„Dziś wieczorem: Lola Blau” – premiera w Teatrze Żydowskim

Ogólne  13 kwietnia, 2019

15 i 16 kwietnia w Teatrze Żydowskim w Warszawie premiera „Dziś wieczorem: Lola Blau” Georga Kreislera, w tłumaczeniu Karoliny Bikont. Autorem polskich tekstów piosenek jest Andrzej Ozga. Spektakl reżyseruje Lena Szurmiej. Za oprawę muzyczną (kompozycje, aranżacje i wykonanie na żywo) odpowiada Jacek Mazurkiewicz.


0

Mimo że nostalgiczna, to okraszona czarnym humorem opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach wielu żydowskich artystów XX wieku. Historia opowiedziana słowami i znakomitymi piosenkami kabaretowymi.

Jest rok 1938, przyłączenie Austrii do hitlerowskich Niemiec. Prześladowania europejskich Żydów są coraz ostrzejsze, zwłaszcza w faszystowskich Niemczech i w Austrii. Mieszkająca w Wiedniu Lola Blau rozpoczyna karierę w najtrudniejszym z możliwych momencie. Jest Żydówką i musi opuścić Austrię. Wyjeżdża do Szwajcarii, a w końcu ucieka do Stanów Zjednoczonych, gdzie zasmakuje, czym jest prawdziwy show-biznes. Lola Blau stanie się gwiazdą światowego formatu. A świat zainfekowany jest złem. Koniec wojny przynosi radość i nadzieję, ale nic nie będzie już takie jak dawniej. Lola Blau tęskniąc za domem, wróci do Wiednia. Tylko jak to wszystko zapomnieć? Gdzie schować się przed potworami z przeszłości?…

Teatr to jest jednak coś – śpiewa młoda kabaretowa artystka Lola Blau, od początku rozumiejąc, że teatr to więcej niż marzenia, bo może dać poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza w trudnym czasie, ale to też miejsce, w którym protest brzmi donośniej. 

Właśnie dzisiaj ten najmniejszy z musicali świata o Loli Blau okazuje się znów aktualny. Bo gdzie uwierzyć w możliwość zmiany, jeśli nie w teatrze?

W obsadzie Monika Chrząstowska i Rafał Rutowicz.

  • Muzyka, libretto i piosenki: Georg Kreisler
  • Przekład libretta: Karolina Bikont
  • Polskie teksty piosenek: Andrzej Ozga
  • Reżyseria i choreografia: Lena Szurmiej
  • Scenografia i kostiumy: Marta Grudzińska
  • Kompozycje, aranżacje i wykonanie na żywo: Jacek Mazurkiewicz
  • Przygotowanie wokalne: Teresa Wrońska
  • Inspicjentka: Beata Szaradowska
  • Spektakl grany na scenie im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej 35.
[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: