Architektura pikselowa

  26 czerwca, 2012

Czy świat komputerów może przeniknąć do przestrzeni miejskiej? Może, choć nie dosłownie. Owszem, w miastach coraz częściej pojawiają się nie zawsze trafione ekrany LED, na których wyświetlane są reklamy. Lepszym przykładem inspiracji jest architektura pikselowa. Nie wiem, czy to idealnie trafiona nazwa, ale oddaje to, w jaki sposób postrzegane są w ten sposób zaprojektowane budynki. Przejawia się ona w różnoraki sposób – od iluzji po rzeczywistą „pikselizację” konstrukcji składającej się z kwadratowych/prostokątnych brył. Efekt – bardzo ciekawy, wnoszący odrobinę różnorodności wśród przeciętnych i prostokątnych budynków. Nie każdy projekt powala na kolana, co nie oznacza, że jest zły.


4

Zacznę, od tych najmniej atrakcyjnych, ale pokazujących istotę architektury pikselowej. Jednym ze zrealizowanych projektów jest Pixel House stworzony dla młodej rodziny w Paju City w Korei. Zaprojektowało go studio Mass Studies. Dom został zbudowany zgodnie z prostą zasadą – jedna cegła to jeden piksel. Efektem jest unikalna trójwymiarowa fasada, która szczególne wrażenie robi, gdy przyjrzymy się jej bliżej.

Dużo lepiej prezentuje się osiedle Bumbs, które na pierwszy rzut oka może przypominać wieże… zbudowane z klocków Jenga! Takie cztery budowle, wysokie na 80 metrów, powstały w Chinach w Pekinie. W budynkach można wyróżnić wyraźny podział dwukondygnacyjny przeplatany bielą bądź czernią. Trudno nie zauważyć oczywistego nawiązania do popularnego znaku Yin i Yang. Kondygnacje są tak poprzesuwane, by utworzyć dodatkową przestrzeń, którą można przeznaczyć między innymi na tarasy.

(zdjęcia pochodzą ze strony: contemporist.com )

Interesujący jest również budynek, w którym wykorzystano różnokolorowe i o różnych wzorach płytki pokrywające ściany bryły. Frog Queen (taką nosi nazwę) powstał w Austrii i został zaprojektowany przez firmę Splitterwerk. Niezwykle pomysłowe, a jednocześnie bardzo proste.

Kolejny projekt został przygotowany przez niemiecką grupę architektów „Wandel Hoefer Lorcs”. Pixel Center stanął w Tbilisi i jest pierwszym wielofunkcyjnym obiektem biznesowo-handlowym w mieście spełniającym międzynarodowy standard A+. Ponadto budynek wygląda bardzo oryginalnie, a ściany sześcianu jak najbardziej nawiązują do dzisiejszego tematu.

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: