praca będzie zupełnie niepotrzebna. Być może słyszeliście już o automatycznych generatorach newsów, z których korzystają niektóre duże, zagraniczne portale. Ale teraz pojawiło się jeszcze jedno narzędzie. Otóż do treści generowany jest kontrowersyjny nagłówek, który ma za zadanie przyciągnąć jak największą uwagę odbiorców, a tym samym nabijać licznik odsłon wpisu. Oczywiście, najczęściej nagłówek nijak ma się do samej treści, ale czyż nie podobny schemat widujemy na naszych polskich, dużych portalach informacyjnych? Przy okazji możecie odwiedzić stronę Clik-o-tron, która w całości tworzona jest przez algorytmy – od pisania treści, przez nagłówek, po dobór zdjęcia.

Z kolei algorytmy nie piszą na pewno pozytywnych recenzji na stronie Amazon. Gigant e-commerce pozwał 1144 osoby, które parają się pisaniem dobrych opinii produktów za odpowiednie wynagrodzenie. Najprawdopodobniej Amazon nie będzie żądał zadośćuczynienia, a wydania danych osób, które zleciły pisanie recenzji. Po co? Raz, żeby ukrócić cały proceder, a dwa usunąć recenzje, które wprowadzają w błąd konsumentów. Jak dla mnie – świetny ruch Amazona!

Choć Amazon jest często krytykowany, jego obecność na rynku amerykańskim ma swoje dobre strony. Choćby to, że to właśnie dzięki niemu od 2010 roku przetłumaczono i wydano w USA ponad 200 tytułów literatury obcojęzycznej z 29 krajów, natomiast w 2015 przetłumaczono już 77 powieści. Mało tego, Amazon zamierza nadal działać na tym polu i oznajmił, że w ciągu kolejnych 5 lat wyda 10 milionów dolarów na tłumaczenie literatury obcojęzycznej. Ponadto amerykański gigant uruchomił stronę, przez którą można zgłaszać propozycje wydawnicze – ma to umożliwić znalezienie prawdziwych perełek. Czyżby szykowała się szansa dla naszych autorów?

Dobre wiadomości płyną nie tylko zza oceanu. PIW (Państwowy Instytut Wydawniczy) nie zostanie zlikwidowany, a tym samym już w przyszłym roku będzie mógł obchodzić 70-lecie swojej działalności!

Każdemu zdarzyło się przetrzymać książki z biblioteki, prawda? Mi tak, choć mój rekord wynosi pół roku i tylko dlatego, że niespodziewanie musiałam wyjechać i o książkach zapomniałam. Zdarzają się jednak prawdziwi rekordziści. Choćby ostatnio w Oregonie. Do biblioteki w Portland State University oddano dwie książki po 52 latach przetrzymywania.

PISARZE

Za sobą mamy kilka ważnych wydarzeń literackich. Choćby przyznanie nagrody Nobla oraz jednej z najważniejszych nagród w Polsce, czyli Nagrody Nike. I to właśnie laureatka drugiej z nich, Olga Tokarczuk, wzbudzała dużo emocji w przeciągu kilku ostatnich dni. Po jej słowach odnoszących się do naszej historii, popłynęła na nią fala, a nawet tsunami, nienawistnych komentarzy. Nawet takich, które stanowiły realną groźbę wobec pisarki.

W tym tygodniu przyznano Literacką Nagrodę Europy Środkowej (Angelus 2015), której laureatem został Serhij Żadan za powieść „Mezopotamia” wydaną w wydawnictwie Czarne. Jest on najmłodszym zwycięzcą w historii Nagrody.

WYDARZENIA

Dziś rozpoczął się Festiwal Conrada w Krakowie, który potrwa do 25 października (niedzieli). Przez te kilka dni uczestnicy będą mieli okazję poznać prawie 150 gości i brać udział w licznych wydarzeniach literackich. Pełny program festiwalu jest dostępny na oficjalnej stronie conradfestival.pl

PROMOCJE

Rabat: do 40%
Gdzie: Virtualo
Na co: powieści Alexa Kavy
Do kiedy: 21.10.2015

alex-kava

Rabat: do 40%
Gdzie: Ebookpoint.pl
Na co: książki Wydawnictwa Naukowego PWN
Do kiedy: 20.10.2015

pwn

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: