7 Kulturalny Road Map – Wrocław, Kraków, Warszawa, Łódź, Szczecin

  9 stycznia, 2014

Kulturalny_Road_Map_oko_na_kulture

Mając tydzień wolnego (ups… w tym tygodniu tylko 5 dni, ale nie martwcie się – od najbliższej niedzieli czekają Was już tygodniowe wycieczki), wcale nie musisz nudzić siedząc w domu lub znów wyjeżdżając w to samo miejsce od lat. Możesz skorzystać z mojej blogowej propozycji, dzięki której bardzo szybko nadrobisz kulturalne zaległości, a przy okazji odwiedzisz kilka polskich miast. 1 dzień to jedno miasto, a cele podróży zostały tak dobrane, by podróż była łatwa i przyjemna. Oczywiście to tylko propozycja – oprócz przykładowego rozkładu jazdy, przedstawiam Wam również pełen program festiwalów czy wystaw. Wybór należy do Ciebie, lecz z pewnością nie czeka Cię nuda!

Pamiętaj jednak, że to nie wszystkie wydarzenia kulturalne! Inne propozycje znajdziesz na moim profilu na Facebooku. Polub go i bądź na bieżąco z wydarzeniami w Twoim mieście i inspiracjami!

P.S. Wiem, że środa już była, ale wpis przygotowałam już na wczoraj, ale… odcięli mnie od Internetu. Jeśli jednak jesteście z Wrocławia, to na pewno zdążycie na którąś z propozycji!


4

numer_1

Środa, 8 stycznia 2014
Wrocław

Co: Wystawa – Grzegorz Lerka. Malarstwo i grafika
Do kiedy: 9 stycznia 2014 r
Gdzie: Galeria pod Plafonem (w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej), Rynek 58
Cena: wstęp wolny

Oglądając prace Grzegorza Lerki można zachłysnąć się przestrzenią i kolorami. Żywe, choć nie oddające rzeczywistości dosłownie, pobudzają wyobraźnię. Urodził się w 1969 roku w Rybniku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, zdobywając dyplom w Pracowni Grafiki Warsztatowej Profesora Stanisława Kluski oraz w Pracowni Malarstwa Profesora Romana Nowotarskiego.

Strona artysty

Co: Wystawa – Wojna i pokój
Do kiedy: 15 stycznia 2014 r
Gdzie: BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej
Cena: wstęp wolny

 wojna_pokoj_grafika

W przypadku tej wystawy posłużę się tekstem przygotowanym przez organizatorów: „Wojna i pokój” jest osobliwą wystawą, eksponowaną jednocześnie w galerii Szkła i Ceramiki oraz galerii Dizajn. To wyjątkowy pokaz polskiego i czechosłowackiego wzornictwa końca lat 50. i 60., a więc złotego okresu dla środkowoeuropejskiego projektowania. W pierwszej galerii wykreowana zostanie sytuacja wojny: dwójka kolekcjonerów z różnych krajów zaprezentuje ceramiczne obiekty ze swoich prywatnych kolekcji. Elementy te są już dziś klasykami, znanymi nie tylko polskiej publiczności, ale i ikonicznymi dla naszych południowych sąsiadów. Które przedmioty okażą się ciekawsze? Który kraj wygra? Kolekcjonerzy zawalczą o głosy publiczności.

Galeria Dizajn to „pokojowo” zaaranżowana przestrzeń, gdzie wspólnymi siłami – polskimi i czechosłowackimi – przedstawimy dorobek materialny i kulturowy, determinujący wizualność codzienności interesującego nas okresu. Dom, moda, typografia, przedmioty codziennego użytku, architektura, motoryzacja, kosmos – słowem, najbliższe otoczenie człowieka, a więc „pokój” rozumiany w sposób dosłowny.

Celem tej konfrontacji jest dokonanie swoistej inwentaryzacji. Moda na vintage, zarówno w Polsce jak i w Czechach, przyniosła ze sobą w ciągu ostatnich lat liczne wystawy, publikacje i omówienia. Mnogość wizualna, wzajemnie inspiracje, kopie – można się pogubić. Zobaczmy zatem co mamy, co jest „nasze”, co jest „ich”, z czego możemy być dumni. A może to wszystko po prostu jest „wspólne”?

Na relację wystawy zapraszam na blog wygodniej 

Przyznam szczerze, że gdybym mogła, pojechałabym na wystawę już teraz. Jednak odległość i brak czasu robią swoje, czego w tym przypadku bardzo żałuję.

numer_2

Czwartek, 9 stycznia 2014
Kraków

Co: Wernisaż wystawy Eli, Eli – fotografie Grzegorza Wełnickiego
Kiedy: 9 stycznia 2014 r, godz. 20.00
Gdzie: Galeria Pauza, ul. Floriańska 18/5
Cena: wstęp wolny

Kto śledzi nowości na rynku wydawniczym, ten wie, że w październiku zeszłego roku (2013) swoją premierę miała książka „Eli, Eli”, która powstała we współpracy reportażysty Wojciecha Tochmana oraz fotografa Grzegorza Wełnickiego. „Eli, Eli” to album wyjątkowy – przejmujący, poruszający obraz Filipin. Wernisaż wystawy, który odbędzie się 9 stycznia, to niepowtarzalna okazja, by nie tylko zobaczyć zdjęcia jednego z autorów albumu, ale również spotkania się z artystą!

Strona artysty 

Co: Krakowski Weekend Szantowy
Kiedy: 9-11 stycznia 2014 r
Gdzie: Rotunda Centrum Kultury, Tawerna Stary Port
Cena: uzależniona od koncertu

plakat_shanties

Wielbicieli Festiwalu Shanties jak i związanych i zakochanych w żeglarstwie nie trzeba długo przekonywać. Przez trzy dni w Krakowie odbędzie się impreza promująca festiwal, na którą składa się kilka koncertów.

9 stycznia o godz. 19 usłyszymy koncert Ballad na Dwa Serca w wykonaniu Andrzeja i Dominiki Żukowskiej
10 stycznia, o godz. 20 czeka nas koncert Piotra Zadrożnego
11 stycznia, o godz. 18 rozpocznie się Przegląd Konkursowy „Shanties 2014”, a o 22.00 szalona impreza „Gorączka Szantowej Nocy”

Zainteresowanych odsyłam dodatkowo do zapoznania się z festiwalem Shanties 2014, który odbędzie się w ostatni weekend lutego!

Co: Wystawa – Franciszek Starowieyski (1930-2009). Wirtuoz formy
Do kiedy:
19 stycznia 2014 r
Gdzie: Muzeum Narodowe w Krakowie, al. 3 maja 1
Cena: 18 zł

road_map_starowieyskiFranciszek Starowieyski zmarł cztery lata temu, jednak pozostawił po sobie bogatą kolekcję dzieł. Należał do grona najpopularniejszych malarzy, a jego styl był na tyle charakterystyczny, że jego kreskę można rozpoznać zawsze i wszędzie. Był przedstawicielem polskiej szkoły plakatu. Fascynacje Franciszka Starowieyskiego obejmują barok, manieryzm, surrealizm, groteskę, seks i śmierć, co zresztą widać dość wyrażnie w jego twórczości. W 1986 roku jego prace wystawiono w Museum of Modern w Nowym Jorku!

Na krakowskiej wystawie można obejrzeć 64 plakaty filmowe przygotowane przez Starowieyskiego pochodzące głównie z lat 50. i 60. XX wieku.

 numer_3

Piątek, 10 stycznia 2014
Warszawa

Co: Wystawa – Elżbieta Gaudasińska. 21 obrazów do 21 utworów Zbigniewa Herberta
Do kiedy:
11 stycznia 2014 r
Gdzie: Galeria Grafiki i Plakatu, ul. Hoża 40

Gdyby wziąć pod uwagę początki realizacji pomysłu i przeszkody jakie spotkały Elżbietę Gaudasińską, można stwierdzić, że projekt „Krótkie utwory wielkiego poety” mają już obecnie 38 lat. Pomimo wciąż niesprzyjających okoliczności, artystce udało się stworzyć 21 obrazów olejnych – ilustracji, do krótkich form Zbigniewa Herberta.

Co: Wystawa – Filmowo mi… – polskie plakaty filmowe z lat 1945-1969
Do kiedy:
12 stycznia 2014 r
Gdzie: Muzeum Plakatu w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
Cena: 7-10 zł

filmowo_mi

Wystawa to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z kolekcją plakatów stworzonych przez najlepszych polskich grafików, na którą składa się 250 prac. Wśród artystów można wymienić: Henryka Tomaszewskiego, Romana Cieślewicza, Jana Lenicę, Eryka Lipińskiego czy Franciszka Starowieyskiego. Nie zabraknie również pierwszych prac Waldemara Świerzego, a także eksperymentalnych Wojeciecha Zamecznika. Nie przegap okazji, by zobaczyć tak niezwykły i różnorodny zbiór znanych i mniej znanych plakatów stworzonych do równie znanych czy mniej znanych filmów!

Co: Zacieralia 2014 – VII Festiwal Twórczości Żenujacej
Kiedy: 10-11 stycznia 2014 r
Gdzie: Progresja, Fort Wola 22
Cena: 25 zł (jeden dzień), 40 zł (karnet)

plakat_zacieralia

Aby się nie rozwodzić i nie smęcić, wklejam informację z oficjalnej strony wydarzenia: Z przyjemnością informuję, że mamy istnie gwiazdorską obsadę! Jak zwykle wystąpi Kazik Staszewski i to w kilku formacjach, w tym z przesławną El Dupą, która w tym roku wydała swą trzecią płytę studyjną. Zaszczyci nas Kuba Sienkiewicz, mój kolega z piaskownicy muzycznej wraz z doskonałą grupą GKS. Z radością ogłaszam triumfalny powrót Dr Hackenbusha na deski Progresji po 2 letniej przerwie. Pierwszy dzień zamknie sam Człowiek Widmo vel Syntetic. Po raz pierwszy na Zacieraliach wystąpi legenda sceny niezależnej Deuter, będzie Mistrz Janek Zdunek z zespołem, będą Kasia i Wojtek, WU-HAE, TPN 25, SM KKPM Ultra, No Smoki, Sos Fosgen, Marszałek Pizdudski oraz nomen omen Zacier. Pierwszy raz na naszym festiwalu pokażemy filmy Sławka Shutego, znanego artysty krakowskiego, ponadto będą produkcje filmowe Szczauki Pictures i z.f. Gruszka Szczepana, które wypełnią przerwy między zespołami. W tym roku zapłaciliśmy grupie Pieseek, żeby jednak nie grała, ponieważ nie istnieje.

Dokładna rozpiska koncertów na facebooku na stronie wydarzenia.

 numer_4

Sobota, 11 stycznia 2014
Łódź

Co: Wystawa – Irena Nawrot. Róża 
Do kiedy: do 11 stycznia 2014 r
Gdzie: Galeria Imaginarium, ul. Traugutta 18

road_map_nawrot

Wystawę zorganizowano na 30-lecie Galerii FF. Można na niej obejrzeć najnowsze prace Ireny Nawrot, których przygotowanie zajęło jej trzy lata. Jednak jak napisał Lech Lachowicz w publikacji z wystawy: „W twórczości tej Artystki czas jest jednym z najważniejszych i stale obecnych problemów. […] Dla niej najistotniejszym z nich jest aspekt egzystencjalny: obraz fotograficzny towarzyszący przemijaniu jednocześnie rejestruje go i komentuje. […] Ostatnie prace Nawrot, choć mieszczą się w ważnym i stale obecnym w jej twórczości kręgu zagadnień, mogą zaskakiwać. Dotykają z jednej strony granic groteski, autoironii, świadomie przywoływanego kiczu kultury popularnej, artystycznej gry z jego estetyką i konwencjami, z drugiej zaś, odnoszą się do spraw ostatecznych, do problemów i niepokojów egzystencjalnych, do bardzo osobistej i intymnej relacji z samym sobą oraz z ludźmi najbliższymi.”

Co: Wystawa – Opus Sacrum. Opus Profanum
Do kiedy: do 12 stycznia 2014 r
Gdzie: Centralne Muzeum Włókiennictwa
Cena: 6-20 zł; sobota- wstęp wolny

plakat_oficjalny-opus_sacrum

Wystawa „Opus Sacrum. Opus Profanum” to możliwość obejrzenia arcydzieł malarstwa polskiego pochodzących ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. Wystawę zorganizowano z okazji XVII Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej. Można na niej znaleźć aż 58 eksponatów, które wyszły spod ręki tak znakomitych artystów jak m.in.: Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Józef Mehoffer. Jednym z najstarszych obrazów, które można obejrzeć na wystawie jest „Pokłon trzech królów” namalowany przez Szymona Czechowicza w latach 60-tych XVII wieku.

Co: Wystawa – Kacper Ziółkowski. Do teraz i dalej
Do kiedy: do 12 stycznia 2014 r
Gdzie: Galeria Bałucka, Stary Rynek 2
Cena: 2-4 zł, czwartek – wstęp wolny

road_map_ziolkowski

Kacper Ziółkowski już po raz drugi prezentuje swoje prace na indywidualnej wystawie w Łodzi. Tym razem ekspozycja „Do teraz i dalej” zawiera najnowsze prace z jego dorobku, a jednocześnie jest próbą spojrzenia wstecz. Artysta bawi się przede wszystkim barwami, geometrą. Przy tym używa barw ziemi – przytłumionych, ale i kojarzących się ze stabilnością. I choć jego obrazy są płaskie, zachwycają maksymalnym zagospodarowaniem przestrzeni na płótnie. Tu nie ma pustych miejsc ani zbytecznych plam.

 numer_5

Niedziela, 12 stycznia 2014
Szczecin

Co: VI Akustyczeń Festiwal Szczecin 2014_dopinamy Akustyczeń
Kiedy: 5-15 stycznia 2014 r
Gdzie: Rozpiska poniżej
Cena: Rozpiska poniżej

Chcesz obcować z dobrą muzyką? Nie może Cię zabraknąć na szczecińskim festiwalu Akustyczeń. To właśnie tu, przez kilka dni, podczas kameralnych koncertów, macie możliwość obcowania z muzykami i zespołami reprezentującymi różną stylistykę i gatunki. Poniżej lista zespołów, które zaprezentują się jeszcze w tym tygodniu:

9 stycznia 2014 r
godz. 19 (Polskie Radio Szczecin) – Robert Kasprzycki – 35/25 zł
godz. 21 (Piwnica Kany) – Artyści Podziemia | Marszałek Pizdudski wstęp wolny
godz. 23 (Piwnica Kany) – Akustydżem – wstęp wolny

10 stycznia 2014 r
godz. 19 (TRAFO Trafostacja Sztuki) – S_in City Tribe – wstęp wolny
godz. 21 (Teatr Kana) – Big Fat Mama – 25/15 zł
godz. 23 (Elefunk The Club) – Natalia Lubrano – wstęp wolny
godz. 23 (Piwnica Kany) – Akustydżem – wstęp wolny

11 stycznia 2014 r
godz. 17 (Rocker Club) – Krzysztof Napiórkowski & Marek Napiórkowski – wstęp wolny
godz. 19 (Teatr Kana) – Ms. No One – 15/10 zł
godz. 21:13 (13 Muz) – Fismoll – 35/25 zł
godz. 23 (Elefunk) – Natural Mystic – wstęp wolny

13 stycznia 2014 r
godz. 19 (Rocker Club) – Hałabuda – wstęp wolny

15 stycznia 2014 r
godz. 19 (Rocker Club) – Kępisty Quartet – wstęp wolny

Co: Wystawa – Po rozjarzony słońcami Adriatyk. Dalmacja i Wenecja w sztuce nowoczesnej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie
Do kiedy:
12 stycznia 2014
Gdzie: Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul.. Wały Chrobrego 3
Cena: 5-10 zł, sobota – wstęp wolny

Na wystawę składają się prace polskich artystów, którzy podróżowali nad Adriatyk jak i tych pochodzących z tamtych rejonów. Jednym z najciekawszych nabytków Muzeum, który można obejrzeć na wystawie, jest obraz „Widok na Raguzę” Edwarda Okunia, namalowany jeszcze w 1932 roku.

Co: Wystawa – Bauhaus. Szkoła nie tylko dla dorosłych
Do kiedy
: 14 stycznia 2014 r
Gdzie: 13 muz, Plac Żołnierza Polskiego 2
Cena: wstęp wolny

Tym razem wystawa kierowana przede wszystkim do naszych pociech, które mają możliwość obejrzenia kilkunastu eksponatów oraz elementów interakcyjnych. Na wystawie odnajdą się zarówno dzieci nieco starsze jak i maluchy, które nie umieją jeszcze czytać. Ekspozycja ma za zadanie przybliżyć młodym odbiorcom sztuki z zapoznaniem się z Bauhausem, czyli ciekawym kierunkiem projektowania.

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: