Kulturalny Road Map - wystawy, festiwale, performance

9 Kulturalny Road Map – Białystok, Lublin, Kraków, Wrocław, Łódź, Warszawa

  5 lutego, 2014

Kulturalny Road Map - wystawy, festiwale, performance

Mając tydzień wolnego, wcale nie musisz nudzić siedząc w domu lub znów wyjeżdżając w to samo miejsce od lat. Możesz skorzystać z mojej blogowej propozycji, dzięki której bardzo szybko nadrobisz kulturalne zaległości, a przy okazji odwiedzisz kilka polskich miast. 1 dzień to jedno miasto, a cele podróży zostały tak dobrane, by podróż była łatwa i przyjemna. Oczywiście to tylko propozycja – oprócz przykładowego rozkładu jazdy, przedstawiam Wam również pełen program festiwalów czy wystaw. Wybór należy do Ciebie, lecz z pewnością nie czeka Cię nuda! Zarówno gdy zostaniesz w swoim mieście jak i wybierzesz się na krótką wycieczkę. Kulturalny Road Map czeka na Ciebie!

Pamiętaj jednak, że to nie wszystkie wydarzenia kulturalne! Inne propozycje znajdziesz na moim profilu na Facebooku. Polub go i bądź na bieżąco z wydarzeniami w Twoim mieście i inspiracjami!


0

numer_1

Wtorek, 04 lutego 2014

Wydarzenia kulturalne w Białymstoku

 

Co: Wystawa – Ślady niemieckie w Białymstoku i okolicach
Do kiedy: do 5 lutego 2014 r
Gdzie: Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, ul. Złota 4
Cena: wstęp wolny

Obcowanie z kulturą nie musi zawsze oznaczać spotkania z największymi mistrzami malarstwa. Czasem warto zajrzeć tam, gdzie sztuka dopiero się rodzi, jest w powijakach, dopiero dojrzewa w młodych umysłach. Każde działanie, które pomaga młodym ludziom spojrzeć na sztukę, jest warte uwagi. Dlatego też gorąco zachęcam mieszkańców Białegostoku do odwiedzenia wystawy „Ślady niemieckie w Białymstoku i okolicach”, na której można obejrzeć dzieła uczniów gimnazjum. Wśród prac można znaleźć akwarele, haft krzyżykowy czy przedmioty wykonane z filcu. A wszystkie z nich nawiązują do dziejów niemieckich fabrykantów, którzy działali na ziemiach białostockich w XVIII i XIX wieku.

Co: Wystawa – Materialność i wartość dzieła sztuki
Do kiedy: do 6 lutego 2014 r
Gdzie: Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2
Cena: 4-8 zł, w czwartek wstęp bezpłatny

Na wystawę powinien udać się każdy, kto interesuje się sztuką. Ale nie tylko pod względem obcowania, ale i doświadczania. Galeria Arsenał postanowiła przedstawić wybrane prace, które zostały zgromadzone w latach 1965-1990. Czy pomimo upływu czasu, zmiany ustroju, obyczajów, zachowań, wybranym dziełom udało się zachować uniwersalność? Czy przetrwały próbę czasu? Z pewnością wystawa pozwoli na samodzielne poszukiwania odpowiedzi, a jednocześnie pozwoli obcować z dziełami artystów różnego pokroju, reprezentujących różne gałęzie sztuki jak i same style.

Co: Wystawa zdjęć nagrodzonych w konkursie BZ WBK Press Foto 2013
Do kiedy: do 9 lutego 2014 r
Gdzie: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul Warszawska 19
Cena: 4 zł, w niedzielą wstęp bezpłatny

Wystawa obejmuje 170 najlepszych zdjęć prasowych dotyczących wydarzeń z 2012 roku. Jest to ostatni przystanek i możliwość obejrzenia fotografii wykonanych przez najlepszych polskich fotoreporterów.

numer_2

Środa, 05 lutego 2014

Wydarzenia kulturalne w Lublinie

 

Co: Wystawa – Zejście. Magdalena Franczak
Do kiedy: 9 lutego 2014 r
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. Grodzka 3
Cena: wstęp wolny

Czytając baśń starasz się przenieść w ten nierzeczywisty świat, który autor starał się wykreować na tych kilkunastu stronach. Starasz się oczami wyobraźni dostrzec barwność, mrok, piękno, detale świata, w którym przebywają bohaterowie. Umożliwia to najnowszy projekt Magdaleny Franczak, która postanowiła do galeryjnej przestrzeni przenieść baśń „Pałac lodowy” skandynawskiego pisarza Tarjei Vesaas. Główną bohaterką opowieści jest dorastająca dziewczynka, która odkrywa emocje towarzyszące spotkaniom z drugim człowiekiem, ale i także przyrodą. Na wystawie można obejrzeć zarówno obrazy jak i instalacje, dzięki czemu baśń staje się jeszcze bliższa oglądającemu.

Strona Magdaleny Franczak

Co: Wystawa – Miejsca nieoczywiste. Marcin Butryn 
Do kiedy: 10 luty 2014 r
Gdzie: Galeria Pomost, ul. Kiepury 5a

Wystawa - Miejsca nieoczywiste

Praga oczami Marcina Butryna. Jak sam artysta wspomina, jest to miasto, które wbiło się zadrą pod paznokcie. I tkwi tam nie dając spokoju. I wystawa, choć opowiada o czeskiej stolicy, jest jednocześnie osobistą podróżą samego fotografa.

Strona Marcina Butryna

Co: Wystawa – Historia i utopia. Hubert Czerepok
Do kiedy:
16 luty 2014 r
Gdzie: Galeria Labirynt, ul. Grodzka 3
Cena: wstęp wolny

Na wystawę składają się przede wszystkim utwory wideo, które nawiązują do historii, rzeczywistości, współczesności. Jednym z nich jest „Lux Aeterna” – widz podczas „seansu” ogląda piękne krajobrazy Norwegii, by jednocześnie słuchać krytycznych słów na temat przyszłości świata. Innym filmem wideo jest „Powtórzenie pamięci”, gdzie artysta stara się przybliżyć, a przede wszystkim odtworzyć uczucia osób, które przewożono wagonem towarowym z Tarnowa do Oświęcimia 14 czerwca 1940 roku. Są to historie autentyczne zmieszane z kreacją artystyczną. Od oglądającego zależy, co uzna za prawdę, a co chciałby, aby nigdy się nie wydarzyło.

numer_3

Czwartek, 06 lutego 2014

Wydarzenia kulturalne w Krakowie

 

Co: Festiwal Teatrów dla Dzieci
Kiedy: 3-14 lutego 2014 r
Gdzie: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232
Cena: 15 zł

A teraz coś dla dzieci, bo i one od najmłodszych lat powinny obcować z kulturą. W Krakowie przez te kilkanaście dni można obejrzeć różnorodne przedstawienia w większości bazujące na znanych opowieściach, baśniach, bajkach, motywach. Na spektakle mogą wybrać się zarówno najmłodsi jak i nieco starsze dzieci. Każdego dnia grane jest inne przedstawienie, a dokładny program znajdziecie tutaj 

Co: Wystawa – To też Kraków. Janusz Janas
Do kiedy: 7 lutego 2014 r
Gdzie: Galeria OKN, os. Górali 5
Cena: wstęp wolny

Wystawa - Janusz Janas

Na wystawie zgromadzono akwarele Janusza Janasa, krakowianina i akwarelistę. Jego prace zdobiły chociażby kalendarz przygotowany dla Polonii amerykańskiej na rok 2005. Uwielbia nie tylko Kraków, ale także Mazury czy Suwalszczyznę. Świetny warsztat, wspaniałe wyczucie i przede wszystkim próba uchwycenia najpiękniejszych zakątków Polski.

Co: Wystawa – Rysunek z lat 1970-2011. Leszek Dutka
Do kiedy: 10 lutego 2014 r
Gdzie: Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232
Cena: wstęp wolny

Leszek Dutka to znany polski malarz, a jednocześnie założyciel fundacji im. Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Tak naprawdę na wystawie można zobaczyć zaledwie niewielką część jego kolekcji, na którą składają się nie tylko rysunki, ale także rzeźby, ceramika czy obrazy.

numer_4

Piątek, 07 lutego 2014

Wydarzenia Kulturalne we Wrocławiu

 

Co: Wystawa – Malarstwo. Karolina Alicja Duda
Do kiedy:
14 lutego 2014 r
Gdzie: ODT Światowid, ul. Sempołowskiej 54A
Cena: wstęp wolny

Wystawa - Karolina Alicja Duda

Choć prace Karoliny Alicji Dudy nie są wyjątkowo oryginalne, szczególną uwagę zwracają zastosowane kolory, ich połączenia oraz uchwycone kadry. Z pozoru banalne, z pozoru nie ważne, jednak pokazujące upływający czas. Duda jest jak na razie studentką II roku wzornictwa przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dlatego tez tym bardziej warto udać się na wystawę. By za kilka lat móc zobaczyć jak rozwinęła się artystka i jaką ostatecznie obrała drogę.

Co: Wystawa – Idea-Materia. Inny potencjał fotografii
Do kiedy:
1 marca 2014 r
Gdzie: Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”

Wystawa stanowi niepowtarzalną możliwość obejrzenia prac kilkudziesięciu członków Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, reprezentujących różne style, a także spojrzenia na otaczający świat. Są to osoby o różnych poglądach, podejściach do materii i rzeczywistości, a tym samym wykorzystujące różne środki artystyczne.

Co: Wystawa – Malarstwo. Janusz Merkel
Do kiedy:
16 lutego 2014 r
Gdzie: Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1
Cena: wstęp wolny

Janusz Merkel to artysta z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, pracującym w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Prowadzi zajęcia z rysunku oraz malarstwa. Sam maluje układy geometryzujące, w których dużą rolę odgrywa światło, przestrzeń oraz kolor.

numer_5

Sobota, 08 lutego 2014

Wydarzenia kulturalne w Łodzi

 

Co: Performance – Topografie Ludzkie
Kiedy: 8 luty 2014 r, godz. 19:15
Gdzie: OFFICYNA, ul. Gdańska 19
Cena: według uznania

Performance - Topografie ludzkie

Jest to niezwykłe wydarzenie, podczas którego spotka się taniec, ruch, muzyka i improwizacja. W programie przewidziano występy artystów, którzy wprowadzą w świat ruchu i dźwięku. Wystąpią Agnieszka Łuczyńska, Marcus Saudy, Wieland Moeller, Konrad Jan Szymański, Michał Milczarek. W ten sam weekend dla wszystkich zainteresowanych odbędą się ćwiczenia taneczno-muzyczne!

Co: Kiermasz ŁZPT – Kiermasz Łódzkich Zakładów Przemysłu Twórczego
Kiedy: 8 lutego 2014 r, godz. 11 – 17
Gdzie: Klub DOM, Piotrkowska 138/140
Cena: wstęp wolny

Jeśli interesujesz się rękodziełem oraz handmade, a dodatkowo poszukujesz oryginalnego prezentu dla drugiej połówki z okazji Walentynek, nie możesz przegapić takiej okazji. W Klubie DOM będziesz miał okazję spotkać się z wieloma znanymi już jaki nowymi wystawcami!

Co: Wystawa – Madame B – zgłębienie kapitalizmu emocjonalnego
Do kiedy: 9 lutego 2014 r
Gdzie: ms1, ul. Więckowskiego 36
Cena: 3-6 zł, czwartek wstęp wolny

Wystawa - Madame B

Czytaliście Panią Bovary Gustave’a Flauberta? Jeśli tak, Muzuem Sztuki ma coś specjalnie dla Was! Jeśli jednak nie mieliście styczności z lekturą, tym bardziej przyjdźcie zapoznać się ze świeżym spojrzeniem autorek projektu – Mikeke Bal oraz Michelle Williams Gamaker. Artystki poprzez różnorodne formy wizualne, w tym 19 projekcji, przedstawiły radykalne spojrzenie na postawę polityczną Flauberta, a tym samym na nowo zinterpretowały powieść znanego pisarza.

numer_6

Niedziela, 09 lutego 2014

Wydarzenia kulturalne w Warszawie

 

Co: Wystawa – Migracje artystyczne a zimna wojna
Do kiedy: 9 lutego 2014 r
Gdzie: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3
Cena: 10-15 zł, czwartek wstęp wolny

Wystawa - Mapa

Jak kształtowało się środowisko artystyczne po II wojnie światowej? Kuratorzy przygotowali mapę podróży zarówno tych bliższych (europejskich) jak i tych dalszych (pozaeuropejskich) polskich artystów oraz krytyków sztuki wykorzystując przy tym dwie umowne daty: 1947 r oraz 1959 r. Na wystawie można zapoznać się nie tylko z podróżami osób związanych ze sztuką, ale także migracjami dzieł sztuki, które z a nimi podążały. Masz jeszcze tylko kilka dni, by zapoznać się z migracjami artystów w czasie zimnej wojny między Zachodem a Związkiem Radzieckim.

Co: Wystawa – Zakochanie. Maria Waliszewska-Bendek
Do kiedy:
9 lutego 2014 r
Gdzie: Galeria Abakus, ul. Jezuicka 4
Cena: wstęp wolny

Wystawa świetnie wkomponowuje się w lutowe święto, choć w nie tak oczywisty sposób. Maria Waliszewska-Bendek przygotowała kolekcję obrazów, których główną rolę odgrywają relacje międzyludzkie, pomiędzy kobietą, mężczyzną bądź też każdego z osobna. Są to akty, gdzie bohaterowie zmagają się w pojedynkę z własną seksualnością bądź wręcz przeciwnie – splatają swoje ciała w miłosnym uścisku.

Co: Wystawa – …apokryfy, imponderabilia. Alina Szapocznikow
Do kiedy: 9 lutego 2014 r
Gdzie: Teatr Wielki – Opera Narodowa, pl. Teatralny 1
Cena: ?

Wystawa - Alina Szapocznikow

Alina Szapocznikow uważana jest za jedną z najwybitniejszych polskich rzeźbiarek. Na wystawie zebrano rzeźby, które stworzyła w latach 50., 60, oraz początku lat 70. Ponadto kolekcja została wzbogacona o rysunki oraz grafiki, dzięki czemu na wystawie można obejrzeć ponad 30 prac artystki. Dzieła zostały zestawione w sposób kontrastowy, dzięki czemu oglądający mogą obcować zarówno z delikatnym, wręcz dziewczęcymi rzeźbami jak i formami bardziej eksperymentalnymi.

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: