(około)kulturalne podsumowanie tygodnia #2

  13 stycznia, 2013

Dzisiaj zaczniemy od przejażdżki samochodem marzeniem, który swą linią wyróżnia się nie tylko na tle motoryzacyjnych maszyn, ale i konstrukcji w ogóle. Co zaskakujące pojazd został skonstruowany w 1948 roku przez Normana E. Timbsa. Piękna konstrukcja  którą mogłabym wozić się po mieście (tak, wozić!)

1948-Buick-Streamliner-by-Norman-E.-Timbs-1


4

No a gdyby jeszcze taką bryką zaparkować przed równie nietypowym domem? Projekt Hideyuki Nakayama trudno przeoczyć, choć z drugiej strony…

O-house

I skoro oryginalny budynek, to i drzwi muszą być inne. Projektanci z firmy SlamDoors Ltd stworzyli drzwi, które zaspokoją potrzeby rodziny zróżnicowanej wiekowo. Dziecko samo wejdzie do łazienki czy do pokoju, bo klamka nareszcie znajdzie się na jego wysokości. A gdy podrośnie, drzwi nie trzeba wymieniać – skorzysta z kolejnego poziomu. I tak wkroczy w dorosłość, gdzie klamka znajduje się już na standardowej wysokości.

door

Zagospodarowanie przestrzeni mieszkania może być zajęciem niezwykle czasochłonnym i trudnym. Dobranie mebli, zasłonek, dodatków, koloru ścian. Ale, ale… przecież można wykorzystać rowery w ilości sztuk – 760. Ile mniej zastanawiania. A taki rower posłuży jako stolik, krzesło czy półka. Niezwykle funkcjonalne i jak się okazuje artystyczne…

Stacked-by-Ai-Weiwei-1

Stacked-by-Ai-Weiwei-2

Instalacja Stacked została przygotowana przez chińskiego artystę – Ai Weiwei. Można ją oglądać w Galleria Continua w San Gimignano.

Szkoda, aby jednak dzieci jeździły jedynie na rowerach (choć to tylko dla ich dobra). Dla dziewczynek, szczególnie wiernych fanek Zmierzchu, pewien artysta przygotował laleczki. Wypisz, wymaluj… (kurcze, jak się nazywają główni bohaterowie sagi?)

lalki_zmierzch

Na całe szczęście powstały i lalki (genialne sobowtóry-miniaturki) także innych postaci. Takich, które lubię, choćby z Władcy Pierścieni. Ciekawostka – Noel Cruz jedynie ucharakteryzował lalki. Jak to się mówi: makijaż czyni cuda. Jeśli chcecie więcej – kliknijcie tu. Przeniesiecie się nie tylko do świata znanego z dzieciństwa, ale również pozachwycacie się genialnymi „podróbkami” ulubionych bohaterów.

lalki_aragorn

lalki_wp

Oczywiście, lalki muszą gdzieś żyć. A że kreatywności nigdy za mało, polecam genialny pomysł pewnej Pani, Lorraine Robinson, która postanowiła przygotować prezent na 25 urodziny swojej córki. W tym celu wzięła gitarę i miniaturki mebli. W ten sposób stworzyła… domek dla lalek, a może bardziej replikę pokoju dziewczyny, gdzie spędziła dzieciństwo:

dollhouse-guitar

Polecam zapoznać się również z wywiadem, który pojawił się na ramach „Rz” przeprowadzonym z Rafałem Urbackim – niepełnosprawnym tancerzem, reżyserem, choreografem, który nie boi się występować na scenie

Ciekawym projektem, którego postępy możecie obejrzeć na tym blogu, jest 365 Supers, czyli 365 super bohaterów, stworzonych przez Everetta Downinga, ilustratora pracującego w Pixar. Do końca projektu zostało jeszcze do narysowania 61 postaci.

Z kolei jesteście spragnieni literatury, darmowej literatury, zajrzyjcie tutaj. Na blogu zbierane są linki do darmowych ebooków z fantastyki i science-fiction. Jeśli jakieś znacie, podeślijcie autorowi. Jeśli chcecie przeczytać coś ciekawego, przejrzyjcie listę. Na pewno coś dla siebie znajdziecie.

Na sam koniec zostawiłam kilka filmików, które są ciekawe i warte obejrzenia.

Flowers timelapse

Robot wymiatający na perkusji

Animacja – zooming. Przez 2 minuty przenosimy się ze świata do świata. Warto przyjrzeć się szczegółom

Animacja – alfabet architektury

Co Wam najbardziej przypadło do gustu?

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: