(około)kulturalne podsumowanie #7

  7 kwietnia, 2013

Nareszcie przez okno wkradło się nieco słońca. W powietrzu czuć nadchodzące zmiany. Na lepsze. Nie mam nic do zimy, ale już zdecydowanie zbyt długo przetrzymała nas w swoich zmarzniętych szponach. Mam nadzieję, że temperatura, zgodnie z prognozami, będzie rosnąć, a ja wsiądę na rower i przewietrzę zaśniedziały organizm. A wraz z nadchodzącą wiosną, przyszedł czas na (około)kulturalne podsumowanie.


1

Literatura i komiks

Miałam duże problemy, w której części wpisu umieścić tę informację. Jest bowiem trochę nietypowa – łączy sztukę z czytelnictwem. A dla moli książkowych to prawdziwa gratka! Artystka Cheryl Sorg [4] wpadła na genialny w swej prostocie pomysł. Każdy, kto dorasta, a później żyje z książkami, jest przez nie w jakiś sposób ukształtowany. Czytelnik zostaje naznaczony przez przeczytane lektury, a zestawy ulubionych powieści, poezji czy autorów będą zawsze różne dla poszczególnych czytających osobników. Dlatego też taki literacki zestaw staje się naszym unikalnym, niepowtarzalnym odciskiem palca. Ale spytacie, o co chodzi… Otóż, artystka wpadła na pomysł, by wykorzystać nasze linie papilarne i stworzyć odcisk kciuka złożony z listy około 50 ulubionych (lub ważnych dla nas) książek. Każdy zainteresowany może złożyć zamówienie na nietypowe dzieło. Cały proces składa się z kilku etapów – składamy zamówienie, Sorg wysyła tusz i kartę, na której wykonujemy odcisk, odsyłamy jej wraz z listą książek, a my za 400$ otrzymujemy swój niepowtarzalny odcisk, który można powiesić na ścianie. Podoba się?

odcisk-sorg

Na naszym rodzimym podwórku również się dzieje. Choć niekoniecznie artystycznie, ale za to promocyjnie. Wydawnictwo Prószyński i S-ka przygotowali dla czytelników nie lada akcję. „Gwarancja dobrej książki albo zwrot pieniędzy” ma na celu nie tylko zachęcić do sięgnięcia po dobre książki, ale także pomóc w ich doborze. Powieści oznaczone taką właśnie nalepką mają być na najwyższym poziomie – jeśli czytelnik pomimo to będzie niezadowolony z zakupu, może oddać książkę i otrzymać zwrot pieniędzy. Jednak jest pewien haczyk – promocja nie trwa wiecznie. Obowiązuje tylko przez trzy miesiące od daty wydania książki. Pierwszy tytuł, którego dotyczy akcja to kryminał „Trujący ogród” autorstwa Val McDermid, który ukazał się 21 marca. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie wydawnictwa.

Film i animacja

Jednym z filmów nominowanych do Oscarów, jak i zdobywców nagrody, był obraz „Operacja Argo”. Nie oglądałam i nie żałuję, gdyż Ben Affleck mi nie podchodzi, zarówno jako aktor jak i reżyser. A w tym filmie połączył obie role. Nie jednak o uprzedzeniach będzie mowa, a o procesie, który zamierzają wytoczyć władze Iranu. Rozchodzi się o nieprawdziwe informacje na temat ich kraju, które są rozpowszechniane przy pomocy filmu. Jak jednak skończy się historia z pozwem i czy Iranowi uda się wywalczyć cokolwiek? Czas pokaże, a wszystkim, którzy są ciekawi, ile jest prawdy w filmie „Operacja Argo” odsyłam do tekstu znajdującego się na stronie Forum Żydzi Chrześcijanie Muzułmanie. 

Głośno jest również o filmie Andrzeja Wajdy „Wałęsa” – spory toczyły się zarówno na tle ideologicznym, fabuły jak i samej obsady, bowiem nie każdy aktor chciał zasilić szeregi ekipy realizującej obraz. Główną rolę otrzymał Robert Więckiewicz. Czy film okaże się dobry, przekonamy się dopiero 4 października, gdy trafi do kin. Jego uroczysta premiera odbędzie się kilka dni wcześniej – 23 września w Teatrze Wielkim w Warszawie.

A skoro mowa o polskiej kinematografii, dla fanów twórczości Leopolda Tyrmanda czeka niespodzianka. Xawery Żuławski wyreżyseruje adaptację powieści „Zły”. Prace nad scenariuszem nadal trwają, podobnie jak kompletowanie funduszy. Obsada nie jest jeszcze znana, ale jak przyznał twórca, ma w głowie listę aktorów, którzy powinni pojawić się w filmie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zdjęcia rozpoczną się już pod koniec 2013 roku [5]

Kultura

Wydawałoby się, że lalki to domena małych dziewczynek. Ten, kto jednak tak myśli, myli się. Lalkami może fascynować się osobnik płci męskiej. I to nawet osobnik dorosły. Takim nietypowym hobby może pochwalić się 41-letni Stanley Colorite [3], który zebrał kolekcję blisko 3000 lalek Barbie. Rocznie na zabawki wydaje 30 tysięcy dolarów. Jego dom to wymarzone miejsce dla każdej dziewczynki – lalki, domki, ubranka….

doll's guy-2

doll's guy-1

W 2009 roku powołano do życia Nagrodę Gustaw (na cześć Gustawa Holoubka), która przyznawana jest artystom związanym z teatrem. Uroczyste wręczenie odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Teatru (w tym roku nagrody przyznano 26 marca). Tegorocznymi laureatami zostali aktorka Danuta Szaflarska oraz autor Janusz Głowacki [2]. Pani Danuta zagrała około sto ról teatralnych. Z kolei Pan Janusz to dramaturg znany nie tylko w naszym kraju, ale również za jego granicami. Sławę zdobył między innymi w Londynie czy Nowym Jorku, a jego sztuki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Osoby, które w najbliższym czasie wybierają się do Warszawy powinny odwiedzić Pałac Kultury i Nauki. Dlaczego? Otwarto właśnie interaktywną wystawę „Mózg”, która prezentuje w ciekawy sposób możliwości nie tylko naszego ludzkiego „komputera”, ale również maszyny, które próbują go naśladować. Można tam nie tylko obejrzeć trójwymiarowy model mózgu, ale również wciąż udział w różnych testach i eksperymentach, które pokażą jak nasze zmysły można w łatwy sposób oszukać a nawet zmanipulować. Szczegóły dotyczące wystawy znajdziecie tutaj. 

Ci, którzy nie interesują się nauką, znajdą również coś dla siebie… Jedyne co muszą zrobić, to udać się do Tych, gdzie w Muzeum Miejskim, wystawiono ekspozycję „W jakli, kiecce, sztofce”. Jest to o tyle ciekawa wystawa, że prezentuje śląskie stroje ludowe z ziemi pszczyńskiej. Dlaczego warto? Dziś chodzimy bardzo podobnie – odwiedzamy te same sklepy nieważne z jakiej części Polski czy Europy pochodzimy. Warto więc poznać, jak ubierano się na co dzień, co było znakiem rozpoznawalnym poszczególnych regionów. A były to stroje (wbrew pozorom) bardzo ciekawe i do tej pory stanowią inspirację dla osób kochających folklor i projektantów. Więcej informacji na temat wystawy znajdziecie tutaj.

Obraz i sztuka

Coś mi się wydaje, że w każdym odcinku (około)kulturalnym musi pojawić się coś o superbohaterach. Albo o czarnych charakterach. Komiks cały czas inspiruje, szczególnie artystów, dzięki czemu pojawiają się jak grzyby po deszczu nowe projekty. Jednym z nowszych jest „Heroes and Villains” stworzony przez hiszpańskiego grafika komputerowego Cesara V. Ortiza z Madrytu. Stworzył on serię rysunków, na których przedstawił bohaterów komiksów jak i postaci, z którymi musieli się zmierzyć. Oto przykład jego prac:

spiderman

joker

iron man

freddy

batman

bane

Podobnie jak postaci z komiksów, karierę od kilkunastu lat robi główny bohater książek brytyjskiej pisarki J. K. Rowling. Harry Potter inspiruje i małych, i dużych, a przykładem takiej fascynacji jest Amerykanka Alice Finch [1], która z pomocą dwójki swoich dzieci stworzyła gigantyczny model Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Zamek, zbudowany z około 400 tysięcy klocków lego, powstawał przez 12 miesięcy. Nie myślcie jednak, że to zwykła makieta! Finch zadbała, by nie tylko dokładnie odwzorować pomieszczenia wraz z wyposażeniem, ale również umieścić bohaterów w najbardziej znanych scenach z książek. Hogwarcie, przybywam!

hogwart-lego-3

hogwart-lego-2

hogwart-lego-1

Kulinaria

Musiałam dodać nową kategorię, bo trudno gdziekolwiek indziej umiejscowić znalezisko. Lodziarni w każdym mieście jest pełno. Jedne lepsze, drugie gorsze – mało jednak która potrafi w tak oryginalny sposób przystroić lody i uczynić z tego znak rozpoznawczy lokalu! Lodziarnia znajduje się w Barcelonie [6], a lody tam serwowane prezentują się o tak:

Eyescream-ice-cream-4

Eyescream-ice-cream-2

Jeśli nie możemy wybrać się akurat do Hiszpanii, sztukę z jedzenia możemy urządzić w domowym zaciszu. Hong Yi[7] postanowiła każdego dnia marca tworzyć na talerzu małe dzieło sztuki (inspirowane znanymi obrazami, rzeźbami itp.). Oczywiście obrazek był w pełni jadalny, gdyż został wykonany z produktów spożywczych. Efekt końcowy publikowała na swoim koncie na instagramie. Poniżej kilka prac. Poznajecie?

Creativity-Food-010

Creativity-Food-005

Creativity-Food-001

Nowości na blogu

Zalew informacji jest przerażający. Szkoda jedynie, że traci na tym jakość pisanych tekstów – nie tylko pod względem stylistycznym, ale przede wszystkim tematycznym Dlatego też postanowiłam wprowadzić z prawej strony bloga specjalną rubrykę „Warto dziś przeczytać”, której codziennie rano o godzinie 9 – znajdziecie wybrany przeze mnie ciekawy artykuł pochodzący nie tylko z blogów, ale również wszelkiego rodzaju serwisów tematycznych. Nie zawsze będą to teksty typowo kulturalne, jednak zawsze warte przeczytania. Nie zawsze będą to również wpisy najświeższe, ale dobrą treść należy promować zawsze 😉 Pierwszy polecany artykuł już jutro – mam nadzieję, że zajrzycie! Jeśli chcecie polecić coś ciekawego lub uważacie Wasz (lub kogoś innego) tekst za inspirujący, ciekawy lub po prostu dobry, piszcie na [email protected].

Tydzień na blogu

Postanowiła również w podsumowaniu (około)kulturalnym umieszczać spis tematów, które pojawią się przez kolejnych 6 dni. Nie są zapisywane w kolejności, mogą również zdarzyć się pewne przesunięcia lub wpisy-niespodzianki. Mam nadzieję, że zachęci Was to do częstszego wpadania do mnie i czytywania moich wypocin 🙂

1. Krótkometrażowy film „10 minuta”
2. „Baczyński” – nie film, a płyta z soundtrackiem
3. Recenzja książki „Tuba i znaczenie nocy”
4. Recenzja filmu „Tajne przez poufne”
5. Recenzja serialu „New Girl”
6. Nicky Barkla

A za tydzień w niedzielę, kolejne podsumowanie!

Źródła informacji:

[1] Amerykanka odtworzyła Hogwart z Harry’ego Pottera przy pomocy klocków Lego 

[2] Szaflarska i Głowacki laureatami nagrody ZASP

[3] Dolls are a guy’s best friend?? 

[4] Get your Literary Thumbprint

[5] Xawery Żuławski przygotowuje się do ekranizacji „Złego” Tyrmanda

[6] I Scream, You Scream, We All Scream for Eyescream!

[7] 31 Days of Creativity with Food

 

 

 

 

 

 

 

 

[mc4wp_form id="3412"]