Co dziś dla Was przygotowałam? M.in: kto i za co otrzymał nagrodę za najgorszą scenę seksu w książce, dlaczego postanowiono zrezygnować ze statuetki z wizerunkiem Lovecrafta, a także kto sprzedaje domki Hobbitów. Nie zabraknie również promocji, które znajdziecie na końcu wpisu. Miłej lektury!
CIEKAWOSTKI LITERACKIE
Tak to już jest, że stare staje się nowe. Szczególnie, gdy stare jest na tyle dobre, by po upływie wieków nadal inspirować kolejne pokolenia. Ze względu na przypadającą w 2016 roku 400 rocznicę śmierci Szekspira, wydawnictwo Hogarth Press zaprosiło do współpracy znanych pisarzy. Ich zadaniem jest przygotowanie współczesnych powieści inspirowanych dramatami Szekspira, które zostaną przetłumaczone na kilkanaście języków. W Polsce odpowiedzialność za rozpowszechnienie projektu wzięło Wydawnictwo Dolnośląskie, które wyda książki w serii „projekt Szekspir”. Pierwsza powieść „Przepaść czasu”, napisana na podstawie „Zimowej opowieści” przez Jeanette Winterson, miała już swoją premierę 18 listopada.
Pod koniec roku zdecydowano się na jeszcze jeden podobny, choć już nawiązujący do polskich korzeni projekt. Allegro zaprosiło polskich pisarzy do napisania na nowo znanych polskich legend. Tym samym udostępniono darmowego ebooka składającego się z 6 opowiadań przygotowanych przez Elżbietę Cherezińską, Roberta Wegnera, Łukasza Orbitowskiego, Rafała Kosika, Jakuba Małeckiego i Radka Raka. Mało tego! Do projektu zaproszono m.in. Tomasza Bagińskiego, który wyreżyserował krótkometrażowy film „Smok”. Za lekturę ebooka zabieram się jeszcze w tym tygodniu, więc na pewno podzielę się z Wami wrażeniami, a za chwilę siadam do oglądania filmu! Tym bardziej, że 15 grudnia czeka nas kolejna premiera – tym razem Pana Twardowskiego.
The World Fantasy Award to jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich dotyczących tego gatunku. Do tej pory laureatom wręczano statuetkę przypominającą słynnego pisarza fantasy i grozy -H.P. Lovecrafta. Podczas tegorocznej gali wręczania nagród, organizatorzy poinformowali, że był to ostatni rok z wizerunkiem pisarza. Dlaczego? Już od kilku lat pisarze i niektóre środowiska usilnie zwracają uwagę, że Lovecraft był… rasistą. A w 2014 roku nie przystoi, by tak słynna nagroda mogła kogoś urazić.
Jednak to nie wszystko w temacie nagród. Otóż 1 grudnia wyłoniono zwycięzcę w „Bad Sex in Fiction Award”. Jest to już 23 nagroda w konkursie, a laureatem został Morrissey, który zadebiutował powieścią „List of the Lost”. Jaka scena z książki zasłużyła sobie na takie miano?
‘At this, Eliza and Ezra rolled together into the one giggling snowball of full-figured copulation, screaming and shouting as they playfully bit and pulled at each other in a dangerous and clamorous rollercoaster coil of sexually violent rotation with Eliza’s breasts barrel-rolled across Ezra’s howling mouth and the pained frenzy of his bulbous salutation extenuating his excitement as it whacked and smacked its way into every muscle of Eliza’s body except for the otherwise central zone.’
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Ebenezer Scrooge z „Opowieści Wigilijnej” Dickensa jest taki skąpy? Jeden z użytkowników serwisu Reddit (themightyheptagon) wysnuł teorię, że wszystkiemu winne są… Wojny Napoleońskie, które wymuszały wręcz oszczędne życie. Cały wywód znajdziecie tutaj.
Każdy, kto oglądał „Władcę Pierścieni” z pewnością marzył przez chwilę, by zamieszkać w Shire – beztroskiej krainie Hobbitów. Firma Green Magic Homes oferuje domki, które przypominają mieszkania naszych małych przyjaciół! Dom może być porośnięty trawą, dzięki czemu wtapia się w otoczenie, a przy tym montaż budynku trwa zaledwie 5 dni!
Na sam koniec ciekawostek zostawiłam wiadomość, która niekoniecznie przypadnie do gustu, nie tylko molom książkowym, ale i wielu innym środowiskom. Otóż, w 2016 roku do wolnego obiegu trafia Mein Kampf i tym samym Munich Institute for Contemporary History już zapowiedziało wydanie książki Hitlera.
WYDARZENIA LITERACKIE
3 grudnia rozpoczął się XI Festiwal Puls Literatury w Łodzi. Wydarzenie potrwa do niedzieli 13 grudnia. Organizatorzy przewidzieli mnóstwo spotkań z pisarzami, krytykami, tłumaczami, a także panale, koncerty, warsztaty oraz wystawy. Tak więc wielbiciele literatury przybywajcie do Łodzi!
PREMIERY KSIĄŻKOWE
1 grudnia ukazał się niesamowity album, na który składa się około 200 reprodukcji słynnego francuskiego malarza i rzeźbiarza polskiego pochodzenia Wojciecha Siudmaka. Książka stanowi niesamowitą podroż po surrealistycznych pracach artysty docenianego na całym świecie.