Jak nie zatrzymywać czasu, czyli 5 przykładów sztuki ulotnej

  22 lipca, 2013
Ciasteczkowa sztuka
Ciasteczkowa sztuka

Nie zawsze sztuka jest trwała. Niekiedy artyści decydują się na formę, która ulatnia się wraz z ostatnim widzem. Niekiedy wykorzystane materiały przestają istnieć wraz z powiewem wiatru. Innym razem materiał nie jest na tyle trwały, by przerwać próbę czasu. Mimo to artyści, zdając sobie sprawę z ograniczeń, tworzą sztukę przelotną, ulatniającą się i nie trwającą wiecznie. Najczęściej nie jest to typowa sztuka, jednak zawsze zachwyca wyobraźnią i kreatywnością, a także wykorzystanymi surowcami. Można zadać pytanie, po co tworzyć coś, co za chwilę zniknie i nie pozostawi śladu po niezwykłych wrażeniach? Po co poświęcać czas czemuś, co zniknie wraz z upływem czasu, a przyszłym pokoleniom pozostanie tylko podziwiać zdjęcia? Nie zawsze jednak liczy się trwałość i pokonanie upływającego czasu. Czasem warto zadać sobie trud i poświęcić się danej chwili, tej jednej, która przyniesie szczęście. Postanowiłam zebrać listę nietypowych przejawów tworzenia sztuki, która przemija i nie jest odporna na czas. Sztuki, która zniknie nie za kilkaset lat, ale za chwilę, za godzinę czy na kilkaset dni. Dziś przedstawiam Wam przykłady sztuki ulotnej, która swym pięknem zachwyca tylko przez chwilę, by później zniknąć na zawsze…


10

1. Brudas to Ty!

Nie raz pewnie zdarzało się Wam wyjść przed blok i ujrzeć samochód, z napisem brudas albo innymi hasłami pozostawionymi przez dzieci nudzące się na osiedlu. Był to z pewnością znak, by w końcu udać się do myjni i pozbyć się nadmiaru kurzu. Niektórzy jednak zamiast pozostawiać tyle niewykorzystanej przestrzeni, tworzą na zakurzonych szybach samochodów obrazy – czarno białe kadry, które mogą pretendować do miana dzieła sztuki… Wszystkie okienne obrazy to sprawka Scotta Wade’a.

dust_art_4

dust_art_3

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2. Na plaży być i nudzić się

Nigdy nie potrafiłam zrozumieć osób, które wyjeżdżały na dwa, trzy tygodnie nad morze i leżały na plaży plackiem, łapiąc promienie słońca. Dla mnie to dość nudna rozrywka. Wolę wziąć plecak i wyruszyć na szlak górski. Być może jednak nie doceniam kreatywności osób spędzających całe dnie wśród szumiących fal… gdyż piasek to równie ciekawe tworzywo. Efekty nudy na plaży:

sand_art_3

sand_art_2

sand_art_1

3. Zimna jak lód

Nie tylko lato sprzyja tworzeniu niesamowitych rzeźb. Kreatywnością i talentem mogą wykazać się osoby, które kochają zimę i niskie temperatury. O nietypowych rzeźbach już pisałam, więc poniżej podaję tylko jeden przykład lodowej rzeźby (więcej w linku)

ice_art

4. Smacznie i zdrowo

Bardziej trwałym tworzywem jest jedzenie. Choć i ono nie przetrwa próby czasu, gnijąc czy pleśniejąc wraz z wyrywaniem kolejnych kartek w kalendarzu. Niemniej, jest to równie ciekawa forma na zaprezentowanie swoich umiejętności. Formowanie jedzenia jest często spotykane na różnego rodzaju bankietach, przyjęciach, weselach. Tam sztuka szybko znika w odmętach żołądków gości.

fruit_art_2

fruit_3

fruit art

5. Smacznie i kalorycznie

Nie tylko warzywa i owoce są wykorzystywane do tworzenia nietypowych obrazów na przyjęciu. Cukiernicy również wtrącają swoje trzy grosze, przygotowując dla gości niesamowite rzeźby, które przyozdabiają ciasta. Oczywiście i one znikają dość szybko, pobudzając apetyt gości.

cake_art_1

cake_art_2

cake_art_3

cake_art_4

Czy znacie jeszcze inne przykłady sztuki ulotnej? Co mogłoby znaleźć się jeszcze na liście? A przede wszystkim, czy uważacie, że tego typu dzieła powinny powstawać?

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: