2 Kulturalny Road Map: na celowniku Sztuka Polski i Filmy Krótkometrażowe

  25 listopada, 2013
Marceli Bacciarelli - Portret Izabeli Branickiej | Źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Marceli Bacciarelli – Portret Izabeli Branickiej | Źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dziś na kulturalnej mapie Polski Wrocław i Białystok. Z jednej strony wystawa malarstwa i nie tylko, z drugiej konkurs filmów krótkometrażowych.

 25 listopada 2013 Wrocław
Otwarcie wystawy stałej „Sztuka polska XVII-XIX w” po remoncie

Muzeum Narodowe we Wrocławiu 8 miesięcy przygotowywało się do otwarcia wystawy. Kolekcję znanych obrazów będzie można ujrzeć nie tylko w zupełnie nowej aranżacji, ale także uzupełnioną o wcześniej nie pokazywane dzieła. W zbiorze znajdują się znane wielbicielom sztuki wybitne nazwiska jak: Bacciarelli, Bellotto, Michałowski, Matejko, Rodakowski, Malczewski, Wyspiański. Wśród nowości zobaczymy: Kąpiel w Prucie” Stanisława Dębickiego, Portret Klementyny Walickiej Josefa Grassiego, Portret Anny Jagiellonki oraz Portret Stefana Batorego Marcina Kobera Kordian w podziemiach katedry św. Jana Leona Piccarda. Wystawa zaprezentuje najważniejsze kierunki sztuki polskiej, poczynając od klasycyzmu. Najlepiej i najwszechstronniej prezentuje się przede wszystkim sztuka pochodząca z okresu Młodej Polski wraz z jej nurtami, czyli impresjonizmem czy symbolizmem.

Aleksander Gierymski - Chłopiec w slońcu | Źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Aleksander Gierymski – Chłopiec w slońcu | Źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu


2

Jednak nie znajdą się na niej tylko obrazy. Odwiedzający będą mogli również podziwiać rzeźbę oraz rzemiosło artystyczne (m.in. meble od XVIII do XX w czy szkła pamiątkowe). Więcej informacji na temat kolekcji można znaleźć na stronie Muzeum. 

zubroffka_bison_cmyk-265x160

4-8 grudnia 2013 Białystok
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA 

To już 8 edycja festiwalu, który jest świetnym przykładem ewolucji jaką na przestrzeni lat może przejść początkowo kameralna impreza. W tym roku zostanie zaprezentowanych aż 76 filmów pochodzących z 29 krajów pogrupowanych w 5 bloków konkursowych. Jednak to tylko namiastka – organizatorzy musieli dokonać selekcji z prawie 800 tytułów. Kategorie konkursowe to: „Okno na Wschód” (gdzie zostaną zaprezentowane filmy z Europy Środkowo-Wschodniej), „Cały ten świat” (filmy z pozostałych krajów) i trzy przeznaczone dla polskich produkcji „Amatorzy”, „Studenci”, „Niezależni”. Główna nagroda, o którą walczą uczestnicy to 2 tys. euro oraz możliwość światowej dystrybucji przez ShortsTV.

Podczas otwarcia festiwalu organizatorzy postanowili uraczyć widzów pokazem filmów nominowanych do Oscara w kategorii Krótkometrażowy Film Fabularny.

Oprócz sekcji filmowej, organizatorzy postanowili urozmaicić program koncertami. Wśród zaproszonych artystów znajdują się: estoński hip hopowiec Tommy Cash, Son of Kich z Londynu czy Mad Proffesor reprezentujący muzykę dub.

Główne wydarzenia festiwalu odbędą się w kinie Forum oraz klubie Fama.

Pojawicie się we Wrocławiu albo Białymstoku?

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: