Zip Tie Art – sztuka plastikowych zapinek

  25 kwietnia, 2012

Czy wiecie co można zrobić z plastikowych zapinek? Ja nie wiedziałam, póki nie zobaczyłam kilku niesamowitych prac stworzonych tylko i wyłącznie z tych niepozornych i niewielkich przedmiotów. Powstałe rzeźby robią wrażenie nie tylko ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, ale i rozmiarów.


1

Niesamowitą rzeźbę, składającą się z blisko 20 tysięcy zapinek przygotowała grupa Design Office Takebayashi Scroggin znana również jako d.o.t.s. Instalacja przedstawia polarnego niedźwiedzia w skali 1:1. Robi szczególne wrażenie, gdy zostanie podświetlona.

Kolekcję niewielkich rzeźb przygotowanych z plastikowych zapinek przygotował artysta R Justin Stewart. Projekt nosi nazwę „System of knowing” i składa się z 6 różnych niewielkich przedmiotów.

Inna instalacja składa się z aż 75 tysięcy zapinek. Zdjęcie poniżej:

75000ZipTie

Bardzo nietypową wystawę, interaktywną dla odwiedzających Muzeum Sztuki Knoxville przygotował artysta Brian Jobe. Stworzył on przejście, bądź jak to woli korytarz, którego „ściany” zostały zbudowane z 12,5 tysiąca żółtych plastikowych zapinek. Inne jego prace umieszczane są na zewnątrz, inne z kolei wykorzystują zwykłe przedmioty. Jednak każda z nich „oblepiona” jest kolorowymi zapinkami, urozmaicającymi szarą rzeczywistość.

Kolorowe plastikowe zapinki ożywiają ulice, dlatego artyści coraz częściej ozdabiają nimi latarnie i słupy wprowadzając kolorytu w szary, miejski świat. Przykładem miasta, które wykorzystuje zapinki, by przyozdobić ulice jest Nowy Jork.

Steven Haulenbeek stworzył piękne żyrandole, które rozświetlone światłem dają cudowny efekt w ciemnym pomieszczeniu. Ze zwykłych zapinek stworzył niepowtarzalne kreacje, wykorzystujące grę świateł.

52 studentów i absolwentów architektury wnętrz przygotowali instalację, którą można obejrzeć w Aedes Pfefferberg Gallery w Berlinie. Składa się ona tylko i wyłącznie z plastikowych zapinek, waty, piłek do ćwiczeń oraz halogenów. Zagospodarowana przez studentów przestrzeń robi wrażenie i sprawia, że człowiek na chwilę przystaje i zaczyna się zastanawiać…

 

[mc4wp_form id="3412"]


%d bloggers like this: