(około)kulturalne podsumowanie tygodnia #8

  13 maja, 2013

Dziś bez ceregieli i wstępów – od razu z grubej rury

Literatura
Oprócz tradycyjnych książek, mamy już e-booki, które przekonują do siebie coraz większą rzeszę czytelników oraz audiobooki. Niektóre książki, szczególnie te specjalistyczne (choćby niektóre publikacje Heliona) mają w treści kody QR, które pozwalają na szybkie uruchomienie multimedialnych treści (oczywiście przy założeniu, że użyjemy telefonu). Jednak to nie wszystkie możliwości, jakimi dysponuje obecnie czytelnik. Wydawnictwo Faber&Faber zdecydowało się na wydanie pierwszej w pełni interaktywnej książki „39 kroków”, która oferuje czytelnikowi animacje, muzykę, a także kolekcjonowanie i odkrywanie różnego rodzaju zdjęć i niespodzianek, dzięki czemu podróż po świecie powieści staje się jeszcze bliższa naszej wyobraźni. Grę, aplikację, czy też jak to woli interaktywną książkę można kupić na Amazonie w cenie prawie 9 funtów. 


1

Jeśli nie masz pomysłu na promocję – wystarczy skorzystać z najprostszej metody pod słońcem. Zorganizować konkurs! Nie ma nic prostszego na przyciągnięcie nowych klientów, czy jak w tym przypadku czytelników niż wizja wygrania pokaźnej sumy. I jeszcze wycieczki do Paryża. Wydawnictwo Rebis postanowiło zorganizować konkurs, w którym prócz wspomnianej podróży jest do wygrania 2000 zł. A co należy zrobić? Zaopatrzyć się w egzemplarz powieści „Szmaragdowa tablica” i nagrać videorecenzję. Na wykonanie zadania, pozostało już niewiele czasu – koniec konkursu przewidziany jest na 29 maja 2013 roku. Więcej informacji na stronie konkursowej 

Film
Tak się złożyło, że ostatnio na blogu pojawiły się dwa wpisy dotyczące śmietanki filmów sensacyjnych. Pierwszy to recenzja pierwszej części „Niezniszczalnych” , drugi dotyczył kariery sportowej (szczególnie w sztukach walki) głównych aktorów występujących w pierwszej i drugiej części. Skoro więc poświęciłam Panom tyle miejsca na blogu, grzechem byłoby nie wspomnieć o trzeciej części. Premiera przewidziana jest na 2014 rok. Do połowy kwietnia trwały natomiast spekulacje dotyczące wyboru reżysera filmu. Padały różne nazwiska, m.in. Mel Gibson. Ostatecznie Stallone posadę zaproponował Patrickowi Hughesowi, australijskiemu reżyserowi, który na swoim koncie ma jak na razie tylko dwa filmy.

Choć wolałabym Gibsona, to ten ma fajniejszy uśmiech :)
Choć wolałabym Gibsona, to ten ma fajniejszy uśmiech 🙂

Osoby, którym przypadła do gustu najnowsza część przygód Jamesa Bonda mogą czuć się zawiedzeni. Reżyser filmu „Skyfall”, Sam Mendes, choć odświeżył wizerunek tajnego agenta, nie zamierza podejmować się prac nad kolejną częścią. Jak stwierdził, perspektywa kolejnych trzech lat nad scenariuszem do filmu opowiadającym niemal o tym samym, sprawia, że „czuje się wyczerpany psychicznie”. A co Wy na to, drodzy widzowie? [1] 

Już za dwa dni rozpoczyna się kolejne święto dla twórców filmowych i rzecz jasna kinomaniaków. 15 maja odbędzie się 66 edycja Festiwalu Filmowego w Cannes, podczas którego 20 filmów będzie walczyć o główną nagrodę, czyli Złotą Palmę. Festiwal otworzy tytuł wielce wyczekiwany „Wielki Gatsby”, z Leonardem Di Caprio w roli głównej.

Nie zabraknie jednak i polskich akcentów. W Cannes będzie można obejrzeć najnowszy film Polańskiego „Venus in Fur” z Mathieu Amalriciem i Emmanuelle Seigner.

To spojrzenie.... - Venus in Fur
To spojrzenie…. – Venus in Fur

Nim jednak się dowiemy, kto zostanie wyróżniony Złotą Palmą, warto wspomnieć o sukcesie polskiej reżyserki Lidii Dudy, która odebrała nagrodę Srebrnego Hugo za dokumentalny film pt. „Uwikłani”. Wyróżnienie zostało przyznane na 49 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. „Uwikłani” okazali się najlepszym filmem w kategorii społecznych i politycznych dokumentów telewizyjnych. Porusza on tematykę pedofilii i zbrodni, jakiej próbuje dokonać ofiara. Trudny i mocny temat.

Animacja
Nie tylko kinowe hity, ale również i animacje mniej znane cieszą się popularnością. Ci, którzy mają dość hollywodzkich produkcji, mogą wybrać się na Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji, podczas którego będziecie mieli możliwość obejrzeć ponad 120 polskich animacji, gdzie większość jest kierowana do dorosłych widzów. Co ważne, festiwal nie odbywa się tylko w jednym mieście. Choć O!PLA zbliża się do końca, polskimi animacjami możecie jeszcze cieszyć się w Dąbrowie Górniczej, Łodzi, Lublinie, Tarnowie oraz Toruniu. Program imprezy znajdziecie oczywiście na specjalnej stronie festiwalu. 

Muzyka
Hugh Laurie, znany z produkcji telewizyjnej „Dr House” nie próżnuje, pomimo zakończenia serialu. Prócz pisywaniem książek zajął się również… muzyką. Pierwsze próbki jego głosu można było usłyszeć w jednym z odcinków, gdzie scenarzyści wpletli elementy musicalu. Pierwszą płytę Let them talk nagrał w 2011 roku, a nowa płyta Didn’t It Rain powinna być już dostępna od poniedziałku (tj dnia dzisiejszego – 13 maja). Warto dodać, że Hugh Laurie przyjeżdża do Polski, by dać koncert w Warszawie już 6 czerwca w Sali Kongresowej. Poniżej znajdziecie kawałek z najnowszej płyty

Sztuka
Kojarzycie Manufakturę w Łodzi? Pewnie tak. Oprócz centrum handlowego znajduje się tam szereg atrakcji – od sportowych po kulturalne. Jedną z nich jest Muzeum Sztuki. Do tej pory jednak funkcjonawały dwa oddziały muzeum: ms2 w kompleksie Manufaktury oraz Pałac Herbsta. Od 26 kwietnia, po renowacji, otwarto ponownie Salę Neoplastyczną w nowej odsłonie (ms1) mieszczącą się w Pałacu Maurycego Poznańskiego przy ulicy Więckowskiego 36. Chętni mogą udać się do Muzuem od wtorku do niedzieli. I oczywiście w Noc Muzeów, kiedy to wejście na wystawy „Cezary Bodzianowski. To miejsce nazywa się Jama” oraz „Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta” będzie darmowe. Więcej informacji dotyczących godzin otwarcia, cen biletów czy zdjęć znajdziecie na stronie muzeum.

Każdy, nie ważne, czy interesuje się malarstwem czy też nie, kojarzy nazwisko van Gogh albo któreś ze słynnych dzieł (choćby „Słoneczniki”). Wielu z was zapewne kojarzy również inne dzieło malarza: „Sypialnia w Arles”. W wyniku przeprowadzonych badań wynikło, że kolory, które i tak wydają się żywe, intensywne są jedynie marnym cieniem dawnego wyglądu. A szczególnie mowa tu o kolorze ścian, który obecnie przybrały jasno niebieską barwę. Jak dowodzą znawcy, pierwtonym kolorem był fioletowy, jednak ze względu na użyty nietrwały pigment, wraz z upływem lat kolor powoli zaczął blednąć.

gogh-sypialnia

Moda
Co zrobić, aby gotowanie nie było nudne? Oprócz stosowania czarów w kreowaniu wymyślnych potraw, można np. zafundować sobie niecodzienny fartuch. Szczególnie, jeśli królem domowej kuchni jest fan postaci z komiksów czy czarnych bohaterów z filmów. Motywy na fartuchu są na tyle zgrabnie zaprojektowane, że nawet osoba nie znająca się na ikonach popkultury, nie będzie miała nic przeciwko założeniu takiego fartuszka 😉 Fartuchy można kupić w w bardzo ciekawym miejscu w sieci – sklepie Etsy u projektanata Haute Mess Threads: 

marvel_deadpool_2

queen_of_hearts_2

batman_joker_woman_2

batman_joker2

batman_riddler_2

Design
Jeśli znudziły się Wam zwykle facebookowe like’i, może spodobają się Wam te komiksowe. Kciuk do góry ulubionego bohatera komiksu. A co! – tylko niech waściciele stron/programiści wprowadzą stosowną zmianę 😉 Super Likes zostały zaprojektowane przez Jaime’iego Calderona. 

like_flash

like_spiderman

like_wolverine

like_batman

McDonald coraz częściej zmienia swe oblicze – tym razem w Polsce. Oprócz zmian w systemie obsługi klientów, wprowadzane są również zmiany w reklamowaniu produktów. Jednym z przykładów są billboardy, które wyglądają niczym pomalowana kredą tablica. Efekt? Ciekawy, choć jednocześnie wydaje się mało czytelny. Zresztą sami zobaczcie [2] 

mcdonald-1

mcdonald-2

Polecane teksty
Wszystkie osoby, które poszukują ciekawych tekstów, gorąco zapraszam do śledzenia akcji: „Czytaj to, co dobre”. Znajdziecie tam wybrane wpisy z kwietnia i maja.

Wydarzenia
Te weekend zapowiada się naprawdę gorąco. Wiele wydarzeń, nie tylko w stolicy, ale w całej Polsce. Koncerty Juwenaliowe, Noc Muzeów czy Warszawskie Targi Książki – wszystko to czeka na Was w dniach 18-19 maja (a w niektórych przypadkach wydarzenia zaczynają się już kilka dni wcześniej). Kto planuje spędzać weekend poza domem? Ktoś wybiera się na Noc Muzeów w Łodzi albo w Warszawie? Albo na Targi Książki? A może jeszcze inne ciekawe wydarzenia w zanadrzu? Piszcie w komentarzach, jak zamierzacie spędzić weekend i co spodobało się Wam w dzisiejszym wpisie 🙂

[mc4wp_form id="3412"]