(około)kulturalne podsumowanie tygodnia #3

  21 stycznia, 2013

W dzisiejszym podsumowaniu będzie bardzo różnorodnie. Mniej być może informacji dotyczących sztuki i twórczości, a bardziej otaczającego świata. Znajdą się również dwie ciekawe (według mnie, oczywiście) strony, które warto odwiedzić albo chociaż zapoznać się z ich zawartością i funkcjami, jakie oferują. A więc, czas start!


4

Oglądałam ostatnio całą sagę Gwiezdnych Wojen, dzień po dniu – i nareszcie pokochałam serię. Już niedługo pojawi się podsumowanie mojego „maratonu”, natomiast dzisiaj przedstawiam Wam strój, który wywołał u mnie uśmiech na twarzy i idealnie wpisał się w klimat ostatnich dni. Oto przed Wami… świetnie zaprojektowane ubranie Yody (choć czasem przypomina mi trochę Shreka 😉 Koszt bluzy to 45$.

Star-Wars-Yoda-Hooded-Sweatshirt

Jeśli jesteście ciekawi, jak powstają dzieła sztuki czy obrazy, gorąco polecam obejrzenie filmu prezentującego Amy Shackleton i jej proces twórczy. Ostatecznie efekt jest imponujący, a droga do jego uzyskania jest równie ciekawa:

Kojarzycie Toma Waitsa? Choć osobiście nie przepadam za całą jego twórczością, trzeba przyznać, że ma głos przyprawiający o ciary na plecach (i nie tylko). A jego ballady to majstersztyk.

Jednak nie o muzyce, a o wydawnictwie rzecz będzie. Tom Waits oraz holenderski fotograf Anton Corbijn przygotowują książkę „77-11”, w której znajdzie się aż 200 portretów amerykańskiego muzyka. Corbij współpracuje z Waitsem już 30 lat. Album zostanie wydany jedynie w 6 tys. egzemplarzy, a jego premierę przewidziano na 8 maja.

W tym tygodniu nie obyło się również bez informacji naprawdę zaskakujących. Holenderscy architekci postanowili wybudować dom… za pomocą gigantycznej drukarki 3D. Tak, tak, dobrze czytacie… Stworzony projekt będzie drukowany w częściach o wymiarach 6 x 9 metrów, a budynek, który powstanie ma wyglądać równie interesująco, co sama metoda. No cóż, jeśli projekt zakończy się sukcesem i budynek rzeczywiście powstanie, być może zmieni się oblicze budownictwa:

Landscape-House-by-Universe-Architecture-4

Landscape-House-by-Universe-Architecture-3

Osobom, które mieszkają w Gdańsku bądź mają sentyment do tych okolic, polecam filmik, który przypadkiem znalazłam na wykopie. Film został nakręcony w 1956 roku:

Polecam również ciekawy artykuł opisujący rolę, jaką odegrały media (w szczególności radio) w ludobójstwie w Rwandzie w 1994 roku. Choć tekst jest długi, warto się z nim zapoznać.

Odchodząc od poważnego tematu, zapraszam Was na stronę pyszne.pl, na której, po wpisaniu Waszego adresu, wyświetli się lista restauracji. Gdyby jednak funkcja strony ograniczała się jedynie to wyszukania lokali, nie byłoby w niej nic ciekawego. Strona umożliwia również złożenie zamówienia przez Internet, i co ważne zbieranie punktów. Bodajże 100 punktów (ale nie dam sobie uciąć ręki) daje rabat w wysokości 13 zł. Jedynym minusem jest obsługa jedynie największych miast.

Na sam koniec zostawiłam specjalną stronę, której jedynym zadaniem jest wyciszenie naszych umysłów. Jeśli potrzebujecie chwili, by uspokoić niekończącą się gonitwę myśli, warto zajrzeć na calm.com, gdzie wystarczy wybrać odpowiednio tło i rozpocząć relaksację. Oczywiście nie zastąpi to w żaden sposób wolnego, spokojnego popołudnia czy medytacji, ale pozwoli choć na chwilę zapomnieć o stresującym zadaniu.

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: