Ha! Czas na odpowiedzi i nominowanie – Liebster Award nadchodzi!

Ogólne  10 marca, 2014

W tym roku otrzymałam dwa wyróżnienia, więc cóż – nie ma co się migać 😉 Tym bardziej, że bardzo się cieszę, że obie autorki wyróżniły mnie i mój blog. Za co zresztą bardzo dziękuję.

Postanowiłam wreszcie zebrać się do kupy i odpowiedzieć na pytania, choć z reguły nie uczestniczę w tego typu zabawach. Nie dlatego, że ich nie pochwalam, lecz ze względu na wrodzone lenistwo, które w takich momentach bierze górę. Jednak w tym roku nie ma co się migać, więc klawiatura poszła w ruch. Nie wiem, czy udzielę zadowalających odpowiedzi na pytania annybloog oraz goldi, ale cóż mi pozostało 🙂 To tyle tytułem wstępu – czas przejść do najważniejszej części. I po raz pierwszy wymyślenia pytań, do odpowiedzi których zapraszam wszystkich, którzy czują chęć wykazania się i pochwalenia.


14

Najpierw pytania od Annybloog 

1. Papierowo, audiobookowo, ebookowo—jak najefektywniej Ci się czyta?

Wszystko zależy od punktu widzenia. Papierowo pochłaniam wszelkiego rodzaju powieści i literaturę popularnonaukową. Ebooki w takich gatunkach odpadają – czytam dużo (choć ostatnio mniej niż bym chciała), nie mam czytnika, a ślęczenie przed kolejnym ekranem (w tym przypadku tabletu) zupełnie mi nie odpowiada. Wystarczy, że spędzam kilka, czasem kilkanaście godzin przy komputerze. Papierowa książka staje się wtedy dla mnie odskocznią i odpoczynkiem od świecących ekranów. Poza tym w pewnym momencie mam już przesyt technologii i sprzętu, z którym i tak trzeba obcować na co dzień.

Nie oznacza to jednak, że ebooków nie lubię. Taka forma odpowiada mi przy czytaniu literatury fachowej – dotyczącej programowania czy marketingu. Szybciej przyswajam wiedzę, szybciej pochłaniam. Skąd mi się to wzięło? Nie mam pojęcia.

2. W jaki sposób zyskujesz czas na czytanie lub jaki sposób w tym celu chciałabyś, chciałbyś wypróbować?

Ostatnio zauważyłam, że trudno mi znaleźć chwilę na czytanie. Ale właśnie staram się wypróbować nowy sposób, który wymyśliłam – jeden obowiązek i 15 minut czytania. Choć nie zawsze udaje mi to stosować, to jednak zawsze w ciągu dnia, te kilka razy uda mi się przysiąść nad książką.

3. Czy uważasz, że biografia pisarki, pisarza jest równie ważna, co jej/jego książki? Czy zwracasz na ten aspekt uwagę?

Czasem tak, a czasem nie. Najczęściej jednak staram się nie zagłębiać w biografię pisarza nim nie przeczytam książki. Ostatnio gdy przeczytałam kilka słów umieszczonych na okładce dotyczących życiorysu czytanego autora, to książkę odbierałam jeszcze gorzej (tym bardziej, że zbieżność pewnych faktów z życia autora jak i głównego bohatera była dość duża). Są jednak książki, w których znajomość biografii pomaga i nagle okazuje się, że to co było niejasne staje się oczywiste. Ale i tak wychodzę z założenia, że najpierw książka później biografia – książka powinna się obronić jako samodzielna pozycja.

4. Książka (popularno)naukowa, którą warto przeczytać?

Ostatnio czytałam bardzo dobrą pozycję, która uświadamia pewne oczywiste rzeczy. Niedługo na blogu pojawi się jej recenzja, więc nie będę się rozpisywać. Jej tytuł to „Dzieciństwo w oblężeniu”. Inną książką wartą uwagi, lecz dotykającą zupełnie innych kwestii (kultury i sztuki) jest „W pułapce przeciwieństw”.

5. Muzyka, która nieodzownie kojarzy mi się z literaturą to…

W sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałam, lecz myślę, że jest jeden gatunek, który będzie królował – jazz. Jego wolność, swoboda, nieograniczone możliwości i pole do popisu dla wyobraźni.

6. Książka, która w jakimś zakresie przyczyniła się do zmiany mojego światopoglądu to…

Hmm… Książka, która na mnie wpłynęła to na pewno „Ojciec Chrzestny”. Jednak mój światopogląd zmieniła pozycja „Koniec feminizmu”. Może nie do końca z zamierzeniem autora (że feminizm jest zły), ale zmusiła mnie do zastanowienia się nad wieloma kwestiami.

7. Towarzystwo jakich bohaterów/bohaterek literackich, gdyby mieli się przenieść w świat realny, byś wybrał_a gdybyś miał_a spędzić z nimi dwa wakacyjne dni? I dlaczego właśnie tych?

Moim marzeniem z dzieciństwa było spotkanie Fileasa Fogga i odbycie takiej samej podróży jak on. Ta flegmatyczna natura Anglika, a jednocześnie przygody, które przeżył, sprawiają, że staje się moim bohaterem numer jeden. Być może działa tu sentyment i wspomnienia, jednak chyba żaden z bohaterów i żadna książka nie gościła tak długo w moim sercu. Z „80 dni dookoła świata” przegrał nawet „Ojciec Chrzestny” i „Władca Pierścieni” (bądź co bądź, lektury przeze mnie wielbione).

8. Gdybyś mogła/ mógł podróżować w czasie i przestrzeni w akcji jakiej książki chciał/a -byś spędzić jeden dzień, i dlaczego akurat w tej?

Aby się nie powtarzać i nie wskazywać książki „80 dni dookoła świata”, powiem „Władca Pierścieni” – ze względu na świetnie wykreowany świat przez Tolkiena.

9. Czy jest jakieś miejsce,( jeśli tak to jakie?) w literaturze,w którym chciałabyś, chciałbyś zamieszkać?

Oczywiście 🙂 Shire 🙂

10. Trzy pytania dla ważnego dla mnie pisarza/ pisarki…

Hmmm…
1. Najpierw wymyślasz świat czy bohaterów?
2. Czy piszesz powieści nago?
3. Czy pisanie na maszynie zalicza Cię do grona hipsterów?

A teraz pytania od goldi 

1. Dokąd pojechałabyś/pojechałbyś w podróż marzeń?
Bez dwóch zdań Nowa Zelandia i Australia.

2. Czy piszesz wciąż tradycyjne listy (nie kartki)?
Pisałam jeszcze kilka lat temu, co zresztą sprawiało mi bardzo dużo przyjemności. Teraz niestety nie mam już do kogo.

3. Czy czytasz e-booki, czy wolisz tradycyjne książki?
Tak jak już pisałam wcześniej – zdecydowanie tradycyjne książki 🙂

4. Co zabrałabyś/zabrałbyś na bezludną wyspę?
Hmmm… Mojego psa Talesa – aby nie było mi nudno!

5. Jaką bajkę lubiłaś/lubiłeś w dzieciństwie najbardziej?
Było ich trochę. Ale chyba najlepiej bawiłam się przy Scooby Doo.

6. Kim chciałaś/chciałeś zostać i czy to się spełniło?
Jak byłam małą dziewczynką to marzyłam zostać stomatologiem. I długi czas, bodajże do ostatniej klasy gimnazjum, byłam przekonana, że tak się stanie. Później jednak moja droga zaczęła dość mocno odbiegać od tej zaplanowanej. Z czego bardzo się cieszę 🙂

7. Gdyby Cię wybrano, czy poleciałabyś/poleciałbyś w kosmos?
Oj nie wiem, nie wiem… Po obejrzeniu jednego z odcinków „The Bing Bang Theory”, kiedy Howard wyleciał w kosmos, jakoś tak mi się odechciało 😉

8. Czy pamiętasz imię swojej sympatii z dzieciństwa?
Zdecydowanie. Tym bardziej, że ostatnio postanowiła odnowić znajomość 😉

9. Jakiego dania nie zjesz za skarby świata?
Już nie pamiętam, w jakim kraju ten specjał się jada, ale nigdy, przenigdy nie zjem jajka z zarodkiem. Ani jąder bizona.

10.A za jakim daniem przepadasz?
Mój smak z dzieciństwa – zupa ogórkowa.

11.Czy bardzo irytują Cię te pytania?
W ogóle 🙂

A teraz moje pytania do nominowanych, których lista znajduje się poniżej:

Moje pytania:
1. Czy masz jakiś sposób na organizowanie czasu, by starczyło go na wszystkie zaplanowane czynności?
2. Jakie obszary sztuki pociągają Cię najbardziej?
3. Renesans, barok, a może modernizm? 😉
4. Czy lubisz sztukę współczesną? Dlaczego tak/nie?
5. Którą formę rozrywki preferujesz? Kino, teatr, muzeum czy może opera?
6. Co (lub kto) ostatnio zaskoczyło Cię w polskiej literaturze?
7. Jaka polska komedia zawsze Cię bawi? A może nie ma takiej?
8. Czy jest jakaś płyta muzyczna, która w ostatnim czasie zawładnęła Twoim sercem?
9. Czy lubisz obchodzić święta typu Walentynki/Dzień Kobiet/Mikołajki?
10. Jak oceniasz polski rynek wydawniczy?
11. Co robisz, by zneutralizować w swoim życiu złe emocje?

I najważniejsze – nominowani do zabawy:

naPięknej

Recenzencki

Tendresse

Wysublimowane

In a bookworld

Qlturoom

Książkoholizm

Taki tu taki blog

Prosto ale krzywo

Tawerna Kultury