(około)kulturalne podsumowanie tygodnia #6

  11 marca, 2013

Staram się, jak mogę, by wpisy powstawały codziennie, ale póki co muszę uporządkować kilka prywatnych spraw, które się za mną ciągną. Mam nadzieję, że w niedługim czasie będę mogła was raczyć informacjami ze świata kultury niczym poważny dziennik 😉 Mam również szczerą nadzieję, że i podsumowania będą pojawiać się, tak jak nazwa wskazuje, czyli raz w tygodniu. W każdym razie dzisiaj znów różnorodnie – poczynając od literatury, kończąc na bardzo ciekawym tekście jednego z blogerów, którego wpisy bardzo chętnie czytuję.


1

Literatura i komiks

Nauka rozwija skrzydła i z roku na rok dowiadujemy się niezwykłych informacji. Choćby ta o wieku jednego z najsłynniejszych utworów na świecie, czyli „Illiady” Otóż, po żmudnych badaniach i wyliczeniach, podczas których porównywano tekst „Illiady” z innymi tekstami pisanymi na przestrzeni wielków, uczeni ustalili, że słynny utwór powstał około 762 roku p.n.e. Oczywiście nie obyło się bez marginesu błędu, który szacuje się na 50 lat. Czyli w tym roku Illiada obchodziłaby 2775 urodziny.

Nieco skromniejsze, bo 50 urodziny obchodzą bohaterowie ze stajni Marvel. Oczywiście nie każdy z nich może pochwalić się tak szacownym i poważnym wiekiem, ale z tej okazji dwóch artystów, Michael W Mateyko oraz Hans B Thiessen,  przygotowało bardzo ciekawy plakat, który ukazuje wszystkich bohaterów, którzy pojawili się pod logiem Marvela. Jedno trzeba przyznać – każdy z nich nadal świetnie się trzyma.

avengers

Film i animacja

Nic nie budzi takich emocji jak pieniądze. Szczególnie, gdy sumy wyrażane są już w miliardach. A takim zarobkiem może pochwalić się „Hobbit”, którego premierę można było zobaczyć w grudniu. W ten sposób superprodukcja Petera Jacksona jest 15 filmem na liście, który przekroczył magiczną barierę. Czy druga część osiągnie podobny sukces? Przekonamy się o tym dopiero 2014 roku… w grudniu.

W tym tygodniu nie obyło się również bez złych wiadomości. Otóż słynne rodzeństwo Wachowskich zostało pozwane przez Thomasa Althouse’a. Podobno Andy i Lana wykorzystali w słynnej trylogii „Matrix” fragmenty, a dokładniej pomysły, scenariusza z 1993 roku. O jaką kwotę się rozchodzi? O 300 milionów – więc jest o co walczyć. Czy jednak twórca, którego scenariusz nigdy nie został zrealizowany, ma szanse w sądzie?

Kultura

A teraz coś dla fanów motoryzacji. Jeśli uwielbiacie samochody, szczególnie te polskiego pochodzenia, łezka kręci wam się w oku, gdy słyszycie takie nazwy jak Jelcz, San, Syrena czy Polonez, musicie udać się do Buska Zdrój, gdzie powstało Muzeum Polskiej Motoryzacji XX wieku „Polska na kołach”. Muzeum założyli dwaj pasjonaci motoryzacji – ojciec i syn – Arkadiusz i Wojciech Łukasik, którzy kolekcjonują stare samochody i co ważne odnawiają je. Placówkę będzie można odwiedzić już w kwietniu. Tak więc wielbiciele dużego fiata szykujcie się na nielada atrakcję! Więcej informacji na stronie muzuem

????????

????????

FSO 125p Pogotowie (1)

Obraz i sztuka

Skoro obchodzimy 50-lecie firmy Marvel, to należałoby poświęcić im ciut więcej miejsca. Ilustrator Alberto Alvaranda  puścił wodze fantazji i stworzył ilustracje, na których przedstawił superbohaterów jako… dzieci. Pomysł ciekawy i wart uwagi, szczególnie, że ilustracje są bardzo przyjemne i przypominają te, które można znaleźć w książkach dla dzieci.

superhero4 superhero3 superhero2 superhero

Z kolei dla wielbicielom czworonożnych przyjaciół polecam niezwykłą serię zdjęć, która powstała w… 1905 roku.  Pomimo podeszłego wieku, zachwycają nie tylko wykonaniem, ale również pomysłowością.

pies_photo3 pies_photo2 pies_photo

Design i wnętrza

Człowiek to istota, która szybko się nudzi. Szczególnie dziś, kiedy tempo życia osiąga zawrotną prędkość. Nudne mogą stać się nie tylko codzienne czynności, ale również przedmioty, których zmuszeni jesteśmy używać każdego dnia. Wciąż ten sam kubek, talerz, kieliszek, garnek, wieszak. Co więc powiecie na zwariowaną kolekcję talerzy na każdy dzień roku? Na razie projekt jest w trakcie realizacji, gdyż artystka podjęła się wyzwania dokładnie 1 stycznia. Jestem ciekawa, czy starczy się jej wytrwałości i… pomysłów. Intryguje mnie również, ile policzyłaby sobie za taką kolekcję… Nie, chyba nie chcę wiedzieć 😉

daily_dish_24_01

daily_dish_22_02

daily_dish_1_03

Architektura

Jadąc na wieś i widząc rozpadające się domy, zastanawiamy się często, ile mają lat. Myślę jednak, że ich wiek nie dorównuje pewnej irańskiej wiosce, która liczy… 700 lat. Wchodząc pomiędzy domy, można cofnąć się w czasie. A z pewnością nie uraczymy tu żadnych typowych budowli. Domostwa czy jak to woli mieszkania powstały w skałach, dlatego też każde z nich jest niepowtarzalne. Co najważniejsze, wioska jest nadal zamieszkana. Zazdrościcie czy nie? 😉 Więcej zdjęć tutaj.

village-3

village-2

village

village-4

Wpisy innych blogerów

Co prawda, wpis nie jest tak świeży, ale uważam, że warto się z nim zapoznać, nie tylko ze względu na możliwość obejrzenia interesujących i pięknych zdjęć, ale również to, w jaki sposób autor opowiada o artyście, który go fascynuje. Opowieść, którą snuje, czyta się jednym tchem, a emocje udzielają się i czytelnikowi. Wszystkim zainteresowanym szczerze polecam! 

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: