5 Kulturalny Road Map – Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Ruda Śląska, Kraków

  16 grudnia, 2013

Road_Map

Mając tydzień wolnego, wcale nie musisz nudzić siedząc w domu lub znów wyjeżdżając w to samo miejsce od lat. Możesz skorzystać z mojej blogowej propozycji, dzięki której bardzo szybko nadrobisz kulturalne zaległości, a przy okazji odwiedzisz kilka polskich miast. 1 dzień to jedno miasto, a cele podróży zostały tak dobrane, by podróż była łatwa i przyjemna. Oczywiście to tylko propozycja – oprócz przykładowego rozkładu jazdy, przedstawiam Wam również pełen program festiwalów czy wystaw. Wybór należy do Ciebie, lecz z pewnością nie czeka Cię nuda!


2

numer_1

Poniedziałek, 16 grudnia 2013
Warszawa

Co: Targi Music Bazaar
Kiedy: 15-17 grudnia 2013
Gdzie: Klub Stodoła, ul. Stefana Batorego 10
Cena: Wstęp wolny

MusicBazaar

Szukasz produktów związanych z muzyką? Nie tylko płyt CD, ale także winylowych. Ubrań, butów, komików, książek, plakatów czy wreszcie filmów? Targi Music Bazaar są właśnie dla Ciebie! Nie ważne czy słuchasz hip hopu czy rocka. Tu nie liczy się styl, ale jakość! Na targi zjechało się 50 wystawców m.in.: She is a Riot, Staff by Maff, Wydawnictwo Anakonda, PLNY Textylia. Wśród zaproszonych gości znajdują się m.in.: ede, Liroy, Peja, Hemp Gru, Wiesław Weiss czy Konrad Wojciechowski. Oprócz tego przez wszystkie dni trwania festiwalu można obejrzeć filmy muzyczne w specjalnej sali przygotowanej przez Philips Sounds Polska. Jeszcze tylko dziś do 21.00 i jutro od 12!

Co: Praska Jesień Filmowych Przedpremier
Kiedy: 16-18 grudnia 2013
Gdzie: Kino Praha, ul Jagiellońska 26
Cena: 7 zł (bilet)

praska_jesien_filmowych_przedpremier

W ciągu tych trzech dni warszawskie Kino Praha zabiera widzów w podróż po 6 filmach, które swą premierę będą miały dopiero na przełomie 2013 i 2014 roku. Widzowie znajdą tu przede wszystkim kino artystyczne prezentowane na międzynarodowych festiwalach w Berlinie, Lizbonie oraz Festiwalu Filmowym Transatlantyk.

Program:

16 grudnia:
godz. 18.30 – Hannah Arendt
godz. 20.30 – Dzieci Księdza

17 grudnia:
godz. 18.30 – Oh, Boy!
godz. 20.30 – Pozycja dziecka

18 grudnia:
godz. 18.30 – Babcia Gandzia
godz. 20.30 – Matterhorn

numer_2

 Wtorek, 17 grudnia 2013
Łódź

Co: Idea i przestrzeń: Andrzej Miastkowski vel Egon Fietke, dźwięk: Jerzy Korzeń
Kiedy: 17 grudnia 2013 – 11 stycznia 2014
Gdzie: Galeria Re:Medium; ul. Piotrkowska 113

Źródło: Galeria Re:Medium
Źródło: Galeria Re:Medium

17 grudnia o godz 17.00 w Galerii Re:Medium odbędzie się interesujący wernisaż. Jaki? Pozwolę sobie przytoczyć opis ze strony Galerii, który świetnie oddaje istotę zaplanowanej wystawy: Wystawa w formie instalacji zaprezentuje prototypy urządzeń wpływających stymulująco na pracę ludzkiego mózgu, pomocnych w kontakcie z przedstawicielami cywilizacji pozaziemskich. W praktyce niedziałające, istnieją obecnie jako rodzaj zewnętrznej obudowy dla przyszłych mechanizmów. Zobaczymy m.in. Stymulator fal teta, Integrator poziomów świadomości czy Skaner emocji osób wchodzących.

 

Co: Lew Ekranu – Leon Niemczyk
Do kiedy: do 30 grudnia 2013
Gdzie: Muzeum Kinematografii, ul. Zwycięstwa 1
Ceny: 7-10 zł

Jeśli Muzeum Kinematografii to oczywiście nie mogło zabraknąć wystawy aktora, który 15 grudnia skończyłby 90 lat. Kolekcja zwiera fotosy filmowe prezentujące różne wcielenia artystyczne aktora. Wszystkich wielbicieli aktora i nie tylko, zachęcam do odwiedzenia Łodzi w celu przypomnienia najlepszych ról Niemczyka.

 numer_3

Środa, 18 grudnia 2013
Poznań

 Co: Wystawa „Paralela” Wojciecha Dudy
Do kiedy: do 20 grudnia 2013
Gdzie: Galeria AT, ul. Solna 4 

„Paralela” to wystawa ukazująca twórczość Wojciecha Dudy – artysty posługującego się różnymi środkami przekazu jak choćby neony, wideo czy fotografie. Jednocześnie „Paralela” to tytuł obrazu, którego inspiracją był zwykły piorun uderzający w budynek. Kim jest artysta? Wojciech Duda to absolwent Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom zdobył w 1995 roku, a od 2002 roku tworzy grupę Wunderteam.

Co: Wystawa „Art_Hub – Power and Activity in a Network Society”
Do kiedy: do 18 grudnia 2013
Gdzie: Dawna Synagoga, ul. Wroniecka 11A

Print

18 grudnia to ostatnia szansa na obejrzenie nietypowej i ciekawej wystawy. Jest to również dzień, kiedy o godz. 18 zostaną zaprezentowane filmy powiązane z tematem wystawy, która łączy sztukę z oprogramowaniem i umieszcza je w różnych kontekstach – kulturowych, politycznych i społecznych.

 numer_4

Czwartek, 19 grudnia 2013
Wrocław

 Co: Wystawa „Jeszcze tu nie byłem” Jiříego Kovandy
Do kiedy: do 20 grudnia 2013
Gdzie: Muzeum Współczesne Wrocław, Plac Strzegomski 2a
Cena: 5-10 zł

Jiri Kovanda to współczesny, ceniony artysta pochodzący z Czech. Uchodzi za pioniera neoawangardowej sztuki konceptualnej. Wystawa ma na celu przybliżyć twórczość artysty-legendy, którego twórczość sięga jeszcze lat 70 i trwa do dziś. Oglądający będą mieli szansę zapoznać się z bardzo bogatym dorobkiem artysty, na który składają się dokumenty, obrazy i obiekty. Więcej na temat wystawy i samego artysty można znaleźć na stronie Muzeum.

Co: Ryszard Kaja – wystawa plakatów
Do kiedy: do 21 grudnia 2013
Gdzie: Wrocławska Galerii Polskiego Plakatu, ul. św Mikołaja 54/55

 plakat_Ryszard_Kaja

To już ostatnie dni w tym tygodniu, kiedy będzie można obejrzeć plakaty Ryszarda Kai. Na kolekcję składa się około 60 plakatów (muzycznych, teatralnych i operowych) oraz 44 plakaty z serii Plakat-Polska.

 numer_5

Piątek, 20 grudnia 2013
Ruda Śląska

 Co: Sztuka Marka Szczudlaka
Do kiedy: do 22 grudnia 2013
Gdzie: Muzeum Miejskie im. M. Chorobka w Rudzie Śląskiej

Marek_Szczudlak_plakat

Choć Marek Szczudlak nie należy do grona profesjonalistów, jego prace ogląda się z wielką przyjemnością. Zresztą nieraz został doceniony zarówno przez widzów jak i jurorów na konkursach plastycznych. Na jego prace składają się rzeźby, grafiki, kolaże oraz rysunki satyryczne.

 numer_6

Sobota, 21 grudnia 2013
Kraków

Co: Przemek Dzienis – I can’t speak, I’m sorry
Do kiedy: 22 grudnia
Gdzie: Galeria Pauza, ul. Floriańska 18/5
Cena: Wstęp bezpłatny

Przed udaniem się na muzyczny performance warto najpierw zajrzeć na wystawę fotografii Przemka Dzienisa. Jak piszą organizatorzy: Fotografie Przemka Dzienisa rejestrują bowiem tworzone przez niego na przekór zasadzie trwałości i solidności konstrukcje, wykonane z nierzeźbiarskich materiałów obiekty, czasem aranżowane w większe układy, których integralną część stanowi człowiek. Te niecodzienne, choć odsyłające do doświadczenia codzienności, kreowane ze zwyczajnych materiałów, niekiedy trudne do zidentyfikowania formy, istnieją tylko w przekładzie na wizualny język innego medium, fotografii. Z drugiej zaś strony określają wyraźnie estetykę samych obrazów, jak w przypadku fotografii ukazującej kruchą, efemeryczną konstrukcję, posklejaną z pasków białego papieru, sugerującą kształtem zarys dłoni.

Co: Konrad Smoleński „How to make a bomb”
Kiedy: 21 grudnia, godz. 21.00
Gdzie: Galeria Bunkier Sztuki, Pl. Szczepański 3A
Cena: Wstęp bezpłatny

Na stronie galerii czytamy: Realizacja Konrada Smoleńskiego How to make a bomb może przypominać zabawę nastoletnich pasjonatów własnoręcznie wykonanych bomb, choć nią nie jest: jest instrukcja, jest bomba, jest charakterystyczny dźwięk, a na koniec fascynacja brzmieniem niemającym nic wspólnego z opanowanym i ustrukturyzowanym dźwiękiem romantycznych koneserów. Triumfuje hałas – prawie jak u futurystów, ale o innym przeznaczeniu. Miasto jako idea nowoczesności przestało już tak fascynować, a współczesna kultura oparta do tej pory głównie na wizualności potrzebuje uruchomienia nowych zmysłów, by móc ponownie odzyskać utraconą świeżość. Epoki racjonalne wolały malarstwo, a romantyczne skłonne były czerpać inspirację ze sztuk wymagających uruchomienia wyobraźni. Jaką epoką jesteśmy teraz? Wróćmy jednak do projektu, który artysta zrealizował na zaproszenie Bunkra Sztuki, czyli zbioru działań pod jednym tytułem How to make a bomb (2013), profesjonalnie opracowanej instrukcji wykonania „barytonowego, czterostrunowego stereofonicznego instrumentu w kształcie pocisku”

 numer_7

Niedziela, 22 grudnia 2013
Warszawa

Co: Wykład: Guercino. Mistrz barokowych kontrastów
Kiedy: 22 grudnia 2013, 12:00
Gdzie: Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie
Cena: Wstęp bezpłatny (na wykład)

 mnw_guercino_17

Na niedzielne popołudnie warto wybrać się do Muzeum, by posłuchać wykładów prowadzonych przez historyków sztuki. Pierwszy dotyczyć będzie Guercino, jednego z najwybitniejszych malarzy włoskiego baroku. Historycy sztuki Urszula Król oraz Przemysław Głowacki przybliżą nie tylko sylwetkę artysty, ale również omówią różnorodność XVII-wiecznych postaw artystycznych. Oczywiście przed lub po wykładzie warto udać się na obejrzenie wystawy, która jest czynna tylko do 2 lutego.

Gdzieś się wybierzecie? Macie jakieś typy?

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: