Co było symbolem Waszego dzieciństwa? U mnie prócz samochodzików (niestety lalki mnie nie kręciły), żołnierzyków i pistolecików, zawsze, ale to zawsze podłogę zakrywały tony klocków. Wśród nich oczywiście nie zabrakło duńskiego wyrobu – klocków Lego. I to właśnie te ostatnie inspirują artystów na całym świecie do tworzenia niepowtarzalnych dzieł sztuki… Tak, tak klocki Lego nie tylko zachęcają dzieci do wznoszenia budowli, ale i dorosłych do…
Sami zobaczcie.
Jak połączyć współczesność z przeszłością? Nowe z tym co znane? Na pomysł wpadł włoski fotograf, Marco Pece, który od zawsze fascynował się klockami Lego. Zamiast jednak składać klocki w budowle, postanowił za ich pomocą odtworzyć dzieła najsłynniejszych malarzy. Po rekonstrukcji, wziął aparat w dłonie i zrobił zdjęcia. W ten sposób powstały niesamowite fotografie imitujące znane nam obrazy. Myślę, że większość z Was nie będzie miała problemu z rozpoznaniem przynajmniej jednego malowidła. Podobieństwo uderzające
Jako próbkę reprezentacyjną wybrałam trzy zdjęcia/obrazy. Jeśli macie ochotę na więcej, obejrzyjcie galerię artysty pod tym adresem:
Kolejnym artystą jest Nathan Sawaya. Wykorzystuje klocki lego do tworzenia niepowtarzalnych plastikowych rzeźb. Inspiracji szuka wszędzie, od zwykłych codziennych doświadczeń, po zasoby Internetu. Później przychodzi z pomocą szkicownik, w którym przelewa wszystkie swoje pomysły na papier. Każdy klocek trzyma się drugiego za pomocą kleju, by nikt po rozpakowaniu rzeźby nie zdziwił się, że brakuje części (a jak przyznał sam artysta w wywiadzie, taka sytuacja miała już miejsce). W studio w Nowym Jorku posiada ponad 1,5 miliona kolorowych klocków. Aby stworzyć coś niepowtarzalnego można skorzystać ze zwykłych przedmiotów, które nas otaczają. Nie bał się tego Warhol, nie boi się tego Sawaya. Po więcej informacji, zajrzyjcie na jego stronę, a tymczasem zapraszam Was do obejrzenia kilku jego prac:
Klockową rzeźbę uprawia również Sean Kenney, który zbuduje wszystko, co sobie wymarzysz. W jego pracach można znaleźć budynki, portrety czy „wyrzeźbione” zwykłe przedmioty codziennego użytku. Tu znajdziecie pełną galerię, a poniżej próbkę jego umiejętności:
W tej dziedzinie sztuki odnalazł się również i Polak – student mechatroniki Politechniki Wrocławskiej. Choć nie ma jeszcze pokaźnego portfolio i wielu wystaw za sobą, widać, że budowanie z klocków to jego pasja, a każde kolejne dzieło jest coraz lepsze. Zapraszam do zapoznania się z rodzimym artystą, a poniżej znajdziecie kilka jego prac:
Aby zbudować rzeźbę z klocków Lego nie wystarczy kupić zestaw, usiąść i składać poszczególne elementy chaotycznie. Czasem potrzeba kilku miesięcy, by dzieło nabrało ostatecznych kształtów. Jeśli czujecie się na siłach, uwielbiacie powroty do dzieciństwa, rozpocznijcie uprawiać Lego Art – sami nie uwierzycie, jak szybko można się zrelaksować i świetnie przy tym bawić.