I Kulturalny Roadmap

  20 listopada, 2013

plakat B1_02.indd
Jak na razie wpisy dotyczące wydarzeń kulturalnych odbywających się na terenie Polski pojawiają się nieregularnie, jednak mam nadzieję, że z biegiem czasu cykl nabierze większych rumieńców. Aby nie przedłużać zapraszam Was na krótki przewodnik po wydarzeniach, na które możecie wybrać się już niedługo, bo w listopadzie.


0

18–24 listopada 2013 Warszawa
Interaktywny Festiwal Robotów: Cyberiada

Dla wielbicieli science-fiction, dzieci i młodzieży i wszystkich ludzi interesujących się nauką, Muzeum Techniki przygotowało niezwykłe wydarzenie, podczas którego można obejrzeć CyberRybę (robota pływającego pod wodą i przypominającego rybę), marsjańskiego łazika z Politechniki Białostockiej oraz Politechniki Wrocławskiej czy robota, który w dzień może segregować dokumenty, a w nocy stać się dozorcą. Większość maszyn zostało stworzonych na polskich uczelniach, w instytutach badawczych oraz firmach prywatnych. Odbędą się również warsztaty, podczas których dzieci i młodzież będą miały okazję poznać zasady budowania robotów czy ich oprogramowania.

logo2

22-28 listopada 2013 Kraków
Etiuda & Anima – 20 Międzynarodowy Festiwal Filmowy

 W tym roku organizatorzy przygotowali dla uczestników festiwalu wiele niespodzianek i atrakcji. W końcu czeka nas jubileusz – 20 edycja międzynarodowego festiwalu. Pojawią się więc nagrody specjalne i jubileuszowe. Przede wszystkim jednak festiwal zdominują retrospektywy, podczas których widzowie będą mieli szanse obejrzeć tytuły, które wygrały poprzednie edycje. Zostaną im również przedstawione drogi i osiągnięcia artystów, którzy odnieśli sukces w Krakowie (jak choćby Mar Najbrt czy Julia Loktev). Nie zabraknie cykli takich jak:
– „Autoportrety twórców animacji”
– „Klasycy światowej animacji”
– pokazy pełnometrażowych animacji
Ciekawym wydarzeniem będzie spotkanie poświęcone twórczości człowieka, pozostającego w cieniu lecz pełniącego dość ważną rolę. Saul Bass, bo o nim mowa, był odpowiedzialny za przygotowanie czołówek filmów takich reżyserów jak Alfred Hitchcock czy Martin Scorsese.

nurt

25-29 Listopad 2013 Kielce
Festiwal Form Dokumentalnych NURT

Filmy dokumentalne, choć obnażają prawdę, rzadko zdobywają tytuł hitu kinowego. Zresztą wiele z nich nie trafia na ekrany multipleksów, dominując domowe zacisza i zapełniając ramówkę telewizyjną. Nie oznacza to jednak, że odchodzą w zapomnienie lub co gorsza prezentują coraz niższy poziom. A można się o tym przekonać podczas kieleckiego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT, gdzie zostaną zaprezentowane 33 filmy (wyłonione spośród 100 zgłoszonych) posegregowane w 9 grup:
– „Nic się nie stało”
– „Portrety czasów wyklętych”
– „Zatopione w pamięci”
– „Tajemnice Boga”
– „Widok Krakowa”
– „Polskie stacje”
– „Ludzie, obrazy i głosy”
– „Reżyser! Reżyser!”
– „Przekręty historii”

Wszystkie konkursowe pokazy odbędą się w Kieleckim Centrum Kultury.

Ci, którzy nie mieli okazji obejrzeć zeszłorocznej edycji mogą udać się 24 listopada do kina „Moskwa”, gdzie zostaną zaprezentowani ubiegłoroczni laureaci festiwalu. W trakcie trwania wydarzenia nie zabraknie również pokazów specjalnych jak choćby prezentowany po raz pierwszy w Polsce „Alda Merini, kobieta na scenie”, dokument opowiadający o włoskiej poetce czy „DNA marzenia” przedstawiający eksperymenty przeprowadzane przez chińskich biogenetyków.

Jednak NURT to nie tylko pokazy dokumentów, ale również warsztaty scenariuszowe oraz filmowe, a także wystawa lalek przygotowanych przez Martę Hryniak, córkę Krzysztofa Kieślowskiego.

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: