Kulturalne hity (i kity) blogosfery #11

Ogólne  13 maja, 2016

Piątkowa pogoda zapowiada kiepski weekend. Tyle że… oznacza to jedno: więcej czasu na czytanie bądź oglądanie! A w tym tygodniu rzecz się stała niesłychana, pierwsze miejsce w hitach książkowych zajęła powieść polskiego autora. Tak więc szczęśliwie i nasza rodzima literatura powoli, powoli podbija Wasze serca. Najważniejsze jednak, że nie jest to jedyny polski akcent na liście. Jesteście ciekawi, jak w tym tygodniu prezentuje się zestawienie? Zapraszam!

Dziś zestawienie obejmujące recenzje z tygodnia: 2 – 8 maja 2016


2

HITY książkowe

11-k-1-grimm-city-wilk

Tytuł: Grimm city. Wilk! (Tom 1) – powrót
Data premiery: 13 kwietnia 2016 r
Wydawnictwo: Sine Qua Non

I stało się! Polska literatura górą! W tym tygodniu Wasze serca podbił Jakub Ćwiek, dostarczając do Waszych rąk mroczny kryminał noir oparty na oryginalnym koncepcie.

 

11-k-2-druga-runda

Tytuł: Druga runda – nowość
Data premiery: 13 kwietnia 2016 r
Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Po śmierci ukochanej osoby, świat wali się na głowę. Trudno znaleźć się w nowej sytuacji, w szczególności, gdy wdową zostaje młoda kobieta, która nie skończyła jeszcze 30 lat. Gert, główna bohaterka, ponownie stara się ułożyć swoje życie, poszukując po raz kolejny swojej drugiej połówki.

 

11-k-3-historia-pszczol

Tytuł: Historia pszczół spadek z 1 miejsca
Data premiery: 14 kwietnia 2016 r
Wydawnictwo: Literackie

Jaki los czeka świat, gdy wyginie ostatnia pszczoła? Autorka zainspirowana dokumentem obejrzanym w telewizji, stworzyła pasjonującą sagę, którą można delektować się jak pysznym miodem od znajomego pszczelarza.

 

11-k-4-najszczesliwsza-dziewczyna-na-swiecie

Tytuł: Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie powrót
Data premiery: 30 marca 2016
Wydawnictwo: Znak Liternova

Co może kryć się pod uśmiechem kobiety? Czy rzeczywiście szczęście? Jakie tajemnice z przeszłości skrywa główna bohaterka Ani? Pozornie poukładane życie może skrywać wiele dramatów, które zakłócą codzienny spokój…

 

11-k-5-stinger-zadlo-namietnosci

Tytuł: Stinger. Żądło namiętności – awans z 6 miejsca
Data premiery: 18 marca 2016 r
Wydawnictwo: Septem

Okładka myląca. Opis też. Bo ponoć to nie jest typowa literatura erotyczna, choć to właśnie obiecuje nam oprawa wizualno-tekstowa. Już sam bohater jest dość oryginalny, gdyż autorka na pierwszy plan wysunęła aktora porno, jak i młodą, ambitną prawniczkę. A ich drugie spotkanie będzie naprawdę gorące.

 

11-k-6-niebezpieczne-klamstwa

Tytuł: Niebezpieczne kłamstwa – nowość
Data premiery: 11 maja 2016 r
Wydawnictwo: Otwarte

Jest to kolejna powieść młodzieżowa, która pojawia się na rynku. Nie oznacza to jednak, że nie jest warta uwagi. Autorka stworzyła historię dziewczyny objętej programem ochrony świadków, która musi na nowo ułożyć sobie życie. Oczywiście nie mogło zabraknąć romansu, przemian bohaterów, trudnych problemów.

 

11-k-7-nic-oprcz-strachu

Tytuł: Nic oprócz strachu (Tom 1) – spadek z 6 miejsca
Data premiery: 13 kwietnia 2016 r
Wydawnictwo: Czwarta strona

Kryminał polskiej autorki dziejący się w Skandynawii? Dokładnie tak! I podobno bardzo dobry. Czy wypadek męża Pani Komisarz to przypadek czy też plan przygotowany przez zbrodniarza chcącego się zemścić?

 

11-k-7-krolowie-dary

Tytuł: Królowie Dary (Tom 1) – spadek z 4 miejsca
Data premiery: 27 kwietnia 2016 r
Wydawnictwo: Sine Qua Non

Na tę książkę składają się niemal same głosy zachwytu. W tym tygodniu nie znalazła się ani jedna osoba niezadowolona. Być może podziałało egzotyczne, bo azjatyckie spojrzenie autora? Nowy fantastyczny cykl zapowiada się… fantastycznie.

 

HITY filmowe

11-f-kapitan-ameryka-wojna-bohaterow

Tytuł: Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów – nowość
Data premiery w Polsce: 6 maja 2016

Jeszcze nie tak dawno w kinach witaliśmy film opowiadający o innym konflicke superbohaterów: Supermana i Batmana. Jednak tamten obraz zbierał bardzo różne recenzje, znalazł się również w zestawieniu jako… kit. W tym jednak przypadku blogerzy są zgodni: na ten film trzeba iść!

 

11-f-2-cloverfield-lane-10

Tytuł: Cloverfield Lane 10spadek z 1 miejsca
Data premiery w Polsce: 22 kwietnia 2016

Z jednej strony akcja jest leniwa, z drugiej uderza w widza w najmniej oczekiwanym momencie. Największą bolączką filmu jest sama końcówka, o której nie można napisać nawet jednego słowa, gdyż popsułoby to całą zabawę.

 

KITY filmowe

11-f-kit-piata fala

Tytuł: Piąta fala – powrót
Data premiery w Polsce: 15 kwietnia 2016

Kolejna postapokalipsa dla młodzieży, która miała stać się tak wielkim hitem jak choćby „Igrzyska śmierci”. Stało się inaczej – w filmie nie ma zbyt wielu elementów, które mogłyby zachwycić widza.

 

Jakiś tytuł czytaliście/oglądaliście? Któryś z nich przykuł Waszą uwagę? Coś nie zasługuje na miano hitu/kitu? Zgadzacie się z zestawieniem? Dajcie znać w komentarzach!

[mc4wp_form id="3412"]