6 Kulturalny Road Map – Wrocław, Częstochowa, Warszawa i Toruń

  1 stycznia, 2014

Dziś czeka nas wyjątkowo krótka podróż, bo obejmująca tylko cztery dni. Jednak kto w Sylwestra i Nowy Rok zastanawia się, jak spędzić czas, gdy najpierw czekało na Was Sylwestrowe szaleństwo, a dziś kac powoli odpuszcza, a stopy dochodzą do siebie. Kulturalny Road Map coraz bardziej nabiera kształtów i staje się wpisem usystematyzowanym, rządzącym się jasno określonymi zasadami. Jak na razie zasady te wciąż ewoluują, by wpisy z serii były ciekawe i dostarczały Wam jak najwięcej interesujących praktycznych informacji. Nadal jeden dzień to wizyta w jednym mieście. Jednak od dzisiaj ograniczam się do dwóch najciekawszych wydarzeń (najczęściej są to wydarzenia, które zbliżają się ku końcowi lub odbywają się konkretnego dnia, ale nie zawsze). Inne wydarzenia kulturalne, które nie znalazły się w zestawieniu, niemniej ciekawe, znajdziecie na Facebooku, gdzie codziennie publikuję dwa wydarzenia, które odbywają się danego dnia lub w najbliższym czasie. W tym tygodniu na pewno podrzucę linki do wystaw w Łodzi, Krakowie czy Kielcach – więc śledźcie profil uważnie! Ale i tam niestety staram się wybierać tylko najciekawsze. Nie przedłużając, zapraszam wszystkich zainteresowanych w kulturalną trasę!

 numer_1

Czwartek, 2 stycznia 2014
Wrocław

Co: Wystawa – Piotr Skiba. Vulgar Display of Power 
Do kiedy: 5 stycznia 2013 r
Gdzie: Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2a
Cena: 5-15 zł; w czwartek – bezpłatnie

piotr_skiba


0

Czy zastanawialiście się czym są miejskie legendy i skąd się biorą? Kiedyś przeczytałam bardzo dobry artykuł w dość świeżym czasopiśmie „Chimera”, w którym autorzy poruszyli temat miejskich legend. Tak naprawdę są to wizualizacje naszych strachów, trudno się więc dziwić, że przez lata słuchaliśmy o czarnych wołgach porywających dzieci itp. Każde miasto ma własne legendy i z jedną z nich spróbował zmierzyć się Piotr Skiba, który na jeden dzień założył lateksową maskę i wędrował po jednym z wrocławskich osiedli. Aby jednak przejść zauważonym, zaczepiał mieszkańców, pokrzykiwał i ogólnie zachowywał się jak typowy freak. A wszystko zostało zarejestrowane na taśmie filmowej. Na wystawie można zobaczyć nie tylko ten jednodniowy performance, ale także film , w którym artysta mierzy się z maską. Czy te niecodzienne zapisy są warte uwagi? Przekonajcie się sami!

Strona artysty

Co: Wystawa – Halina Trela. Obecność Portretu
Do kiedy:
3 stycznia 2013 r
Gdzie: Centrum Kultury Agora, ul. Serbska 5a
Cena: wstęp wolny

halina_trela

Wychodzę z założenia, że warto wiedzieć, co piszczy nie tylko na scenie ogólnopolskiej czy międzynarodowej, ale także lokalnej. Warto więc śledzić poczynania artystów działających na ternie miasta, miasteczka, wsi, gdzie mieszkamy. I jedną z takich wrocławskich artystek jest Halina Trela, która stworzyła serię niezwykłych, przepełnionych emocjami portretów ludzi starszych. Ludzi stojących na granicy życia i śmierci, i których doświadczenie wyciska się na twarzach. Do namalowania portretów wykorzystała mieszankę sadzy i mielonego węgla drzewnego, która ma podkreślić przemijalność życia.

Strona artystki 

numer_2

Piątek, 3 stycznia 2014
Częstochowa

Co: Wystawa – Marek Przybył. Podróże wyobraźni
Do kiedy: 5 stycznia 2013 r
Gdzie: Miejska Galeria Sztuki, Al. Najświętszej Maryi Panny 64
Cena: 4-5 zł, niedziela-wstęp wolny

marek_przybyl

Wyobraźnia, rzeczywistość. Mieszanina znanych miejsc ze snem, jawą. Marek Przybył zaprasza nas do świata, który może gdzieś widzieliśmy, a jednocześnie jest on dla nas bardzo daleki i nierzeczywisty. Posępny, a jednocześnie fascynujący. Mroczny, ale skrywający magnetyczną siłę. W Częstochowskiej Galerii Sztuki zebrano niektóre prace stworzone po roku 2005. Pochodzą one z cyklów Labirynt, Labirynt samotności, Podróż, Poliklinika oraz jeszcze nieprezentowanego nigdzie indziej Rozmowy w jaskiniach des Demoiselles.

Co: Wystawa – Zbylut Grzywacz. Cielesność
Do kiedy: 5 stycznia 2013 r
Gdzie: Miejska Galeria Sztuki, Al. Najświętszej Maryi Panny 64
Cena: 4-5 zł, niedziela-wstęp wolny

zbylut_grzywacz

Na wystawie znajduje się ponad 50 prac cenionego malarza, grafika, urodzonego w Krakowie i tam się kształcącego. Artysta zmarł w 2004 r, ale zostawił po sobie bogaty dorobek, spuściznę, której część można zobaczyć Galerii Sztuki. Wybrane prace skupiają się na ludzkim ciele – zapisujacym i rejestrującym nasze życie. To na nim odciska się piętno doświadczeń i o tym opowiada Grzywacz.

Artysta na wikipedii 

numer_3

Sobota, 4 stycznia 2014
Warszawa

Co: II Królewski Festiwal Światła
Kiedy: 4-6 stycznia 2014 r
Gdzie: Wilanów
Cena: wstęp wolny

Video mapping staje się z roku na rok coraz popularniejszy. I już nie służy tylko do promocji znanych marek. Po widowiskową technikę sięgają coraz częściej instytucje publicznych, a i nierzadko pojawia się na festiwal. Ci, którzy jeszcze nie widzieli mają niepowtarzalną okazję, by nadrobić zaległości i to w niepowtarzalnych okolicznościach. Od 4 do 6 stycznia w Wilanowie odbywa się Festiwal Światła, gdzie zobaczycie i videomapping (na fasadzie kościoła oraz Muzeum Pałacu), i niezwykły Labirynt Światła. Nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących jak koncerty, warsztaty czy widowisk teatralnych! Wszystkie znaki na niebie wskazują, że i ja się tam pojawię, więc może się spotkamy? 😉

Strona wydarzenia i pełen program 

Co: Wystawa – Wersal Marii Leszczyńskiej. Sztuka dworska we Francji XVIII wieku 
Do kiedy: 5 stycznia 2013
Gdzie: Zamek Królewski w Warszawie
Cena: 8-15 zł

wersal_marii_leszczyńskiejTo już ostatnie dni niepowtarzalnej szansy na obejrzenie dzieł sztuki dworskiej czasów Ludwika XV pochodzących przede wszystkim z publicznych i prywatnych kolekcji francuskich. Dzięki wystawie można prześledzić losy polskiej królewny Marii Leszczyńskiej, ale i może przede wszystkich obejrzeć płótna znanych i cenionych artystów jak choćby Jeana-Marca Nattiera, Jeana-Baptise;a Vanloo czy Roslina.

 numer_4

Niedziela, 5 stycznia 2014
Toruń

Co: Wystawa – Krzysztof Kurłowicz. Rozstrojenie 
Do kiedy: 5 stycznia 2014 r
Gdzie: Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20
Cena: 3-5 zł; wtorek i niedziela-wstęp wolny

Na wystawie zostanie zaprezentowany nowy cykl fotografii Krzysztofa Kurłowicza oraz jeden film video pt. Rozstrojenia jego autorstwa. Zdjęcia zahaczają o poetykę, zabawę światłem i cieniem, gdzie przede wszystkim króluje niedopowiedzenie, ale i przedstawienie ludzkiego ciała. Fotografie mogą tak naprawdę stanowić statyczną wersję teatru cieni, gdzie widz nie ma bezpośredniej styczności z aktorami.

Co: Wystawa – Agata Biskup, Przemek Czepurko, Petr Dub, Pavla Scerankova, Dominika Skutnik. JAMAIS VU
Do kiedy:
5 stycznia 2014 r
Gdzie: Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20
Cena: 3-5 zł; wtorek i niedziela-wstęp wolny

5 różnych spojrzeń nie traktujących rzeczywistości w sposób dosłowny. Abstarkcyjne formy, nierzeczywiste, dziwne przedmioty, rzeźby. Tych pięć spojrzeń pięciu różnych artystów posługującymi się różnymi językami sztuki pozwala rozpocząć wędrówkę po świecie dziwności i abstrakcji.

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: