Przy dźwiękach szklanej harfy

  22 marca, 2012

Dziś Międzynarodowy Dzień Wody. Dziś o 22.03 zagra również bardzo ciekawy duet Glass Duo, który w swoich występach wykorzystuje szklaną harfę. Aby muzycy mogli jednak wystąpić i zagrać utwór Stinga muszą zebrać 50 000 tysięcy kropel. Jedna kropla to jedno kliknięcie w „Lubię to” na profilu Polskiej Akcji Humanitarnej.


0

To nie wszystko. Jeśli uda się zebrać 50 000 fanów, sponsor zobowiązał się do zbudowania studni w Sudanie. Aby Was zachęcić do polubienia PAH, postanowiłam przybliżyć Wam pokrótce historię instrumentu, a także wybrałam kilka występów Glass Duo.

Szklana harfa to nie wymysł współczesnego świata. Popularność i sławę zdobyła już w XVIII wieku jako anielskie organy. Piękna nazwa dla pięknej muzyki. Pierwsze wzmianki pochodzą jednak już z XV wieku. Gdybyśmy chcieli poszperać jeszcze głębiej okazałoby się, że w już XII wieku w Chinach próbowano wydobywać dźwięki ze szklanych naczyń. Anielskie organy rozsławił Richard Pockridge, dając pierwszy koncert w 1743 roku. Za nim zaczęli grać następni instrumentaliści, którzy dawali popis swoich umiejętności, czarując przy okazji publiczność. Powstał nawet podręcznik „Instructions for playing on the Musical Glasses” autorstwa Ann Ford. Kolejny, XIX wiek, okazał się nieczuły na dźwięki wydobywane z kieliszków. Szklana harfa musiała ustąpić takim instrumentom jak fortepian młoteczkowy. W XX wieku szklana muzyka przeżyła renesans, a jej popularyzatorem był Brunon Hoffmann. Dziś szklana harfa to muzyka nietypowa, wydawałoby się nawet, że awangardowa. To, co kiedyś cieszyło się ogromną popularnością, dziś jest muzyką „dla wybranych”.

Wbrew pozorom granie na szklanej harfie (czy jak to woli kieliszkach) jest zadaniem trudnym i wymaga dużej koncentracji. Na całe szczęście znalazła się spora grupa ludzi, którzy pokochali szklane dźwięki, a dziś grają na świecie wiele koncertów. Do nich należy między innymi wspomniany zespół Glass Duo, który zbudował największą szklaną harfę na świecie. Przeważnie grają muzyką poważną, lecz dziś (jeśli tylko uda się zebrać magiczną liczbę like’ów) usłyszymy ich w repertuarze Stinga. Posłuchajcie występów Glass Duo, a przy dźwiękach szklanej harfy, wejdźcie na profil Polskiej Akcji Humanitarnej.

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: